Міцне плече для українських експортерів
Новини компаній

Міцне плече для українських експортерів

Як Укрексімбанк підтримує вітчизняні компанії та пріоритетні проєкти у різних галузях

Міцне плече для українських експортерів
Семен Пускай, директор департаменту середнього бізнесу, муніципалітетів та комунального сектору в Укрексімбанку

Бізнес зараз як ніколи гостро потребує фінансування. Дефіцит оборотних коштів у підприємств величезний, а розвивати масштабні проекти, в які необхідно реінвестувати прибуток, в поточних умовах можуть дозволити собі лише одиниці. На це накладаються зовнішні негативні фактори, такі як обстріли інфраструктури та регулярні відключення електропостачання.

Втім, компанії мають досить обмежений доступ до позикових ресурсів. Більшість банків видають кредити виключно в рамках пільгових державних програм, таких як «5-7-9». Але вони не можуть повністю закрити усі потреби у фінансуванні.

Особливо гостро відчувають нестачу грошей експортери. Вони не лише змушені за будь-яку ціну підтримувати стабільний виробничий цикл та логістику, а й скуті жорсткими зобов'язаннями з іноземними партнерами, розрив взаємовідносин із якими загрожує повною зупинкою бізнесу.

Проте не всі банки згорнули програми фінансування. Наприклад, Укрексімбанк продовжує активно розвивати корпоративне кредитування, підтримуючи як великий бізнес, так і МСБ.

Операційна стійкість та програми міжнародних партнерів

Досвід Укрексімбанку насправді показовий. Незважаючи на війну і всі ризики, пов'язані з нею, він залишається найбільшим кредитором української економіки. Укрексімбанк є лідером за обсягом кредитування бізнесу та надання структурованого та торговельного фінансування. Його частка на ринку – 14%.

Як банку вдається досягати таких результатів? Фундамент для цього було закладено ще у 2019 році, коли відбулась успішна реформа системи корпоративного управління Укрексімбанку. Її результатом став прихід нової наглядової ради, яка разом із правлінням змогла «розчистити» портфель проблемних кредитів і вивести банк у прибуток.

Крім того, бізнес-модель та стратегія розвитку Укрексімбанку передбачає його концентрацію саме на кредитуванні та всебічній фінансовій підтримці корпоративного сектору. І, що найголовніше, все це за участю міжнародних фінансових організацій (МФО) у рамках багатосторонніх програм співробітництва.

Таким чином, у «військовий» 2022 рік банк увійшов із суттєвим запасом ліквідності. Зокрема, за 2021 рік Укрексімбанк отримав рекордний прибуток у розмірі 2,7 млрд грн. За січень-вересень 2022 року операційний прибуток та процентний прибуток банку становив по 3 млрд грн, а чистий невідсотковий прибуток зріс на 51% до 2 млрд грн.

При цьому Укрексімбанк не лише не припинив, а й розширив партнерство із МФО. Клієнти банку, як і раніше, можуть отримувати кошти за програмами, які фінансують Міжнародна фінансова корпорація (IFC), Європейський банк реконструкції та розвитку (EBRD), Європейський інвестиційний банк (EIB) та ін.

«Цільові програми у співпраці з міжнародними партнерами дають великим компаніям можливість залучати кошти на вигідніших умовах, ніж пропонує на сьогоднішній день ринок. А малий та середній бізнес може скористатися грантовими програмами, що значно спрощує доступ до грошей підприємцям та невеликим компаніям», – коментує Семен Пускай, директор департаменту середнього бізнесу, муніципалітетів та комунального сектору в Укрексімбанку.

Банк який не підведе

Досвід українських компаній, які співпрацюють з Укрексімбанком, ще раз доводить: наявність надійного фінансового партнера в нинішніх непростих умовах є наскільки важливою. Ось кілька прикладів, які проекти зміг реалізувати бізнес, що скористався кредитними та іншими програмами банку за останній рік.

Компанія «Гудгрейноіл», яка є одним з найбільших експортерів сільгосппродукції у Кіровоградської області, завдяки спільній кредитній програмі з Укрексімбанком та ЄБРР у 2022 році збільшила свій автопарк на чотири нових вантажівки. Крім того, Укрексімбанк та ЄІБ відкрили «Гудгрейноіл» кредитну лінію для поповнення обігових коштів підприємства.

Компанія «Термопласт», яка з 2007 року пройшла шлях від невеликого підприємства до одного із визнаних лідерів у галузі металопластикових конструкцій та виробництва вхідних металевих дверей, співпрацює с Укрексімбанком вже 8 років. «Термопласт» регулярно отримує від банку фінансування як на підтримку обігового капіталу, так і для інвестування в основні засоби.

«На сьогодні Укрексімбанк повністю відповідає нашим вимогам, зокрема щодо обслуговування експортно-імпортних контрактів та фінансування потреб бізнесу. Особливо хочу відзначити вкрай важливу підтримку від банку, завдяки якій наша компанія змогла вчасно виконати замовлення по відновленню інфраструктури, яка постраждала внаслідок російської агресії у Києві, Василькові, Бучі, Гостомелі, тощо», – розповідає співвласник «Термопласту» Юрій Чигрин.

У грудні 2022 поточного року, попри військовий стан, Укрексімбанк забезпечив компанії «С-Інжиніринг», – EPC-контрактору у сфері автоматизації та електропостачання промислових підприємств, – фінансування поточної діяльності за державною програмою «5-7-9». Це дало можливість підприємству продовжити діяльність в критично важливій для економіки України енергетичній сфері. Зокрема, це відновлення пошкоджень та руйнувань внаслідок обстрілів.

Ще одним знаковим проектом є банківська гарантія, яку надав Укрексімбанк наприкінці 2022 року групі компаній «Татра-ЮГ». Це великий український виробник LRV-трамваїв та устаткування, який є ідейним послідовником найбільшого в світі чеського підприємства з виробництва трамваїв «Татра». Завдяки цій гарантії «Татра-ЮГ» здійснила для Одеси поставку 13 нових багатосекційних зчленованих трамваїв з низьким рівнем підлоги. У фінансуванні цієї угоди також задіяні кредитні кошти ЄІБ в рамках урядової програми «Міський громадський транспорт України». До речі, «Татра-ЮГ» обслуговується в Укрексімбанку з 1994 року, тобто з початку свого заснування.

«Ми розуміємо, наскільки важливо зараз підтримувати експортоорієнтовані компанії та галузі. Адже те фінансування, яке надає Укрексімбанк, навіть в умовах воєнного стану дозволяє українським виробникам не лише зберегти свій бізнес, а й розвивати та масштабувати його», – зазначає Семен Пускай, директор департаменту середнього бізнесу, муніципалітетів та комунального сектору в Укрексімбанку.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло