5 міфів про дедоларизацію: у чому полягають найпопулярніші помилки цієї теорії

5 міфів про дедоларизацію: у чому полягають найпопулярніші помилки цієї теорії

Економісти пояснили, чому новини про смерть долара надто перебільшені

Этот материал также доступен на русском языке This material is also available in English
5 міфів про дедоларизацію: у чому полягають найпопулярніші помилки цієї теорії
Фото: DR
Лідери Китаю, Бразилії і навіть Франції оголосили про наміри знижувати залежність від американських грошей. Це породило бум прогнозів про те, що юань чи валюта БРІКС можуть витіснити долар із міжнародних резервів і торгових розрахунків і спричинити катастрофу в економіці США. Проте експерти запевняють, що в найближчому майбутньому нічого подібного не станеться.
Mind пропонує дізнатися, як валютні аналітики розвінчують п'ять популярних міфів щодо дедоларизації.

Міф 1. Центробанки позбавляються долара як резервної валюти

Нарратив «Час долара минув» активно просуває російський міністр закордонних справ Сергій Лаврів. За його словами, зберігати кошти в американській валюті небезпечно через непередбачуваність Штатів, які 2022 року заморозили $300 млрд валютних резервів рф і відключили банки країни-агресора від системи SWIFT у відповідь на повномасштабне вторгнення в Україну.
«Впевнений, що грубе зловживання доларом як світовою резервною валютою призведе до того, що роль його послаблюватиметься, падатиме, а дедалі більше країн, навіть яких не торкнулися американські санкції, про всяк випадок уникатимуть долара», – заявив лавров у серпні 2022 року.

Проте статистика Міжнародного валютного фонду свідчить, що частка долара у $12-трильйонних міжнародних валютних резервах стабільна. За 2022 рік вона трохи скоротилася з 54,8% до 54%, але «зелена валюта», як і раніше, домінує над євро, на який у резервах припадає 19%, японською єною (5%) і британським фунтом (4,5%).

5 міфів про дедоларизацію: у чому полягають найпопулярніші помилки цієї теорії

Міф 2. Долар втрачає свою провідну роль у світовій торгівлі

Тим, що країни збираються відмовлятися від долара у своїх торговельних угодах, американську громадськість лякає один із найбагатших людей світу Ілон Маск.

«Серйозна проблема. Політика США була надто жорсткою, через що країни хочуть відмовитися від долара. До того ж надмірні держвитрати Штатів змушують інші держави поглинати суттєву частину нашої інфляції», – написав Ілон Маск у своєму твіттері.

Це твердження також заперечує статистика. За оцінкою Банку міжнародних розрахунків (BIS), із 7,5 млн валютних трансакцій, які щодня відбувалися у квітні 2022 року, у 6,6 млн випадках один або обидва учасники угоди використовували долари. Тобто американська валюта відіграє роль у 88% всієї глобальної торгівлі.

Цей показник не виходив із вузького коридору 85–90% протягом кількох десятиліть, незважаючи на те, що деякі уряди зосередили зусилля на відмові від використання долара.

За словами експертів, організації продовжують здійснювати угоди в американській валюті, оскільки долар загальновизнаний, відносно стабільний і позбавляє додаткових трансакційних витрат. Переконати учасників торгівлі змінити валюту так само складно, як змусити людей купувати товари не за гроші, а за подарункові сертифікати, що випускаються магазинами. Мало хто погодиться відмовитися від готівки, тому що за неї речі можна купити скрізь. А за подарунковою картою – лише в певних місцях.

«Частка долара не змінилася за 35 років. Політична риторика загострилася надзвичайно, але на дії людей, я думаю, вона не вплинула», – цитує Business Insider Джея Загорські, професора економіки Бостонського університету.

Міф 3. Китайський юань – серйозна загроза долару

Президент КНР Сі Цзіньпінь успішно переконує світових постачальників енергії приймати оплату в китайській валюті. Його грудневий візит до Саудівської Аравії ознаменував «народження нафтоюанів», за словами аналітиків Credit Suisse. А в березні 2023 року журналісти заговорили про початок «юанізації Європи», після того як французька TotalEnergies здійснила історичний продаж за юані 65 000 тонн зрідженого газу до Китаю.

У квітні після зустрічі із Сі Цзіньпінем президент Франції Емманюель Макрон приголомшив журналістів заявою, що Європа має знизити свою залежність від США та долара. Це остаточно переконало аналітиків у тому, що юань підніметься з п'ятої позиції в міжнародній грошовій ієрархії. Але його максимум – це третє місце після долара та євро.

«Чи можу я побачити, як китайська валюта перевершить більший британський фунт? Так. І я бачу, що юань може потенційно перевершити японську єну. Так. Але йому потрібно зробити дуже довгий стрибок від Китаю на самий верх, щоб перемогти євро та перемогти долар», – наводить Business Insider міркування Джея Загорські.

За даними МВФ, на юань торік припадало лише 2% усіх валютних резервів, причому майже третина цього обсягу належить росії. За даними BIS, юань використовувався лише у 7% усіх міжнародних операцій з іноземною валютою, сильно відстаючи від 31% у євро та 88% у долара (оскільки трансакції можуть включати дві валюти, процентні частки в сумі перевищують 100%).

На переконання аналітиків, більшість міжнародних організацій не захочуть переводити свої резерви в юані через погану конвертованість цієї валюти, зарегульованість економіки Китаю та негативні очікування щодо курсу. Купити юань у величезній кількості легко, але продати набагато складніше. До того ж у світі зміцнилося переконання, що влада КНР штучно девальвує юань щодо долара й навряд чи відмовиться від цієї практики.

Міф 4. Нова композитна валюта витіснить долар

Невдоволені доларом країни мають об'єднатися та створити альтернативну валюту. До цього закликає президент Бразилії Лула да Сілва, за твердженням якого сильну альтернативу долару може породити блок БРІКС (Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР) спільно з торговим союзом МЕРКОСУР (Бразилія, Аргентина, Парагвай та Уругвай).

«Якби все залежало від мене, ми завжди торгували б з іншими країнами в національних валютах, щоб не залежати від долара. Чому б не спробувати створити спільну валюту для країн МЕРКОСУР чи країн БРІКС?.. Вважаю, що згодом ми прийдемо до цього. І вважаю, що це необхідно, оскільки в багатьох країн виникають труднощі з покупкою долара», – заявив у січні 2023 року Лула да Сілва.

Подібні заяви економісти називають «бурчанням» країн, незадоволених низьким статусом своїх валют. Як зазначає Крістіан Ле Міейр, засновник лондонської консалтингової компанії Arcipel, на ринку вже є сильна композитна валюта – євро. Однак вона не витісняє долар, оскільки належить розрізненій групі з 20 країн, які через різні фіскальні політики та розміри боргів пережили серйозну боргову кризу трохи більше 10 років тому.

«У євро мало шансів на те, що його в найближчому майбутньому розглядатимуть як життєздатну альтернативу долару. І якщо це так для євро, то уявіть, яким буде ставлення до валюти БРІКС – вибагливої ідеї об'єднання в монетарний союз різних економік із малою фіскальною чи політичною єдністю», – розмірковує Крістіан Ле Міейр.

Міф 5. Витиснення долара валютою-конкуренткою спричинить катастрофу в економіці США

У колонці для New York Times відомий економіст Пол Кругман звинуватив криптокультистів, Ілона Маска та проросійських пропагандистів у роздмухуванні хайпа навколо «дедоларизації» та її згубних наслідках для економіки США. До цього «божевілля», за його словами, підключилися й забили на сполох американські аналітики.

«Почасти, я думаю, цей хайп виходив від прихильників путіна, які хотіли навіяти нам, що Америка буде покарана за те, що вони називають «перетворенням долара на зброю» проти вторгнення в Україну… Але нещодавно експерти з міжнародних відносин, як-от Фарід Закарія, почали попереджати, що долар – це суперсила, яку ми ризикуємо втратити. Навіть економічні аналітики, як-от Майкл Петтіс, схоже, повірили, що домінування долара – це єдине, що допомагає Штатам справлятися зі щорічним великим торговим дефіцитом», – обурюється Пол Кругман.

Однак важливість контролю над світовою резервною валютою, на його думку, сильно переоцінена. Немає жодних «трубопроводів», які пов'язують долари на рахунках міжнародних організацій з економікою США. Тому гроші не можуть вилитися з інших країн і затопити фінансову систему Штатів.

«Що Америці до того, яка валюта зазначена в контракті експортерів Китаю та імпортерів Бразилії: долари, юані чи реали? – міркує Пол Кругман. – Багато з того, що написано на цю тему, починається з припущення, що особлива роль долара наділяє США унікальною здатністю щорічно латати величезну дірку у платіжному балансі, оскільки статус долара спонукає інші країни приймати наші гроші. Але достатньо поглянути на дані МВФ, щоб побачити хибність цього припущення. Ми ж навіть не в топі таблиці країн із найбільшими дефіцитами».

5 міфів про дедоларизацію: у чому полягають найпопулярніші помилки цієї теорії

Велика Британія, Австралія та Канада щорічно латають ще більші дірки у платіжних балансах, ніж у США. При цьому австралійський і канадський долари ніколи широко не застосовувалися за межами своїх країн. А Велика Британія мала власну домінувальну валюту, але фунт перестав відігравати важливу міжнародну роль кілька поколінь тому. Туманний Альбіон пережив це без потрясінь.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло