Фатальні яйця: що не так із харчовими закупівлями Міноборони, окрім ціни продуктів

Фатальні яйця: що не так із харчовими закупівлями Міноборони, окрім ціни продуктів

Прагнучи виправдати сумнівні тендери, важливо розуміти, коли слід зупинитися, щоб іще більше собі не нашкодити

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Фатальні яйця: що не так із харчовими закупівлями Міноборони, окрім ціни продуктів
Фото: depositphotos.com

Третій день Україною вирує колосальний скандал стосовно корупції при закупівлі харчування для армії. Видання «Дзеркало тижня» опублікувало статтю, в якій порівняло розцінки в контракті, укладеному Міноборони на базові харчові продукти, із вартістю аналогів у роздробі. І виявило  дво-триразову різницю в цінах.

Контракт обсягом 13,16 млрд грн було укладено 23 грудня на послуги організації харчування у 2023 році військових частин, дислокованих у Полтавській, Сумській, Київській, Житомирській, Чернігівській та Черкаській областях. Підрядник – ТОВ «Актив компані» зі статутним капіталом у 1000 грн. Контракт підписав директор департаменту держзакупівель Богдан Хмельницький, який раніше був фігурантом корупційного розслідування.

Найбільш приголомшливою з номенклатури в 400 позицій виявилася вартість курячих яєць – для української армії, за даними видання, їх передбачалося закуповувати по 17 грн/штука. Матеріал був опублікований у суботу вранці, а вже до полудня перекочував до офлайну, ставши топовою темою.

Перший офіційний коментар Міністерства оборони надійшов через півтора дні – він зводився до класичного «хто проти нас – той агент кремля». «Міноборони готує матеріали до Служби безпеки України з метою проведення розслідування поширення свідомо неправдивих відомостей, які завдають шкоди інтересам оборони в особливий період», – йшлося у повідомленні відомства.

Також виданню докоряли, що в матеріалі немає коментаря самого Міноборони.

Автор, журналіст Юрій Ніколов, у свою чергу, пояснив, що доклав максимум зусиль для отримання офіційної позиції відомства Олексія Резнікова. І буквально оббивав пороги, просячи надати роз'яснення разючих цифр.

Також матеріал було спеціально посунуто – його опублікували вже після того, як завершилося засідання Контактної групи з питань оборони України (так званий «Рамштайн-8»).

Понеділок, 23 січня, повністю пройшов під знаком інформаційного спарингу Міноборони та «Дзеркала тижня» – перше наводило нові аргументи, журналісти їх покроково спростовували. Станом на вечір понеділка становище міністерства значно погіршилося порівняно з ранком. Сталося це з його ж провини: кожне наступне виправдання просаджувало його дедалі глибше – замість зміцнювати.

Mind наголошує, що вважає міністра оборони одним із найкомпетентніших представників нинішнього Кабміну, втім, з урахуванням від початку невисокої бази для порівняння. Але це й бентежить: якщо навіть у визнаного професіонала такий хаос у довіреному йому відомстві – то що відбувається в інших?

Розбираємо скандал навколо закупівель харчування Міністерством оборони на прикладі горезвісних яєць.

Чи спростовують у Міноборони факт контракту та наведені цифри? Безпосередньо – ні, що дозволяє зробити висновок про автентичність документа.

Аргументація відомства будується довкола його трактувань.

Ціна яйця в 17 грн за штуку справді є в договорі? Так.

Як цей неадекватний, за визнанням самого міністра, рівень цін пояснюють у Міноборони? За словами Олексія Резнікова, саме в цьому пункті сталася прикра технічна чи друкарська помилка. Неточність стосується одиниць виміру – йдеться про ціну за кілограм яєць.

«Насправді це звичайна технічна помилка, яку здійснив постачальник. Яйця – єдина категорія з каталогу, що у додатку до угоди розраховується у штуках. Постачальник зазначив ціну не за штуки, а за вагу яєць, коли переносив дані з однієї таблиці, де все було приведено в одиницю виміру на вагу, до іншої таблиці», – написав Резніков.

Що говорить постачальник – ТОВ «Актив компані»? Компанія вранці понеділка заявила, що не вважає ціни завищеними. В «Актив компані» посилаються на некоректність порівняння з вартістю продуктів у супермаркетах, тому що їх ціна включає логістику, зокрема до зони бойових дій. Журналісти у статті одразу звертають увагу, що доставка прописана у контракті окремим рядком.

Аргумент про неточність в одиницях виміру яєць компанією-постачальником наведений не був, хоча, здавалося б, він мав прозвучати, враховуючи особливу увагу саме до яєчної номенклатури. Це змушує підозрювати, що «дотепна» версія з кілограмами виникла пізніше, коли зі спростуванням виступив уже Олексій Резніков.

Чи можна яйця обраховувати в кілограмах? Якщо потрібно відбілити відомство – то так.

Однак Держстат, на який прийнято орієнтуватися і який прагне уніфікувати всі категорії товарів під одну шкалу, яйця виключає, і дає дані про їхнє виробництво в мільйонах штук.

Стандартизована вага яйця 57,75 г. І хоча вона не є ринковим орієнтиром, візьмемо її до уваги.

В Україні на рівні споживачів традиційно оперують ціною за десяток яєць. Ця практика сформувалася ще до того, як вартість цього товару відчутно зросла. У США, наприклад, стандартною формою вважається ціна за дюжину.

Якщо контрактом дійсно було передбачено кілограми яєць – то «зрада» скасовується? Ні. Тоді питань ще більшає.

Якщо виходити із середньої ваги яйця у 57,75 г, верифіковані Держстатом, то в кілограмі виходить трохи більше 17 яєць. Міноборони готове платити за них 17 гривень, що дає нам ціну звичного для споживача лотка із десятком яєць на рівні менше 10 грн. Нагадаємо, що зараз вартість яєць у супермаркетах починається від 60 грн/10 шт.

Договір за ціною в шість разів нижче ринкової не може існувати апріорі, оскільки є економічним самогубством для постачальника.

Що з іншими позиціями – там такий самий розкид цін? Як не дивно, але більшості розцінок, хай і істотно відмінних від роздробу, можна знайти економічне обґрунтування. Міноборони могло б це легко зробити, якби очевидно не впало в істерику і не почало загрожувати журналістові увагою з боку СБУ і змінювати версії на ходу.

Так, оскільки закупівлі плануються протягом року, а ціни за 12 місяців неминуче зростають, то безумовно лаг має бути закладено. Саме на прогнозний рівень інфляції скориговано поточні ціни. Тому цифри у контракті відрізняються від поточних.

Минулого року інфляція становила 26%, логічно передбачати порівнянний рівень і на 2023-й. Так, за деякими позиціями, ціна Міноборони явно не вкладається в цю версію (наприклад, картопля за ціною 22 грн/кг проти 9 грн/кг у маркеті). Але тут можна було послатися на песимістичні очікування щодо забезпечення конкретними категоріями товарів. У частині харчових продуктів це більш правдоподібно, враховуючи, що посівні площі в цьому році неминуче зменшаться практично під усіма культурами – причому, суттєво.

Під інфляційну теорію можна, хоч і з натяжкою, підігнати і вартість яєць – минулого року вони рекордно подорожчали (майже вдвічі) у вересні–лютому: з літніх 25 грн/10 до 60 грн/10 узимку.

Але ж ні, простіше було розпочати погрози ЗМІ розслідуванням Служби безпеки.

Чи можна очікувати, що скандал вщухне сам собою? Навряд. Міноборони саме зробило все, щоби його максимально розкрутити.

Національне антикорупційне бюро та Спеціалізована антикорупційна прокуратура заявили, що розпочали розслідування закупівель Міністерством оборони продуктів для військових. «Повідомляємо, що викладена інформація відома НАБУ та CАП, вона досліджується в рамках кримінального провадження, розпочатого за власними напрацюваннями до оприлюднення в медіа», – йдеться в повідомленні.

Зокрема, правоохоронці перевіряють закупівлі більш як на 13 млрд грн.

Mind і надалі уважно стежитиме за розвитком цієї історії та за тими висновками, які будуть зроблені всіма залученими до розгляду органами.


ОНОВЛЕНО:

Уже після виходу матеріалу стало відомо, що заступник Міністра оборони В’ячеслав Шаповалов подав у відставку. Саме відповідав за тилове забезпечення ЗСУ.. Міністр Олексій Резніков прийняв відставку.

«В’ячеслав Шаповалов попросив звільнити його, щоб не створювати загрози для стабільного забезпечення ЗСУ внаслідок кампанії звинувачень, пов’язаних з закупкою послуг харчування. Міністр оборони сьогодні підтримав прохання В’ячеслава Шаповалова щодо його звільнення та звернувся з відповідним поданням до Кабміну», – йдеться в повідомленні Міноборони.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло