Заступник голови Держспецзв’язку: «Україні точно не завадить доступ до досліджень Центру кібероборони НАТО»

Заступник голови Держспецзв’язку: «Україні точно не завадить доступ до досліджень Центру кібероборони НАТО»

Віктор Жора – про зиски від міжнародної кіберкоаліції проти російських хакерів

This text is also available in English
Заступник голови Держспецзв’язку: «Україні точно не завадить доступ до досліджень Центру кібероборони НАТО»
Фото: фб-сторінка Віктора Жора

Минулого тижня Україна підписала Технічну угоду про приєднання до Об’єднаного центру передових технологій з кібероборони НАТО (CCDCOE, NATO Cooperative Cyber Defence Centre of Excellence). Центр було створено ще 2008 року у відповідь на російську агресію в кіберпросторі щодо членів Альянсу. До CCDCOE зараз входять 25 країн – членів НАТО та 4 країни-партнери. Україна стане одним із них після підписання документу всіма країнами – членами центру.

Що саме отримає наша країна? Це у бліцінтерв’ю для Mind роз’яснює заступник голови Держспецзв’язку Віктор Жора.

– Чим займається CCDCOE?

– Об'єднаний центр передових технологій з кібероборони НАТО  – це мультинаціональний та інтердисциплінарний хаб із кібероборони. Він займається дослідженнями, тренінгами й навчаннями в чотирьох основних доменах: технології, стратегії, операції та законодавство. Тобто це насамперед дослідницька організація, яка фокусується на підвищенні спроможностей сил кібербезпеки – підготовці кадрів і формування порядку дій із кіберзахисту.

CCDCOE має велику власну бібліотеку досліджень у сфері кіберзахисту та кібероборони, розробляє низку інформаційних систем, а також відповідає за формування так званого талліннського посібника (The Tallinn Manual) – своєрідного керівництва для законодавців щодо того, як міжнародне право стосується кібероперацій (до кіберконфліктів та кібервійни), тобто як проводити кібероперації відповідно до норм міжнародного права.

Окрім проведення досліджень, центр організовує щорічні навчання з кіберзахисту – Locked Shields та Crossed) й експертні дискусії, як-от щорічна конференція CyCon (International Conference on Cyber Conflict – CyCon).

Тобто це організація, яка діє на стратегічному рівні, фокусуючись на питаннях урядування.

– Що угода дасть Україні, крім обміну досвідом?

– Ми отримаємо можливість прямого обміну інформацією з усіма учасниками CCDCOE, зможемо брати участь у кібернавчаннях, конференції, у роботі керівного комітету організації тощо. Отже, наш досвід буде враховано в ухваленні рішень країнами-учасниками. 

Угода наразі – про участь України як contribution participant – учасника, який робить свій внесок. Наш голос у CCDCOE є дорадчим: ми можемо впливати на рішення, поточну діяльність центру, мати доступ до всіх інформаційних ресурсів центру та використовувати їх для поліпшення системи кіберзахисту України.

Варто розуміти, що CCDCOE – структура, утворена в межах НАТО, проте це не структура НАТО. І це не «кіберНАТО» за своєю природою, проте це можливість для нас долучитися до співпраці в кіберсфері в тому числі і з НАТО, оскільки талліннський мануал CCDCOE – основа ухвалення рішень у питаннях кібербезпеки для Альянсу.

– Яка допомога від CCDCOE вам точно не завадила б?

– Інформація розвідки щодо кіберзагроз і доступ до досліджень CCDCOE. Також точно нам не завадить участь наших команд у кібернавчаннях… Усі напрями, у яких працює CCDCOE, для України корисні. Робота за кожним із них слугуватиме важливим внеском у посилення спроможностей із кібербезпеки не тільки України, а й усіх країн – членів центру.

– Коли орієнтовно угода запрацює?

– Наша повноцінна робота почнеться з направлення до CCDCOE повноважного представника України – для перебування там на постійній основі.

Так, країни-члени центру можуть підписуватися документ тривалий час. Чи завадить це мати Україні вже в найближчому майбутньому свого представника в CCDCOE? Ні, не завадить. Ми можемо вже, умовно, завтра його відправити.

Чи набуде чинності Технічна угода без підписання її усіма країнами-членами? Ні. Країна може працювати в CCDCOE, мати свого представника, проте угода може бути в цей час ще в процесі підписання всіма країнами-учасницями.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло