Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування вкладів

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування вкладів

І чому з 2022 року впав попит на кредитні портфелі

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування вкладів
Будівля ФГВФО у Києві
Фото: УНІАН

Фонд гарантування вкладів фізичних осіб (ФГВФО), який має повноваження щодо виведення з ринку неплатоспроможних банків, повідомив про те, що протягом березня успішними виявилося близько 10% аукціонів із продажу активів банків-банкрутів. З більш ніж 1400 електронних аукціонів, які провів ФГВФО, лише у 138 було визначено переможця. Сума реалізованих активів становить близько 371 млн грн. У лютому ФГВФО продав активи на 140 млн грн, у січні – на 877 млн грн. Отже, з початку року фонд реалізував активи банків-банкрутів на суму трохи більше ніж 1,38 млрд грн.

Mind розбирався, які саме лоти реалізує ФГВФО та як добре це йому вдається.

Звідки надходять гроші на рахунки банків, що ліквідуються? Банки, які перебувають у процесі ліквідації, одержують кошти з кількох джерел. Зокрема, це:

 • реалізація активів неплатоспроможних фінустанов;
 • погашення кредитної заборгованості;
 • оренда майна, яким управляє фонд;
 • платежі з кореспондентських рахунків інших банків;
 • виконавчі провадження в судових рішеннях.

Уточнимо, що кошти надходять не до Фонду гарантування, а саме до банків. ФГВФО виконує роль куратора-адміністратора, який контролює процес виведення неплатоспроможних банків з ринку, виступає позивачем у судах, домагаючись повернення різних боргів, зокрема й від ексвласників банків.

Також фонд здійснює реалізацію майна. Саме продаж активів банків-банкрутів (до таких активів належать і кредитні портфелі) забезпечує найбільший обсяг надходжень. Згідно зі статистикою, яку надає ФГВФО, від продажу активів отримано:

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування вкладів

Зрозуміло, 2022-й став винятковим роком, оскільки через війну аукціони з продажу активів до літа взагалі не проводились. Проте й у таких умовах понад третину коштів банки-банкрути отримали за підсумками аукціонів від продажу майна.

Як відбувається продаж NPL? Якщо відстежити тенденцію останніх років, то видно, що обсяг реалізації активів неплатоспроможних банків у грошовому еквіваленті постійно скорочується. Навіть якщо не брати до уваги 2022 рік.

І це цілком закономірний процес, оскільки ФГВФО поступово розчищає баланси банків. Насамперед очікувано йдуть із молотка найпривабливіші активи. Це об'єкти нерухомості, земельні ділянки, інші основні фонди та права вимоги за кредитами (кредитні портфелі, вони ж є NPL).

Ліквідних лотів залишається дедалі менше, тому й продавати особливо нема чого. Крім того, за багатьма активами тривають судові розгляди, які можуть йти роками. Отже, поки фонд домагається в судах права продати на аукціоні черговий завод чи право вимоги щодо якогось важкого кредиту, виставити на продаж він їх не може.

Варто враховувати і той факт, що ФГВФО поступово завершує процес виведення з ринку банків, у яких було зосереджено великий обсяг активів. Зокрема, фонд ліквідував у 2020–2021 роках (протягом 2022 року значних ліквідацій не було) такі середні та великі банки:*

 • Брокбізнесбанк;
 • «Форум»
 • «Київ»;
 • «Хрещатик»;
 • Кредитпромбанк;
 • «Фінансова ініціатива».

*Наведений вище список не є вичерпним.

І на щастя, нових неплатоспроможних фінустанов, які є важливими гравцями для банківської системи, наразі не з'явилося. Протягом 2022–2023 років НБУ відправив на ліквідацію Мегабанк, банк «Січ», Айбокс Банк і Форвард Банк. Але їх активи не дотягують і до 1% всіх активів платоспроможних банків.

Які активи фонд реалізує найуспішніше? Раніше вже було сказано, що найбільший попит серед потенційних покупців мають матеріальні активи банків, а також права вимоги за кредитами. Якщо вірити звітності ФГВФО, то останніми роками у структурі проданих активів:

 • 30–35% припадало на різне майно (основні фонди);
 • 70–80% становила кредитна заборгованість.

Зокрема, за даними ФГВФО протягом 2022 року із 154 успішних аукціонів (під час яких визначився переможець), на 88 аукціонах було продано нерухомість і земельні ділянки, на 32-х – транспортні засоби та на 21-му аукціоні фонд реалізував права вимоги щодо кредитів.

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування

Тобто 2022-го активність покупців, які готові набувати проблемних кредитів або NPL, суттєво скоротилася. Це пов’язано з тим, що перспективи подальшого стягнення заборгованості за умов воєнного часу вкрай туманні.

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування

Змоделюємо просту ситуацію. Якийсь інвестор купує кредитний портфель банку, що давно збанкрутував, на умовну суму в 100 млн грн. У цьому кредитному портфелі є позики п'яти компаній. З них два позичальники є банкрутами, а три боржники втратили своє майно (нерухомість, виробничі потужності) внаслідок бойових дій чи окупації частини української території. Отже, навіть якщо покупець NPL отримає кредитний портфель із дисконтом у 96–98% його вартості (за умовні кілька мільйонів гривень), далеко не факт, що він зможе повернути свої вкладення.

Тому фонду зараз переважно вдається продавати матеріальні активи. Наприклад, протягом січня – березня 2023 року ФГВФО реалізував на торгах три великі об'єкти та один кредит:

 • заміський комплекс Промінвестбанку у Кончі-Заспі (Київська область) зі спацентром, готелем і рестораном – ціна продажу 311 млн грн;
 • будівлю та інше майно ліцею в Деснянському районі Києва, який значився на балансі Промінвестбанку – ціна продажу 108 млн грн;
 • колишнє відділення банку «Січ» у центрі Києва площею 493 кв. м – ціна продажу 33 млн грн;
 • право вимоги щодо одного з кредитів МР Банк (колишній Сбєрбанк), заставою за яким виступав майновий комплекс площею 22 500 кв. м у Києві – ціна продажу 130 млн грн.

Що збирається продати ФГВФО в найближчому майбутньому? Станом на 11 квітня 2023 року в системі «Прозорро.Продажі» розміщено 447 лотів із продажу активів банків-банкрутів, за якими відбувається прийом заявок на участь. З них:

 • 68 аукціонів із продажу нерухомого майна (нежитлові приміщення, офіси, паркомісця);
 • 40 аукціонів із продажу земельних ділянок;
 • 312 аукціонів із продажу права вимоги за кредитними договорами.
Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування вкладів

При цьому у 39% оголошених аукціонів стартова ціна становить менше 500 000 грн, у 19% лотів початкова вартість – у діапазоні від 500 000 грн до 1 млн грн, у 32% запланованих аукціонів стартова ціна становить від 1 до 10 млн грн і ще близько 10% лотів розміщено за початковою вартістю понад 10 млн грн.

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування

Щодо поточного тижня (10–14 квітня), то ФГВФО має намір продати активи дев'яти банків стартовою вартістю 6,7 млрд грн. З них на 6,3 млрд грн виставлено на продаж права вимоги щодо кредитів, на 406 млн грн – об'єкти нерухомого майна, земельні ділянки та інші основні фонди.

Нерухомість, земля та проблемні кредити. Які активи банків-банкрутів розпродає Фонд гарантування

Серед банків, активи яких підуть на продаж, фігурують МР Банк, Мегабанк, Промінвестбанк, «Земельний капітал», «Січ», «Капітал», «Місто», Дельта Банк та «Аркада».

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло