Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

І коли НБУ може зважитися на перехід до плаваючого курсу

This text is also available in English
Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється
Фото: depositphotos.com

Готівковий валютний курс із кінця квітня закріпився в діапазоні 37,3–38 грн/$. Стабілізація відбулася саме після засідання правління Нацбанку 27 квітня. Хоча за фактом жодних значних рішень керівництво НБУ не ухвалило. Регулятор зберіг облікову ставку на рівні 25% і залишив незмінною модель монетарної політики, яка спрямована на зв'язування ліквідності в банківській системі та на підвищення привабливості гривневих інструментів. При цьому Нацбанк вкотре дав ринку сигнал, що він не відмовився від наміру знімати валютні обмеження.

Експерти вважають, що ринок входить у період затишшя. НБУ вже вдалося досягти зниження попиту на валюту і врівноважити попит із пропозицією. І, оскільки валютна реалізація буде дуже м'якою та поступовою, різкі сплески курсу в найближчі два-три місяці малоймовірні.

Як змінюється готівковий курс валют? Зміцнення національної валюти розпочалося ще наприкінці лютого. Спочатку курс опустився нижче за 40 грн/$, а в березні провалився під 39 грн/$. У квітні курс перейшов черговий психологічний рубіж і зміцнився нижче за відмітку 38 грн/$. Причому в деякі дні готівковий ринок впритул наближався до офіційного курсу Нацбанку – 36,6 грн/$.

Зміна готівкового курсу UAH/USD

Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

Джерело: дані finance.ua

Чому це відбувається? Тут немає жодних чудес. На готівковий ринок почали надходити суттєві обсяги валюти від вкладників, які відкривали в банках  конвертаційні депозити. Нагадаємо: це вклади строком щонайменше на три місяці без права дострокового розірвання, які дають можливість фізособам купити безготівкові долар або євро.

Читайте також: Доларово-євровий квест: де і як відкрити депозит для купівлі валюти

З початку 2023 року обсяг продажу готівкової валюти населенням тримається на рівні $1–1,2 млрд на місяць. Водночас купівля готівкової валюти становить $1,2–1,4 млрд. І різниця між обсягами купівлі-продажу (негативне сальдо) поступово скорочується. Інакше кажучи, готівковий ринок вирівнюється.

Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

Джерело: дані НБУ

Як впливає на валютний ринок оновлена монетарна політика? Нацбанк із 7 квітня змінив умови щодо депозитних сертифікатів для банків, чим підштовхнув їх до підвищення ставок за депозитами в національній валюті. Це, своєю чергою, дозволило частково переключити інтерес населення з долара на гривню.

НБУ знизив ставку за сертифікатами овернайт з 23% до 20% річних і ввів нові тримісячні депсертифікати під фіксовану ставку на рівні облікової ставки (25% річних). Щоправда, другий вид сертифікатів банки можуть купувати в обмеженій кількості й лише ті, хто активно нарощує портфель депозитів фізосіб строком від трьох місяців.

«Утримання облікової ставки на рівні 25%, запровадження додаткових інструментів для захисту заощаджень громадян від інфляційного знецінення, а також заходи щодо активізації конкуренції банків за термінові депозити сприяли посиленню курсової стійкості», – запевняє голова НБУ Андрій Пишний.

Читайте також: Новий привід для зростання депозитних ставок: НБУ анонсував зміну нормативів резервування у банках

Втім ще зарано судити, наскільки збільшаться портфелі строкових вкладів фізосіб у банках. На момент виходу матеріалу НБУ статистику за квітень щодо банківського сектору не обнародував.

Але загалом обсяг коштів населення в банках зростає – з 1 січня до 1 квітня 2023 року приріст станов 1,2% – до 945 млрд грн. Крім того, з 7 квітня до 7 травня прибутковість депозитів строком на 6–12 місяців зросла в середньому на 0,7–0,9 в. п., до 13,2–15% річних (згідно з індексом UIRD). А деякі банки пропонують вкладникам до 18–20% річних, що стає аргументом на користь гривневих депозитів, а не долара чи євро.

Що відбувається на безготівковому ринку? Ситуацію на міжбанку НБУ контролює ще жорсткіше. Точніше, там його вплив відчувається більшою мірою, оскільки безготівковий сегмент валютного ринку безпосередньо залежить від інтервенцій Нацбанку.

Але й тут спостерігається цікава тенденція: міжбанк рухається в бік балансу. Якщо у грудні 2022-го та в січні 2023 року НБУ витратив на підтримку безготівкового курсу близько $3,2 млрд, то до квітня обсяг інтервенцій скоротився майже у 2,3 раза – до $1,4 млрд.

Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

Джерело: дані НБУ

Відповідно до даних про операції на міжбанку, за квітень і перший тиждень травня середній обсяг продажу іноземної валюти за день становив $180 млн, покупки – $208 млн. Тобто негативне сальдо було десь на рівні $30 млн. Для порівняння: у січні (коли, нагадаємо, НБУ витратив на інтервенції $3,2 млрд), середньоденний продаж валюти на міжбанку становив $157 млн, купівля – $216 млн. Відповідно, негативне сальдо – близько $50 млн.

Нестачі продавців на міжбанку немає. Посівна йде на повну, на її фінансування аграріям потрібні кошти. Як уточнив ексголова Ради НБУ Богдан Данилишин, до кінця квітня було засіяно лише 1 млн га, що становить близько 5% прогнозованих площ зернових і технічних культур під урожай 2023 року на контрольованій Україною території.

Водночас тиск із боку імпортерів на міжбанк став трохи нижчим. Головно завдяки тому, що скоротилося постачання енергетичної продукції через стабілізацію ситуації з електропостачанням. У березні енергетичний імпорт до лютого зменшився на 14,5%.

Проте до кінця так і не розв'язано проблему блокування сільгоспекспорту з боку деяких країн Євросоюзу. «Після досягнення домовленостей між українськими й польськими чиновниками та розробки системи заходів щодо недопущення розвантаження (української продукції. – Mind) на території країни, уночі проти 21 квітня Польща дозволила транзит сільськогосподарської продукції з України», – пояснив Богдан Данилишин.

Але ЄС серйозно обговорює можливість запровадження ембарго на постачання пшениці, кукурудзи, ріпаку та соняшнику до п’яти союзних держав. Це однозначно вдарить по притоку валютного виторгу в Україну й негативно позначиться на міжбанку. Наприклад, заступник міністра економіки Тарас Качка заявив, що лише через заборону з боку Польщі втрати України вже становили $143 млн. Це майже 4% місячного експорту.

Які прогнози для курсу до літа? Чи можливі серйозні потрясіння на валютному ринку найближчими місяцями? Навряд чи. Ризики є (про них нижче), але НБУ має достатньо важелів для того, щоб погасити будь-які панічні настрої.

«Я думаю, що готівковий курс уже досяг межі зміцнення і він залишатиметься поблизу позначки 37,5 грн/$. Пропозиції валюти вистачає, а Нацбанк усіляко намагається переорієнтувати попит населення на гривневі інструменти, що знімає тиск із курсу», – вважає економіст Ukraine Economic Outlook Григорій Кукуруза.

До того ж після вичерпання окремими банками лімітів на продаж готівкової валюти НБУ збільшив нормативи. З 21 квітня при розрахунку обсягу готівкової іноземної валюти, яку банк може продати на валютному ринку, враховуватиметься не 100%, а 120% обсягу купівлі безготівкової валюти в населення, починаючи з 13 квітня 2022 року.

За оцінками Ukraine Economic Outlook, загальний ліміт у системі на продаж банками готівкової валюти становить $2,76 млрд. Усього за липень 2022 – березень 2023 року чистий продаж готівкової валюти банками досяг $1,7 млрд. Відповідно поточні ліміти дозволяють банкам підтримувати достатню пропозицію готівкової валюти для підтримки курсу.

На міжбанківському ринку залишається невизначеність, пов'язана з надходженнями від агроекспорту. Крім того, продовження «зернової угоди», дія якої закінчується 18 травня, також під питанням. Але навіть за такого несприятливого сценарію НБУ має запас для інтервенцій.

Буквально днями регулятор прозвітував про те, що міжнародні резерви на 1 травня становили $35,9 млрд, що стало рекордом за останні 11 років. Таке зростання ЗВР пов'язане з надходженнями фінансової допомоги з-за кордону та з припливом грошей від розміщення валютних ОВДП. Тільки у квітні на рахунки НБУ надійшло понад $5,8 млрд.

Курс валют до літа – нижче за 38 грн/$. Чому гривня досі зміцнюється

Джерело: дані НБУ

І загалом макроекономічні очікування поліпшуються. З огляду на швидке відновлення енергетичної системи та м'яку фіскальну політику НБУ підвищив прогноз зростання ВВП у 2023 році з 0,3% до 2% і переглянув прогноз інфляції на 2023 рік із 18,7 до 14,8%.

Плани щодо переходу до вільного курсу НБУ наразі чітко не озвучив. Сам Пишний попередив, що перехід до валютної лібералізації «не є питанням найближчої перспективи». Отже, влітку та й восени цього, швидше за все, не станеться.

Читайте також: Повернення до вільного плавання: НБУ поступово готується пом'якшити валютні обмеження. Як і коли це відбуватиметься

«НБУ дав зрозуміти, що для плаваючого курсу ще не настав час. Тому найближчими місяцями на ринку буде затишшя та стабільність. Залишається ще питання, що робити з профіцитом ліквідності в банківській системі, що сягає 520 млрд грн. Найімовірніше, зважаючи на ефективність оновленої монетарної політики, Нацбанк вирішуватиме, як «зв'язати» ці гроші, щоб вони не виплеснулися на валютний ринок», – резюмує Григорій Кукуруза.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло