Книжка тижня: фантастичні подорожі в минуле та майбутнє у «Хроніках незвіданих земель»

Книжка тижня: фантастичні подорожі в минуле та майбутнє у «Хроніках незвіданих земель»

Побувати в різних світах і часових вимірах, щоб переконатися – шлях до свободи тернистий завжди

Книжка тижня: фантастичні подорожі в минуле та майбутнє у «Хроніках незвіданих земель»

Повномасштабна війна рф проти України як ніколи актуалізувала питання історичної пам'яті. Відповіді на складні проблеми сьогодення можна знайти в минулому, наприклад, в інтригах античних правителів чи звірствах колишніх окупантів. Попри повторюваність події, характерну для історії, люди, на жаль, не вчаться на помилках. То що ж нас щоразу рятує від загарбницьких воєн, культурних поневолень і репресій?  Сила боротися за те, що любимо, ідеали та трошечки совість. Про все це в той чи інший спосіб міркують авторки творів, що увійшли до збірки «Хроніки незвіданих земель».   

Бекграунд. 2021 року п'ятеро українських письменниць створили YouTube-канал «Фантастичні Talk(s)» про книжки, авторів та події. Світлана Тараторіна, Наталія Довгопол, Ірина Грабовська, Наталія Матолінець і Дарія Піскозуб взялися популяризувати жанр. Навіть заснували премію з фантастичної літератури, якою відзначають українських та іноземних письменників. Вихід збірки «Хроніки незвіданих земель» став наступним кроком їхньої співтворчості.

Видавництво: «Жорж», Харків

Наклад: 3500 примірників

Сюжет. Збірка складається з п’яти творів, що розташовані в певній хронології: від античності до далекого майбутнього.

Коротко розповідаємо про сюжет кожного твору. «Заради Афродіти та всіх її облич» – повість Світлани Тараторіної, що переносить читача в Боспорське царство часів цариці Динамії (47–12 рр. до н. е.), тобто в Північне Причорномор'я. Другий чоловік правительки, набагато за неї молодший, ще й колишній раб, тікає з пишного палацу, щоб знайти чашу Афродіти, здатну виконувати бажання. Скрибоній мріє повернутися до цариці з тріумфом і могутньою силою богині, але врешті змушений обирати між коханням та обов'язком, адже його країна може бути загарбана римлянами.

«Damsel in distress, або Аліса в біді» Наталії Довгопол поєднує дві часові лінії – сучасність і XVI століття. Студентка Аліса, закохавшись у старшокурсника, разом із ним та іншими реконструкторами вирушає на Хмельниччину, до Меджибізької фортеці. Приїхавши на фестиваль, молоді люди навіть не підозрюють, що стануть жертвами звільнених під час розкопок привидів із далекого минулого.

З героями оповідання Ірини Грабовської «Найближчі до пекла» вирушаємо в Юзівку (майбутній Донецьк) і Ремовське селище другої половини XIX століття, де зникають шахтарі. Донька панотця Тося та молодий коногон Степан полюватимуть на вампіра, який і губить невинні душі.

Далі на читача чекатиме Львів 1939–1941 років у творі Наталії Матолінець «Спілка порятунку кахлів і людей». П'ятнадцятирічна Фестина володіє даром подорожувати в часі крізь дзеркала. Скориставшись ним, дівчина рятуватиме львів'ян від звірств нацистів та радянців. Ризикуючи життям, Фестина зустріне юного алхіміка Стефана, а з ним – і кохання.

Останнє оповідання збірки – «Земля обітована» Дарії Піскозуб перенесе в далеке майбутнє з неокозаками, поселеннями на Марсі та Україною, що двісті років воювала з росіянами. Героїню твору, лейтенантку Ковальчук, вплутають у політичні інтриги, але Рута не дасть себе обманути, бо цінує і вірить у правду.   

Вам сподобається, якщо: ви прагнете відкривати різні грані української фантастики; шукаєте нові для себе імена вітчизняних авторів та авторок; любите літературні експерименти. 

Вам не сподобається, якщо: ви не любите фантастику та й жанрову літературу взагалі; волієте читати книжки одного автора чи авторки, щоб краще зрозуміти, чи до душі його/її стиль.

Головна причина прочитати: українська мала проза –  національний літературний феномен. Від Марії Вілінської (Марко Вовчок) до Василя Стефаника, від Оксани Забужко до Катерини Калитко – наші письменники вміли передати максимум емоцій та смислів, не потребуючи багатосторінкових томів. Як живий організм, література змінюється. Жанрове розмаїття робить її багатшою і відповідною часу. Авторки «Хроніки незвіданих земель» поєднали ці два чинники. Всотавши традицію, завдяки класичному й портальному фентезі, науковій фантастиці та містичному трилеру вони продемонстрували, якою різною є сучасна українська література.   

У тому ж дусі:

Павло Дерев'янко «Літопис Сірого Ордену. Аркан вовків»

Книжка тижня: фантастичні подорожі у минуле та майбутнє у «Хроніках незвіданих земель»

Темне фентезі з елементами альтернативної історії. Події роману відбуваються 1845 року за Українського Гетьманату. Козаки не зникли, не розбіглися, вони боронять свою державу. Навіть на магічному рівні. Характерники, які володіють надприродними здібностями, входять до Сірого Ордену. Один із них – Северин Чорнововк. Він проходить ініціацію та стає одним із тих, кому світ відкриває безліч таємниць. Разом із побратимами Северин виконуватиме важливе завдання, заразом дорослішаючи, дізнаючись, що таке перше кохання, справжня дружба та обов'язок перед батьківщиною.

Захоплива оповідь, оригінальний альтернативний світ, що поєднує здобутки технічного прогресу та традиційну українську магію, яскраві персонажі – книжка Дерев'янка підняла планку вітчизняного фентезі.


Юлія Романюк «Танхельм. Первісний Дух»

Книжка тижня: фантастичні подорожі у минуле та майбутнє у «Хроніках незвіданих земель»

Морфиня Ейла Одноока, наполовину людина, наполовину лисиця, пережила страшну трагедію: її батька вбили заколотники, про матір, яка була найбільшою подругою королеви Танхельму, вона нічого не знає, а сама вже десять років перебуває у засланні на Крайній Півночі. Ейла працює на фермі, розповідає дітям легенди про драконоподібних богів і песиголовців. Їй ведеться краще, ніж іншим морфам – вигнанцям, які деградують, перетворюючись на злодіїв. Аж раптом життя Ейли знову зміниться, бо на неї полюватиме жорстокий маг Ергол. Виявиться, що морфиня пов'язана з «Книгою Стихій». Той, хто отримає з неї знання, володітиме світом… Рятуючись від мага, Ейла розгадуватиме таємниці своєї родини, дізнаватиметься, ким вона є насправді.

«Танхельм. Первісний Дух» – дебютний роман Юлії Романюк, динамічна, насичена персонажами та подіями книжка.   

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло