Загострення параної чи уклін Китаю: що спонукало рф вилити бруд на Apple

Загострення параної чи уклін Китаю: що спонукало рф вилити бруд на Apple

Чи дійсно західні спецслужби можуть шпигувати за російськими чиновниками через iPhone

This text is also available in English
Загострення параної чи уклін Китаю: що спонукало рф вилити бруд на Apple
Фото: depositphotos.com

До кінця березня співробітники внутрішньополітичного блоку адміністрації кремля мають позбутися iPhone. Таку вимогу нещодавно особисто встановив заступник голови адміністрації президента росії сєргєй кірієнко. Навіщо? За офіційною версію – з міркувань безпеки. Начебто смартфони Apple визнані найбільш уразливими для злому та шпигунства з боку західних країн.

Тож чому російські чиновники не припинили користуватися «ворожими» гаджетами відразу після початку повномасштабного вторгнення? Чи дійсно можливий шпіонаж з боку корпорації Apple? Що насправді спонукало кірієнка «забанити» iPhone? На ці та інші питання шукав відповіді Mind

Як гаджети Apple в росії перетворюються на «цеглини»? Ця корпорація ще на початку березня 2022 року заявила про вихід із рф: припинила продажі своєї продукції і сервісне обслуговування, закрила оплату російськими банківськими картками в магазині App Store та видалила звідти застосунки банків рф, також забанила доступ до сервісу миттєвої оплати Apple Pay. Згодом росіяни організували так званий паралельний імпорт та обхідні шляхи оплати через своїх мобільних операторів.

Втім наразі в iPhone обмежений функціонал: Apple Pay не працює, нові моделі не підтримують VoLTE, російську мову тощо. У продажу – невеликий вибір гаджетів. Ціни «трохи» завищені в порівнянні із прайсами українських магазинів. Наприклад, Apple iPhone 14 Pro Max 256GB Dual SIM у росії продається за більш ніж $1970. В Україні – біля 60 000 грн. Найбільш популярна модель Apple iPhone 12 128G у рф коштує понад $980, в Україні – біля 27 000 грн.

Загалом із січня до листопада 2022 року продажі iPhone у росії впали на 48% – до 2,2 млн. Російські дистриб’ютори пояснюють спад «складною економічною ситуацією» та обмеженим функціоналом системи.

Втім ці «дрібниці» усе ще не спонукають російських чиновників позбутися «віянь згубного Заходу». Знадобилася особиста заборона. 

Звідки у кірієнка дані, що саме «смартфони Apple визнані найбільш уразливими для злому та шпигунства»? Зі «стелі». Mind не знайшов жодного дослідження – навіть російського – із порівнянням брендів, яке б підтвердило цей закид. 

Це означає, що iPhone захищені від зламу? Ні. У сучасному цифровому світі можна проникнути в любий гаджет – було б бажання та достатній бюджет для хакерів. По-перше, iPhone, як і смартфони інших брендів, можна зламати через вразливості операційної системи. Apple періодично знаходить нові вразливості, закриває їх і попереджає користувачів. Тож цей шлях навряд чи використовується для шпигунства за російськими чиновниками: такі проблеми розв’язуються досить швидко. 

Другий, більш розповсюджений та ефективний шлях – шкідливе шпіонське ПЗ. Такі програми постійно вдосконалюються й розмножуються. Знову ж такі вони чудово можуть «прижитися» як у iPhone, так і на смартфонах інших брендів.

Наприклад, свого часу наробило галасу ПЗ Pegasus ізраїльської компанії NSO Group. Ця програма зламувала смартфони, завантажувала з них листування, фото та відео, активувала камеру й мікрофон без відома власників. Розслідувачі знайшли в базі Pegasus  біля 50 000 телефонних номерів. Серед них – номері президента Франції Емманюеля Макрона та 14 міністрів уряду країни. Замовлення начебто надійшло від марокканської розвідки. 

Чи можливо аналогічно стежити за російськими чиновниками? Авжеж. Хоча заміна iPhone на китайські або російські марки смартфонів їх точно не врятує. Втім відкриває ще один шлях для шпигунства – тільки не від Заходу. За замовленням спецслужб, «лояльні» до влади виробники можуть «забути» про угоду з користувачами та напряму перевидавати дані з гаджетів.

У теорії, більший ризик такого «прогину» – у країнах із геть не демократичним режимом. Втім на практиці поки жодного виробника не зловили на гарячому. Хоча США ще з 2019 року періодично накладають забору на продаж телеком-обладнання Huawei та ZTE через побоювання щодо шпигунства Китаю. Останній раз це зробила адміністрація Джо Байдена наприкінці 2022 року. Тоді було ветовано ліцензування нового обладнання, «оскільки воно становить неприйнятний ризик для національної безпеки США».

Усе ж таки чи може Apple співпрацювати із спецслужбами? Якщо «прохання» від них законні (шпигунство до переліку таких не належить). У США ще пам’ятають скандал, коли корпорація відмовила начебто законним вимогам ФБР надати доступ до даних користувача. Судовий позов бюро також не допоміг.

Ця історія сталася ще у 2015–2016 роках. Ісламські терористи Саєд Фарук і його дружина Ташфін Малік застрелили 14 і поранили понад два десятки людей у каліфорнійському містечку Сан-Бернардіно. Медіа назвали теракт найбільш кричущим у США після 11 вересня 2001 року. Нападників ліквідували. ФБР запросила в Apple доступ до даних телефону одного з них.

У Бюро наполягали, що історія дзвінків, листування в месенджерах, імейл могли б вказати на інших зловмисників і допомогти запобігти новим терактам. У ФБР просили створити програмне рішення, яке б знімало обмеження на кількість спроб введення пароля. Але марно. На всі вимоги в корпорації відповідали: рішення може стати небезпечним прецедентом, оскільки вимагатиме від Apple послабити власну систему захисту. Втім ФБР такі зламала той телефон. Самостійно чи за допомогою сторонніх хакерів – історія це замовчує.

Зараз в Apple дотримуються цієї самої політики. «Ми твердо переконані, що національна безпека може бути гарантована без порушення конфіденційності... Apple ніколи не вбудовувала у свої продукти та сервіси універсальні ключі та засоби несанкціонованого доступу (backdoor). Ми ніколи не надавали правоохоронним органам прямого доступу до наших серверів. І ніколи не підемо на це в майбутньому», – наголошується на сайті компанії. Однак на дійсно законі запити правоохоронців там готові надавати дані, уточнюють в Apple.

Тож що насправді спонукало АП рф вилити бруд на Apple? Можна розглядати декілька версій. Новина про заборону облетіла російські медіа якраз під час візиту глави КНР Сі Цзіньпіна до росії. Та стала ще одним реверансом перед «дружньою країною». Якщо Huawei та ZTE виганяють із США – чому б не зробити симетричний крок або хоча б про нього голосно заявити.

Друга версія буденна для російської реальності. Це просто ще один цікавий проєкт, на якому можна гарно заробити. «Чиновникам велено заміняти iPhone на смартфони на операційній системі Android (тобто цей зовсім не американський продукт Google чомусь виключили з переліку ворогів-шпигунів. – Mind), її китайських аналогах або російській «Аврори»... Безпечні смартфони для співробітників може придбати сама АП», – повідомляють росЗМІ.

Ключове слово в цих реченнях – «Аврора». Сергія Кірієнко навіть росмедіа давно та періодично тролять за «розпил» сотень мільярдів рублів на цій схемі. Для довідки: ОС «Аврора» можна назвати російською тільки умовно. 2016 року «Открытая мобильная платформа» (ОМП) з рф викупила ліцензію на фінську ОС Sailfish і заявила про початок розробки власної російської системи. На сьогодніі існує тільки шість моделей смартфонів на базі «Аврори»: TaigaPhone, F+ R570, MIG C55, Qtech QMP-M1-N, Qtech QMP-M1-N IP, INOI R7. Збирають їх у Китаї. Закуповують ці гаджети для держслужбовців рф із гарною націнкою.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло