Raiffeisen Bank знову має намір піти з росії. Як банківську групу намагаються схилити до відмови від ринку рф

Raiffeisen Bank знову має намір піти з росії. Як банківську групу намагаються схилити до відмови від ринку рф

І чому австрійський банк не поспішає ухвалювати таке рішення

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Raiffeisen Bank знову має намір піти з росії. Як банківську групу намагаються схилити до відмови від ринку рф
Фото: depositphotos.com

Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) 23 березня 2023 року повідомило про те, що внесло австрійську банківську групу Raiffeisen Bank International (RBI) до переліку міжнародних спонсорів війни. «Одна з найбільших австрійських банківських груп працює у 14 країнах Центральної та Східної Європи, обслуговуючи 17,2 млн клієнтів. Підставою для внесення до переліку… стало те, що після повномасштабного вторгнення росії в Україну банк продовжив працювати в рф, а Raiffeisen ще й офіційно визнав так звані ДНР і ЛНР», – йдеться в заяві НАЗК.

Сама група Raiffeisen намагається дистанціюватися від воєнного конфлікту в Україні, наполягаючи на тому, що вона підтримує територіальну цілісність нашої держави й обіцяє згорнути діяльність у росії.

Mind розбирався, у чому саме суть претензій до групи Raiffeisen і як це може вплинути на неї та, зокрема, на дочірній банк в Україні.

Що являє собою група RBI? Raiffeisen Bank International входить до кола провідних австрійських банківських груп. Перший Райффайзен Банк з'явився в Австрії 1886 року, а протягом наступних 10 років фінустанова відкрила близько 600 філій.

За межі свого рідного ринку група почала виходити лише наприкінці 1980-х. На сьогодні Raiffeisen Bank International представлена, окрім Австрії, ще в 14 країнах. Переважно це держави Центральної та Східної Європи.

В Україні група працює з 2005 року – після того, як стала акціонером банку «Аваль». Український дочірній банк із червня 2021 року має назву Райффайзен Банк. У росії група Raiffeisen з'явилася раніше – 1996-го. Назва російського дочірнього банку – Райффайзенбанк. Також у рф група володіє компаніями «Райффайзен-Лізинг» і «Райффайзен Капітал».

Скільки заробляє RBI в рф? росія є важливим ринком для австрійської групи, про що чітко свідчать результати її діяльності. Російський Райффайзенбанк завершив 2022 рік із такими результатами (тут і далі – дані звітності RBI за стандартами МСФЗ):

  • активи зросли на 43,4% – до 27 млрд євро;
  • обсяг депозитів фізосіб збільшився на 36,1% – до 20 млрд євро;
  • чистий процентний дохід зріс удвічі – до 1,5 млрд євро;
  • чистий комісійний дохід збільшився вп'ятеро – до 2 млрд євро;
  • чистий прибуток банку рік до року зріс у 4,3 раза – до 2 млрд євро.

Якщо порівняти фінансовий результат російського банку з результатом усіх структур, що входять до Raiffeisen Bank International (а їх чистий прибуток 2022 року становив близько 3,8 млрд євро), то з'ясовується, що у рф група отримала понад 50% всього свого прибутку.

Крім того, російський підрозділ Raiffeisen має найвищу рентабельність капіталу. 2022 року вона перевищила 76%. В Україні, для порівняння, рентабельність капіталу Райффайзен Банку становила близько 15,5%. В інших країнах, де присутня група, цей показник коливається від 6% до 27%.

Як Україна та європейський регулятор підштовхують RBI до виходу з рф? Ще в березні 2022 року Raiffeisen Bank International повідомила про плани виходу з російського ринку. Група опублікувала офіційну заяву із посиланням на генерального директора RBI Йохана Штробля. Він повідомив, що безпрецедентна ситуація (війна. – Mind) змушує задуматися про позицію щодо рф. «Тому ми оцінюємо всі стратегічні варіанти майбутнього в росії, аж до ретельно продуманого виходу з Райффайзенбанку», – сказав Йохан Штробль.

Проте протягом 2022 року виходу з російського ринку так і не сталося. І вже з настанням 2023-го на RBI через це значно збільшився тиск.

У січні Національний банк закликав Raiffeisen і ще кілька міжнародних фінансових груп припинити свою діяльність у росії, а також у білорусі, де RBI через свою дочірню компанію Raiffeisen Landesbanken Holding AG володіє Пріорбанком.

У лютому свою позицію озвучив Європейський центробанк, який попередив європейських банкірів, які продовжують залишатися у рф, що «вікно можливостей» майже закрилося. ЄЦБ тим самим натякнув: потрібно поспішати та швидше продавати свій російський бізнес.

А в березні агентство Reuters опублікувало матеріал про те, що не лише ЄЦБ, а й США роблять недвозначні натяки керівництву RBI (агентство посилається на високопоставленого представника Вашингтона) з приводу присутності групи у рф.

Україна також не залишилася осторонь. Рада національної безпеки та оборони 28 січня запровадила санкції проти лізингової дочірньої компанії Райффайзенбанку. А 22 лютого РНБО посилила санкції і запровадила їх взагалі проти всіх російських банків та фінансових установ у рф (страхових, інвестиційних компаній тощо).

На додачу до цього на сайті НАЗК у списку осіб, до яких можуть бути застосовані персональні санкції, з'явилися згаданий вище голова RBI Йоханн Штробль, який одночасно є головою наглядової ради російського Райффайзенбанку, і член наглядової ради банку Андреас Гшвентер.

Які головні аргументи НАЗК проти RBI? Якщо повернутися до рішення НАЗК про визнання Raiffeisen Bank International спонсором війни, то основні аргументи комітету такі:

  • Raiffeisen входить до списку системно значущих російських банків, що підкреслює його важливість для економіки рф;
  • банк залишається одним із ключових фінансових каналів, за допомогою якого російський бізнес здійснює операції у доларах та євро;
  • банк отримує величезні доходи, з яких фінансує бюджет країни-агресора. За даними НАЗК, у 2022 році Райффайзенбанк заплатив у росії майже 560 млн євро податків;
  • Raiffeisen офіційно визнає так звані «Донецьку» та «Луганську» «народні республіки» через своє російське представництво та надає вигідні умови кредитування російським військовим (кредитні канікули та пільгові кредити);
  • Національний банк України констатує відсутність прогресу щодо виходу банку з російського ринку.

Яким може бути сценарій виходу RBI з рф? Після активізації кампанії щодо RBI представники групи знову заявили про те, що продовжують вивчати питання виходу з російського ринку. У повідомленні Raiffeisen Bank International йдеться про те, що через різні обмежувальні заходи це непростий процес.

При цьому група заявляє, що майже повністю припинила кредитну активність у росії. Зокрема, за 2022 рік її кредитний портфель скоротився більш як на 22%. Також RBI нагадала про те, що вона надає істотну гуманітарну підтримку Україні, яка не обмежується прямою фінансовою допомогою у розмірі 20 млн євро, а передбачає всебічне сприяння українським біженцям.

Щодо виходу Raiffeisen Bank International з рф, то австрійське видання Falter повідомило в березні, що одним із варіантів може бути обмін активів російського Райффайзенбанку на активи сбєрбанку в Австрії. Якщо точніше, йдеться про активи дочірнього банку Sberbank Europe, які виявилися замороженими внаслідок санкцій із боку Євросоюзу.

Отже, RBI зможе безкровно залишити росію, тоді як сбєрбанк, по суті, розблокує свої активи та додатково отримає у власність ще й білоруський Пріорбанк.

Як рішення НАЗК впливають на український банк? Mind звернувся до Райффайзен банку з проханням прокоментувати ситуацію, що склалася навколо RBI, та її можливий вплив на український банк. Пресслужба фінустанови повідомила, що все це «…жодним чином не стосується українського Райффайзен Банку як окремої юридичної особи та не позначається на його діяльності».

Нацбанк у відповідь на запит видання уточнити офіційну позицію щодо Raiffeisen Bank International послався на свою заяву агентству «Інтерфакс-Україна», у якій НБУ повідомив, що рішення НАЗК про внесення Raiffeisen Bank International до переліку міжнародних спонсорів війни не чинитиме прямого впливу на роботу українського Райффайзен Банк.

При цьому регулятор висловив стурбованість щодо можливої схеми обміну активів Райффайзенбанку на активи Sberbank Europe. У НБУ вважають: якщо RBI піде на подібну угоду, то врятує російський підсанкційний банк і позбавить Україну можливості отримати репарації.

Які можливі наслідки для RBI? Mind поспілкувався з кількома представниками банківського ринку. Вони зійшлися на думці, що Raiffeisen Bank International не поспішає залишати росію саме через те, що російський ринок приносить групі левову частку прибутку. І замістити цей ринок у разі його втрати практично неможливо.

Водночас співрозмовники видання висловили здивування, що основний удар припадає саме на RBI. Тоді як такі групи, як Intesa Sanpaolo, OTP Group, ING Bank, Credit Agricole також присутні в рф. При цьому Intesa Sanpaolo володіє в Україні Правекс-Банком, OTP Group – ОТП Банком, ING Bank – ІНГ Банк Україна, а Credit Agricole – Креді Агріколь Банком.

Тим часом влада Австрії намагається дистанціюватися від прецеденту з RBI. Зокрема, глава МЗС Австрії Александер Шалленберг в інтерв'ю газеті Der Standard заявив, що група Raiffeisen Bank International зрештою має сама ухвалити рішення про те, як вчинити. Хоча міністр не виключає, що спільний тиск ЄЦБ та влади США все ж таки змусить RBI повністю відмовитися від присутності у рф.

Проте може дійти до крайнього сценарію, за якого Райффайзенбанк потрапить під заборону на обробку доларових трансакцій. А це призведе не лише до дестабілізації роботи самого банку, а й серйозно вдарить у всій групі. На тлі банківської кризи, яка розгорнулася в США і вже докотилася до ЄС, такий результат подій не здається чимось надто фантастичним.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло