Отака тепер валюта. Як влаштований ринок криптоактивів і яка його роль у фінансовій системі

Отака тепер валюта. Як влаштований ринок криптоактивів і яка його роль у фінансовій системі

І чому криптовалюти поки що не зможуть замінити фіатних грошей

Этот материал также доступен на русском языке
Отака тепер валюта. Як влаштований ринок криптоактивів і яка його роль у фінансовій системі
Фото: depositphotos.com

Обговорення криптовалют найчастіше зводиться до питань, пов'язаних із різними варіантами заробітку. Водночас, у чому полягають фундаментальна суть і призначення криптоактивів, багато хто з власників навіть не знають. При цьому загальна капіталізація криптовалютного ринку на початку лютого 2023 року перевищила $1,1 трлн. Це можна порівняти з капіталізацією великих фондових бірж. А різних видів і типів криптоактивів уже понад 22 000.

Інакше кажучи, криптовалюти вже глибоко пустили коріння у світовій фінансовій системі. Тому їх складно ігнорувати та називати забавою для доморощених спекулянтів. Бізнес у різних галузях цілком успішно використовує технологію блокчейну, яка забезпечує оборот криптовалют. Крім того, продавці товарів і провайдери послуг у всьому світі приймають цифрові активи як повноцінний засіб платежу. Зокрема, Microsoft, McDonalds, глобальний туристичний сервіс Expedia.

Mind запускає спеціальний проєкт, присвячений ринку криптовалют, розвитку технології блокчейн та їх впровадженню в реальне життя, а також готує перший випуск рейтингу криптобірж і криптосервісів.

Частина матеріалів буде орієнтована на тих, хто тільки починає цікавитися ринком, частина – на досвідчених користувачів цієї технології.

З аналізом законодавства та підходу різних країн до регулювання криптовалют можна ознайомитися тут:

Читайте також: Кому в Сальвадорі держпідтримка, того в Китаї – за ґрати: світ розділився у ставленні до криптовалют. Розбираємо, хто і як контролює криптоіндустрію

Що таке криптовалюта простими словами. Традиційні (фіатні) гроші існують як у готівковій формі (банкноти, монети), так і в безготівковій (наприклад, баланс на картковому або поточному рахунку). Емісія фіатних грошей централізована.

За неї відповідають центральні банки різних країн. Вони регулюють обсяг грошової маси, можуть впливати на курс валюти та запроваджувати обмеження. Як це зробив Національний банк після 24 лютого 2022 року, обмеживши операції з валютою для фізосіб.

Криптовалюти існують лише у віртуальному вигляді. Саме тому ці валюти називають цифровими. Їхній випуск не регламентується державою і центробанками. Принаймні взяти криптовалюти під повноцінний контроль влада жодної країни ще не змогла. Хоча спроби постійно тривають.

Емісія криптовалюти відбувається за допомогою майнінгу. Цей процес чимось схожий на карбування монет або друк банкнот. Але для того, щоб надрукувати гривню, потрібно витратити певну кількість сировини й мати спеціальне обладнання. Цифрові монети видобуваються за допомогою математичних обчислень, які здійснює майнер на своєму комп'ютері. Відповідно результатом цих обчислень стає нова одиниця криптовалюти.

Обсяг емісії криптовалюти також може бути обмеженим. Усе залежить від того, який алгоритм заклали її розробники. Гранична кількість біткоїнів, яку можуть отримати майнери, становить 21 млн одиниць. До осені 2022 року було створено понад 19 млн біткоїнів. А останню монету буде видобуто 2140 року.

Як відбуваються операції із криптовалютою. Повсякденні розрахунки за допомогою фіатних грошей мають такий вигляд. Якщо потрібно оплатити товар або послугу, ми просто відраховуємо продавцю необхідну суму готівкою або розплачуємося карткою. При цьому в безготівкових платежах бере участь цілий ланцюжок посередників. Це банки, процесингові центри, платіжні системи (Visa, MasterCard). І, коли на якомусь етапі станеться збій чи систему зламають зловмисники, це призведе до втрати коштів.

Криптовалютні ентузіасти наголошують на простоті використання цифрових активів. Простота полягає в такому: для того щоб користувач А зміг відправити користувачу Б певну суму, не потрібні жодні посередники. Переказ відбувається напряму з одного криптовалютного гаманця на інший.

Тобто для надсилання коштів потрібно просто знати адресу гаманця отримувача. Другий варіант – відправник сканує своїм смартфоном або іншим пристроєм спеціальний QR-код, який представляє одержувач, і в такий спосіб підтверджує переказ.

Знову ж таки, повторимося, сам обмін криптовалютою відбувається напряму. Головна умова – щоб операція проходила всередині тієї самої блокчейн-мережі.

Чому криптоплатежі безпечні. Безпека платежів забезпечується згаданою технологією блокчейн. Дослівна розшифровка цього поняття – «ланцюжок блоків» або «розподілена база даних», що відображає суть самої технології.

Кожна операція з криптовалютою виглядає як запис у блокчейні або в ланцюжку блоків. Тому для успішного переведення цифрових активів необхідно, щоб кожна окремо взята угода була підтверджена в певній множині блоків усередині блокчейну.

Для наочності можна уявити блокчейн як великий журнал, де ведуться записи про всі операції. І для того, щоб користувач А перерахував біткоїн користувачеві Б, потрібно, щоб у цьому журналі інші учасники мережі поставили свої підписи. Інакше угода не відбудеться.

І навіть якщо припустити, що шахраї зможуть зламати комп'ютери кількох учасників конкретної блокчейн-мережі, це ні на що не вплине. Оскільки отримати контроль над усіма блоками, яких може бути сотні тисяч та мільйони, вони точно не зможуть.

Другий елемент безпеки – це криптографія. Тобто шифрування даних про угоди з криптовалютою. Причому шифрування операцій досягається з допомогою двофакторної аутентифікації. У ній беруть участь два ключі – відкритий і закритий. Відправник коштів використовує відкритий ключ, щоб зашифрувати трансакцію. А одержувач застосовує закритий ключ, щоб її розшифрувати. Без цих ключів отримати доступ до коштів неможливо.

Але й за такої системи безпеки існують способи крадіжки криптоактивів. Правда, вони побудовані переважно на схемах виманювання персональних даних і довірливості користувачів.

Які бувають види криптовалют. Найбільш поширений поділ криптовалют на коїни та токени.

Коїни – це все валюти, які створені на власному блокчейні. Перший і основний, звичайно ж, біткоїн. Решта криптовалют, створених за BTC, називаються альткоїнами (альтернативні коїни), хоча вони теж працюють у своїх блокчейнах. До них, зокрема, належать ефір (ETH), кардано (ADA), солана (SOL) тощо.

Окрема підгрупа – стейблкоїни. Це криптовалюти, вартість яких прив'язана до фіатних валют (USDT, яка корелює з доларом), до матеріальних активів (PAXG, яка забезпечена золотом) або інших криптовалют (DAI, для якої резервною валютою є ETH).

Токени – своєрідна надбудова над криптовалютами, що вже діють. Токени не мають свого блокчейну, вони випускаються на базі вже наявних криптовалют. Наприклад, в екосистемі ефіру на сьогодні обертається майже 100 токенів. Найвідоміші токени – Tether, Uniswap, Shiba Inu, Terra.

Особливість будь-якого токена в тому, що його не можна видобути (намайнити). Творці таких активів самі здійснюють емісію всього запланованого обсягу, а потім виводять їх на біржу, а також влаштовують вільну роздачу певної кількості токенів (airdrop), щоб привернути увагу аудиторії.

Ще одна істотна відмінність коїнів від токенів полягає у тому, що повноцінну криптовалюту можна використовувати як засіб платежу. Оплачувати токенами покупки не можна. Але токен можна купити та продати на біржі або обміняти на фіатні гроші.

Використання криптовалют як платіжного інструменту. Це може прозвучати дивно, але головна мета, заради якої створювалися криптовалюти, досі повноцінно не реалізована. Йдеться про можливість розраховуватися біткоїном та іншими коїнами за товари та послуги.

Прогрес у цьому напрямі, певна річ, є. За даними ресурсу bitpay, за останні 6 місяців було здійснено майже 514 000 криптовалютних платежів. Згідно з дослідженням компанії Allied Market Research, обсяг платіжних трансакцій, що відбуваються за участю одного лише біткоїна, зростає щороку на 16%.

І якщо 2021 року сума біткоїн-платежів у світі становила близько $851 млрд, то до 2031-го ця цифра досягне $3,8 трлн. Ще одне дослідження, яке провела влітку 2022 року аудиторська компанія Deloitte, показало, що близько 75% представників роздрібної торгівлі готові запровадити криптоплатежі для своїх клієнтів у найближчі кілька років.

У чому основні переваги криптовалютних платежів:

 • безпечність операцій (як уже було сказано вище), яка забезпечена особливостями технології блокчейн, та їхня висока швидкість (10–15 хвилин на переказ);
 • конфіденційність платежів, яка позбавляє підвищеної уваги контролюючих органів;
 • трансакцію не можна відкликати. Тобто, якщо відправник коштів передумає чи захоче провернути якусь шахрайську схему, це не вийде;
 • відсутність посередників при переказі коштів та низькі комісії – не більше 1% проти 2–5% за операціями з банківськими картками;
 • передверифікація стану рахунку: платіж можна здійснити лише за наявності всієї суми, що унеможливлює появу так званого несанкціонованого овердрафту.

Втім, негативні риси криптовалют теж є:

 • далеко не всі товари та послуги можна оплатити коїнами, і це, зрозуміло, ключовий недолік;
 • оскільки криптовалюти досі не є визнаним засобом платежу, прямо розрахуватися ними за покупки неможливо, платіж все одно конвертується у фіатні гроші, які потім надходять на рахунок продавцю (тут важливо не плутати з прямими переказами криптовалют між користувачами);
 • анонімність операцій має зворотний бік – використання цифрових активів для незаконних операцій (відмивання коштів і фінансування тероризму);
 • нестабільність курсу криптоактивів спричиняє ризик різкої зміни вартості. Умовні 100 ETH навіть за короткий проміжок часу можуть знецінитися в рази;
 • плани багатьох держав взяти операції з криптовалютами під нагляд у перспективі спричинять посилення фінмоніторингу й податкові наслідки.

Використання криптовалют для інвестицій та отримання доходу. Використання криптовалют для інвестицій та отримання доходу. Операції з криптоактивами стали гарним джерелом заробітку для спекулятивних інвесторів, і не лише для них. Оскільки крипторинок живе за тими самими законами, що й ринок Forex і ринок акцій, це відкриває широкий простір для отримання доходу як на злетах, так і на падіннях курсів криптовалют.

Основні варіанти заробітку на крипторинку:

 • Довгострокові вкладення в найліквідніші коїни (стратегія HODL). Сенс полягає в тому, щоб купити BTC або ETH, тримати його у своєму портфелі тривалий час (пів року, рік, два чи три), дочекатися зростання курсу та продати. Наприклад, біткоїн у березні 2020 року коштував близько $5000, а до квітня 2021-го злетів до $63 000. Отже, зростання у 12,6 раза. Зручність у тому, що така стратегія підходить для найдосвідченіших інвесторів. Купив і терпляче чекаєш. Проте немає жодної гарантії, що обрана валюта зросте в ціні і вдасться зафіксувати прибуток. Той самий біткоїн із пікових значень у 2021 році до осені 2022-го обвалився до $16 000, або вчетверо.
 • Короткострокові інвестиції за допомогою трейдингу. По суті, це і є ті спекуляції, які приваблюють мисливців за миттєвим прибутком. Знову ж таки суттєві коливання курсів криптовалют дають можливість як примножити свій капітал у рази за лічені дні й тижні, так і «злити» все, що було вкладено. Яскравий приклад – крах токена Terra, який стався в травні 2022 року. За лічені дні його курс обвалився з $80 до $2, а інвестори втратили мільярди. Відповідно, не маючи знань у галузі трейдингу, технічного аналізу та досвіду у спекулятивних операціях, вплутуватися в подібні афери досить небезпечно.
 • Обмінні операції, які дозволяють заробляти на різниці курсів. Найпоширеніший варіант – це P2P-обміни (person-to-person, або від «людини до людини»). Скажімо, власник біткоїна хоче продати його та отримати гривні чи долари. Покупець готовий купити біткоїн в обмін на фіатну валюту. Сторони домовляються між собою про той курс, який їх влаштовує, і здійснюють обмін. Це може бути прямий переказ із гаманця на гаманець та операції на спеціальних валютообмінних платформах. Вони часто реалізовані з урахуванням криптовалютных бірж (Binance, Bybit, Coinbase тощо.). Дохід у цьому разі формується за таким самим принципом, що й на звичайному валютному ринку: продати дорожче, купити дешевше. І тут основні ризики в тому, що один з учасників угоди виявиться шахраєм і не завершить коректно свою частину угоди.

Перспективи для криптовалют. Є дві думки щодо цифрових активів. Прихильники криптоіндустрії впевнені, що майбутнє – за віртуальними валютами, згодом вони витіснять звичні долари, євро тощо. Творець Etherium Віталік Бутерін неодноразово заявляв, що технологія блокчейн і криптовалюти спільними зусиллями призведуть до вимирання традиційних фінансових інститутів і платіжних систем.

Водночас критики криптовалют не втомлюються нагадувати про те, що це чергова «мильна бульбашка», яка рано чи пізно лусне й залишить мільйони інвесторів із діркою в гаманці. Власник інвесткомпанії Berkshire Hathaway, фінансист-мільярдер Уоррен Баффет упевнений, що вкладення у віртуальні активи схожі на лотерею. На думку Баффета, якщо хтось хоче ризикувати та грати в азартні ігри, то криптовалюти чудово для цього підходять. «Але це точно не інвестиції», – вважає фінансист.

Втім увага влади та центральних банків до криптовалют у всьому світі свідчить про те, що впровадження їх регулювання та контролю – це питання часу. З одного боку, це призведе до того, що криптовалютний ринок стане більш збалансованим та впорядкованим. Хоча й рівень прибутковості стане нижчим.

З іншого – є шанс, що криптовалюти таки почнуть виконувати своє безпосереднє завдання і стануть, якщо не єдиним, то ще одним вагомим платіжним засобом поряд із фіатними грошима.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло