Усі по домівках: РНБО заборонила держчиновникам закордонні поїздки. Але заборона в результаті виявилася не всеосяжною (ОНОВЛЕНО)

Усі по домівках: РНБО заборонила держчиновникам закордонні поїздки. Але заборона в результаті виявилася не всеосяжною (ОНОВЛЕНО)

Раніше можливість перетинати кордон насамперед залежала від наявності броні, а не від статусу держслужбовця

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Усі по домівках: РНБО заборонила держчиновникам закордонні поїздки. Але заборона в результаті виявилася не всеосяжною (ОНОВЛЕНО)
Фото: УНІАН

ОНОВЛЕНО: 27 січня Кабмін прийняв постанову, яка визначає практичні параметри виконання рішення РНБО про заборону виїзду чиновників, а також представників місцевої влади за кордон. На практиці гучно анонсоване ембарго виявилося не настільки суворим, хоча безумовно звузило можливості для особистих вояжів, що маскуються під поїздки державного значення.

Отже, із заборони є кілька винятків.

Перший – це заявлений офіційний візит, службове відрядження.

Також дозволяється виїжджати з медичною метою – ця можливість є і зараз для всіх чоловіків призовного віку. Проте можна припустити, що стосовно чиновників співробітники прикордонної служби виявлятимуть підвищену пильність щодо супровідних документів. Зокрема, якщо йдеться про лікування, то знадобиться офіційний лист від закордонної клініки. Тобто, з'їздити у СПА-ретрит під виглядом поправляння здоров'я не вдасться – як мінімум, на першому етапі, поки галас навколо депутатських відпусток не вляжеться.

Ще одна можливість виїхати існує для жінок, у яких за кордоном перебувають малолітні діти – для догляду за ними. Швидше за все, така поїздка можлива також лише у форматі відпустки.

На сьогодні серед чиновників немає чіткого розуміння, як на практиці реалізовуватиметься постанова. Більшість схиляються до того, що як мінімум у перші місяці Прикордонна служба намагатиметься перевиконати план, а тому діятиме за принципом «краще зайвий раз не випустити».

Так, наприклад, широке трактування може передбачатися у частині «керівник структурного підрозділу органу центральної чи місцевої влади» – цій категорії рішення РНБО також забороняє виїздити за кордон. І чи поширюватиметься це на начальника відділу, що входить до департаменту певного міністерства, посадовець може дізнатися, вже стоячи на прикордонному пункті.

Нагадаємо, 23 січня Рада національної безпеки та оборони вирішила обмежити виїзд за кордон із недержавною метою чиновників центральної і місцевої влади, а також народних депутатів. Того самого дня Президент Володимир Зеленський закріпив це рішення своїм указом. Протягом п'яти днів Кабінет Міністрів має розробити практичний механізм регламентації допустимих закордонних поїздок. Фактично єдиним легальним способом перетнути кордон у більшості представників усіх гілок влади залишиться робоче відрядження.

Перелік посадових осіб, які потрапили під виїзний «бан», великий і зовсім невибірковий. У ньому присутні навіть відомства, які явно не задіяні в оборонних процесах – наприклад, Рахункова палата. Заборона стосується правоохоронців, народних обранців, прокурорів, суддів – повний перелік дивіться нижче.

«Хочуть відпочивати зараз – відпочиватимуть за межами державної служби. За кордон їздити на відпочинок чи з якоюсь іншою недержавною метою посадовцям більше не вдасться», – сказав Зеленський у відеозверненні.

Також указ поширюється на фахівців, яких держвідомства бронювали для потреб тієї чи іншої галузі – наприклад, працівників спеціалізованих виробництв або представників АПК. Мабуть, їх мав на увазі Президент, говорячи про «всіх, хто має працювати на державу та в державі».

Mind розбирався: як діятимуть нові правила виїзду та на якій підставі чиновники перетинали кордон до 23 січня 2023 року.

Чи була можливість виїзду з країни під час воєнного стану ексклюзивним правом чиновників? Ні. Якою б спокусливою для українського обивателя не була версія, що чиновники «вибили» собі особливі права, статус держслужбовця в питанні права на виїзд не відіграв ключової ролі.

Теоретично виїжджати за кордон можна було всім, хто має бронь від мобілізації – в обумовлені дати, з умовою повернення.

Який документ є основним для виїзду за кордон чоловіків у період воєнного стану? Основний документ, на який орієнтувалася Держприкордонслужба – наявність броні від мобілізації.

Так, її отримали держчиновники, але не тільки: як уже згадувалося, під бронею перебувають багато фахівців і співробітників стратегічних підприємств. Також автоматично мають право на виїзд батьки трьох і більше дітей.

Якою була процедура виїзду чоловіка-держчиновника призовного віку до 23 січня? Спочатку чиновник писав заяву на відпустку на ім'я керівника держвідомства, у якій вказував, що перебуватиме в цей час не в Україні.

Тривалість залежала в кожному конретному випадку від наявності днів відпочинку, доступних йому по табелю. Дати погоджувалися, але загального нормативу обмежень за кількістю днів, окрім стандартних, визначених Трудовим кодексом, не було.

При перетині кордону пред'являлися такі документи: візована заява на відпустку; посвідчення відомства, до якого приписано посадовця; довідка про наявність броні та військовий квиток.

Також навіть у цей період були категорії чиновників, яким виїзд із країни був заборонений навіть за наявності броні – це стосувалося, наприклад, співробітників спеціальних відомств.

Чому процедуру посилили саме зараз, адже заборона на виїзд діє майже рік? Влада була змушена реагувати на черговий скандал: 20 січня видання «Українська правда» повідомило, що заступник генерального прокурора Олексій Симоненко під час воєнного стану їздив на новорічні свята у відпустку до Іспанії.

Формально Симоненко виїхав цілком законно – за вказаною схемою. І йому було б складно щось пред'явити, крім етичної складової, якби не деталі.

Заступник генпрокурора виїхав з України 30.12.2022 через пункт пропуску Краковець автомобілем «мерседес» р. н. НД 0001 ХН. За даними видання, це авто зареєстроване на компанію ТОВ «ХОЛДИНГ «ГРАНД ГОТЕЛЬ», яка належить дружині одіозного львівського підприємця та депутата Григорія Козловського, якого пов'язують із ТОВ «Винниківська тютюнова фабрика».

На тлі інших корупційних скандалів останніх днів – завищені ціни на продукти в тендері Міноборони, хабар у $400 000 заступника міністра інфраструктури тощо – реакція була вимушено радикальною.

Симоненка звільнено, а РНБО подбала, щоб подібне не повторилося з іншими чиновниками.

Кому тепер заборонено виїзд із країни навіть за наявності броні? Заборона поширюється на:

 • членів Кабінету Міністрів;
 • перших заступників та заступників міністрів;
 • керівників центральних органів виконавчої влади, їх перших заступників і заступників;
 • голову Офісу Президента та його заступників;
 • голів інших допоміжних органів і служб, створених президентом, та їх заступників;
 • голову СБУ та його заступників;
 • голову та членів Нацради з питань теле- та радіомовлення;
 • голову та членів Рахункової палати;
 • голову та членів Центральної виборчої комісії;
 • голову та членів інших державних колегіальних органів;
 • секретаря Ради нацбезпеки та оборони, його заступників;
 • народних депутатів;
 • уповноваженого Верховної Ради та його представників;
 • голову Нацбанку та його заступників;
 • представника президента в АР Крим та його заступників;
 • глав місцевих державних адміністрацій, їх заступників;
 • суддів КСУ, суддів, прокурорів, голів інших держорганів та їх заступників;
 • глав структурних підрозділів держорганів, співробітників, заброньованих на період мобілізації органами державної влади та іншими держорганами.

Що означає пункт про співробітників, заброньованих на період мобілізації органами влади та іншими державними органами? Це означає, що якщо ви – аж ніяк не чиновник, а працівник приватної компанії (умовний представник фермерського господарства або працюєте на заводі, який виробляє соціально-значущі товари) і на цій підставі отримали броню від призову через профільне міністерство, то ви тепер прирівнюєтеся до представників влади. І залишати країну не можете.

Як новація була сприйнята суспільством? Очікувано – позитивно.

Попри те що у виїзді чиновників принциповим є слово «бронь», а не «держслужбовець», ці акценти не бралися до уваги. Та й взагалі чиновники – це не та категорія людей, які можуть розраховувати на співчуття українців.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло