«Люди Давоса повинні платити!»: хто і як просуває податок для ультрабагатих

«Люди Давоса повинні платити!»: хто і як просуває податок для ультрабагатих

Мільярдер Білл Гейтс, політик Елізабет Воррен та організація Oxfam закликали учасників ВЕФ вивернути гаманця

Этот материал также доступен на русском языке
«Люди Давоса повинні платити!»: хто і як просуває податок для ультрабагатих

Понад 115 мільярдерів з'їхалися цього тижня до швейцарського Давоса на Всесвітній економічний форум (ВЕФ). Ця подія сколихнула хвилю ненависті проти товстосумів і пожвавила кампанію з просування податку на надбагатство. До кінця тижня американські законодавці спробують обкласти «даниною» мільярдерів у кількох найбільших грошових штатах: Каліфорнії, Вашингтоні та Нью-Йорку.

Атаку на гостей Давоса розпочала глобальна благодійна організація боротьби з бідністю Oxfam, яка випустила перед відкриттям ВЕФ доповідь «Виживання найбагатших».

«Мільярдери прибувають до Давоса, щоб відсвяткувати неймовірний приріст своїх капіталів. Пандемія COVID-19, а також недавні злети цін на продукти та енергію стали для них золотим дном», – заявила виконавча директорка International Габріела Бухер.

Критику мільярдерів також знову підтримав один із найбагатших людей світу Білл Гейтс. Минулого тижня, відповідаючи на питання на платформі Reddit, він визнав, що надбагаті люди стають недосяжними для регулюючих органів, і вони мають платити набагато більше податків, а згодом роздавати своє багатство.

Білл Гейтс приєднався до табору критиків економічної нерівності, що постійно зростає, два роки тому, після того як кандидат у президенти США на виборах 2020 року від Демократичної партії Елізабет Воррен запустила в соцмережах кампанію за введення додаткового податку для мільярдерів. Ця ініціатива має на меті відновити справедливість у системі, в якій Ебер Христин, продавець борошна з Уганди, заробляє $80 на місяць і сплачує 40% прибуткового податку, тоді як реальна податкова ставка у Ілона Маска становить 3,2%, а у Джефа Безоса – менше ніж 1%.

Мільярдерів, здатних прогинати під себе систему, часто називають «золотими комірцями» або «людьми Давоса». Це типові учасники ВЕФ, переважно білі чоловіки, які збагатилися завдяки глобалізації та не відчувають прихильності до якоїсь конкретної країни.

Через що зростає нерівність?

Пандемія коронавірусу, яку спочатку називали «великим зрівнювачем», не призвела до очікуваного скорочення розриву між багатими та бідними, а, навпаки, викликала вибухове зростання соціальної нерівності. Як випливає з приуроченої до ВЕФ-2023 доповіді Oxfam, майже дві третини обсягу глобального капіталу, створеного за останні два роки, осіли в кишенях у 1% найбагатших людей світу.

Так, з 2020 року світове багатство зросло на $42 трлн, з яких $16 трлн розподілилося серед 99% населення планети, а більша частина у $26 трлн опинилася в руках 1% найбагатших. Щодня, за підрахунками аналітиків, загальні статки найбагатших людей у середньому зростали на $2,7 млрд. У результаті американські мільярдери стали на 33% багатшими, ніж були до пандемії, а австралійські – на 61%.

У світі утворилися жахливі перекоси. У трьох найбагатших жителів Нігерії зараз більші статки, ніж у 83 млн всіх інших громадян цієї країни. А в Індії «нижні» 50% населення платять ушестеро більшу ставку податку зі своїх доходів, ніж «верхні» 10%.

Oxfam наголошує, що вперше за 25 років екстремальне багатство та крайня бідність збільшуються одночасно. Понад 1,7 млрд людей проживають у країнах, де інфляція випереджає темпи зростання заробітної плати, а близько 820 млн осіб (майже кожен десятий) змушені терпіти голод.

Навіщо потрібний податок на багатство?

Oxfam стверджує, що без усунення податкової несправедливості розрив між доходами надбагатих людей і решти світу збільшуватиметься, підвищуючи рівні насильства та бідності. При цьому податок у 5% на доходи мільярдерів приніс би світові $1,7 трлн, достатніх для припинення світового голоду та виведення з-за межі бідності 2 млрд людей.

«Оподаткування надбагатих людей та великих корпорацій – це вихід із сьогоднішніх криз. Настав час зруйнувати міф, що зниження податків для найбагатших призводить до того, що їхнє багатство якимось чином просочується до решти. Сорок років зниження податків для мільярдерів показали, що приплив піднімає не всі кораблі, а лише супер'яхти», – йдеться у доповіді Oxfam.

Податок на багатство існує у кількох європейських країнах. У Франції його застосовують до активів вартістю від 1,3 млн євро, а ставка варіюється від 0,5 до 1,5%. В Іспанії податком на багатство оподатковуються активи від 700 000 євро, його розмір коливається від 0,2 до 2,5%. У Швейцарії цей податок можуть встановлювати в межах від 0,3 до 0,5% кантони та муніципалітети.

Ефективність цих податків у Європі є сумнівною. Критики запевняють, що Франція замість очікуваного збагачення отримала відтік заможних людей. Однак в американському конгресі багато хто впевнений у тому, що податок на багатство принесе користь, якщо Штати введуть його в себе і цей приклад наслідують інші юрисдикції.

«Коли ми рухаємося до глобальної олігархії, коли дві третини нового капіталу, що створюється у світі, течуть в руки «верхніх» 1% людей, коли у 81 мільярдера зараз більше багатства, ніж у «нижньої» половини людства... Так. Нам потрібен глобальний податок на багатство», – написав 17 січня у твіттері  американський сенатор Берні Сандерс.

Як у США підніматимуть податки на рівні штатів?

У вівторок, 17 січня, газета Washington Post повідомила, що в семи штатах США – Каліфорнії, Коннектикуті, Гаваях, Іллінойсі, Меріленді, Нью-Йорку і Вашингтоні – законодавці-демократи готуються скоординовано подати законопроєкти про введення нових податків для мільярдерів. Виступивши колективно, сім юрисдикцій зменшать загрозу міграції мільярдерів на сусідні території із меншим рівнем податків.

Американські штати готуються синхронно підвищити збори з надвисоких доходів, а деякі також збираються випробувати «податок на багатство», що ніколи раніше не застосовувався в США і який сенатор Елізабет Воррен просувала під час своєї президентської кампанії 2020 року. Так, за даними Washington Post, законодавці Каліфорнії запропонують щорічно стягувати з власників мільярдних статків 1,5% вартості їхніх активів.

«Ми протестуємо на рівні штатів те, що має бути зроблено на федеральному рівні... Штати стануть лабораторіями для випробування податкових інновацій», – цитує Washington Post сенатора від штату Нью-Йорк Густаво Рів'єру та сенаторку від Вашингтону Ноель Фрейм.

За твердженням Ноель Фрейм, мільярдери будуть змушені платити, навіть якщо в них не виявиться на це коштів на банківських рахунках. У такому разі для сплати 1,5% податку на багатство, що зберігається в акціях, їм доведеться продавати по 1,5% своїх акцій щорічно.

Скептики сумніваються, що цю ідею можна реалізувати. Джаред Вальчек, податковий експерт Вашингтонського аналітичного центру Tax Foundation, вважає, що законопроєкт про податок на багатство майже напевно буде оскаржений у суді. Бюрократичні процедури розтягнуться на роки, впродовж яких усі ультрабагачі, які підпадають під удар, перереєструються в іншому штаті. До того ж владі Каліфорнії буде дуже непросто зробити справедливі оцінки статків своїх громадян, особливо засновників компаній у Кремнієвій долині, бізнеси яких можуть протягом року дорожчати на папері до захмарних висот, а потім знецінюватися.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua та стрічці Google NEWS
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло