Майже пішов, але вирішив залишитися: чому угорський OTP Bank, як і раніше, працює в рф
І що йому заважає згорнути російський бізнес
Понад рік минуло відтоді, як представники угорської фінансової групи OTP Group заявили про плани згортання бізнесу в росії. Там група володіє ОТП Банком. Причиною планів щодо відмови від російського ринку стала війна в Україні. У нашій країні OTP Group теж присутня доволі давно. Їй належить чотири фінустанови – однойменний OTP Bank, лізингова компанія «ОТП Лізинг», факторингова компанія «ОТП Факторинг Україна» та компанія з управління активами «ОТП Капітал».
Проте далі обіцянок справа не пішла: ОТП Банк продовжує працювати у рф і збільшує присутність на місцевому ринку. На початку травня Національне агентство з протидії корупції (НАЗК) внесло угорський OTP Bank (він є частиною групи та найбільшим комерційним банком Угорщини) до переліку міжнародних спонсорів війни. Його спіткала така сама доля, як і австрійську групу Raiffeisen, яка теж залишається на російському ринку.
Mind розбирався: як усе, що відбувається, впливає на діяльність OTP і чому група не поспішає іти з росії.
Яке місце OTP посідає на російському ринку? ОТП Банк працює у рф з 2006 року, входить до 50 найбільших російських банків за обсягом активів і посідає лідерські позиції у сфері споживчого кредитування. За даними самого банку, на початок 2023 року він перебував на 2-му місці за сумою виданих кредитів у точках продажу (POS-кредити) з часткою ринку 15,3% і посідав 8-е місце за обсягом портфеля кредитних карток із часткою ринку 1%.
ОТП Банк обслуговує близько 2,2 млн клієнтів через мережу, що складається більш ніж із 21 000 точок споживчого кредитування, через власні відділення та філії, кількість яких перевищує 110.
Згідно зі звітністю групи OTP, за І квартал 2023 року її російська «дочка» отримала майже 4 млрд рублів чистого прибутку проти 6,6 млрд рублів чистого збитку в І кварталі 2022-го. Активи ОТП Банку за січень – березень 2023 року зросли на 5% – до 241,3 млрд рублів, витрати на резервування скоротилися в сім разів – до 1 млрд рублів, а частка простроченої заборгованості становила 15,7% (залишилася на рівні грудня 2022 року).
OTP Group зазначає, що на російський ринок припадає 3,1% її активів, а також 2,7% кредитного портфеля без урахування резервів.
Яких кроків вживає OTP Group для виходу з рф? Уперше група OTP заявила про те, що вона вивчає варіанти виходу з російського ринку в березні 2022 року. Представники OTP Group послалися на те, що існує загроза нестачі ліквідності для підрозділу в рф і не виключено, що дочірній банк потребуватиме додаткового фінансування. А материнська компанія не надто хоче його дотувати. Водночас представники групи уточнили, що вони виконують усі міжнародні санкції щодо росії.
Дещо пізніше, у звітності OTP Group за перше півріччя 2022 року, з'явилося більш чітке формулювання. Згідно з ним, акціонери банку та його менеджмент розглядають різні сценарії, зокрема й можливий продаж російського активу «…за прийнятною ціною».
Після цього з'явилася заява Ласло Бенчика, заступника генерального директора угорського банку, яку опублікувало агентство Reuters. Він повідомив, що російським банком активно цікавляться потенційні покупці. Але попередив, що угода може бути складною через те, що президент росії владімір путін 5 серпня 2022 року підписав указ, який забороняє нерезидентам із недружніх країн здійснювати угоди зі своїми російськими активами – у тому числі продавати їх. До списку таких компаній-нерезидентів потрапила й угорська OTP Group. І, хоча зміна власника російського ОТП Банк взагалі можлива, для цього його акціонер має отримати спецдозвіл.
Втім, у березні 2023 року OTP Group у рамках своєї річної звітності знову заявила про те, що вивчає всі стратегічні варіанти щодо російського банку. Ще група уточнила, що дотримується принципу безперервності діяльності щодо своїх «дочок» у росії та в Україні.
Які претензії має український НАЗК до OTP? Поки OTP Group міркувала над долею свого російського активу, НАЗК на початку травня 2023 року внесло угорський OTP Bank до списку міжнародних спонсорів війни.
Агентство аргументувало своє рішення тим, що керівництво банку продовжує вести діяльність у росії і фактично визнає окуповані території на Сході України (ДНР/ЛНР).
НАЗК посилається на розслідування ЗМІ, які доводять, що банк надає пільгові умови кредитування російським військовим. «Наголошується, що росіяни, призвані на військову службу за мобілізацією чи контрактом, а також їхні сім'ї можуть подати заяву на надання відстрочення платежів за кредитами та позиками. При цьому банки посилаються на закон рф від 7 жовтня 2022 року №377-ФЗ, фактично визнаючи так звані Донецьку і Луганську «народні республіки», – констатує агентство у своєму повідомленні.
Крім цього, НАЗК опублікувала список посадових осіб, на яких комітет покладає відповідальність за те, що банк є спонсором війни та продовжує діяльність у росії:
- Ілля Чижевський – президент ОТП Банку (рф);
- Муслім Сатибалдієв – заступник голови правління ОТП Банку (рф);
- Ігор Біломитцев – заступник голови правління ОТП Банку (рф);
- Кирило Дремач – заступник голови правління ОТП Банку (рф);
- Шандор Чаньї – голова правління та президент OTP Bank (Угорщина);
- Андраш Бечей – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина);
- Ласло Бенчик – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина);
- Петер Чаньї – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина);
- Дьордь Кісс-Хайпал – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина);
- Ласло Вольф – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина);
- Дьордь Антал Ковач – заступник гендиректора OTP Bank (Угорщина).
Що заявила угорська сторона у відповідь на рішення НАЗК? Реакція представників угорської сторони на рішення НАЗК не забарилася. Як повідомило видання Daily News Hungary, міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто заявив, що OTP не порушив жодних міжнародних законів, а його діяльність повністю відповідає нормам законодавства. Сійярто назвав включення банку до списку міжнародних спонсорів війни «неприйнятним та обурливим». Він попередив, що поки ОТР залишається у списку міжнародних спонсорів війни, Угорщина не зможе брати участь у впровадженні 11-го пакету санкцій проти росії, який ініціював Євросоюз.
До речі, цей пакет санкцій досі не затверджений. За даними видання Politico, його ухвалення блокують Угорщина та Греція. Обидві держави наполягають на тому, щоб Україна виключила низку грецьких й угорських компаній із того самого списку спонсорів війни. Тільки за такої умови угорська та грецька влада готові підтримати нову ініціативу ЄС, яка передбачає заходи, що запобігають обходу раніше запроваджених санкцій.
Яка позиція українського банку щодо рішення НАЗК? Реакція українського підрозділу OTP Group виявилася емоційнішою за материнську компанію. Одразу після рішення НАЗК український OTP Bank опублікував заяву, в якій чітко дав зрозуміти, що внесення до чорного списку ніяк не вплине на роботу банку.
Крім того, банк наголосив на тому, що він «керується нормами українського й міжнародного права, веде відповідальний бізнес, спрямований на довгострокові відносини з клієнтами та на розвиток української економіки». Що цікаво, OTP Bank спростував частину інформації про діяльність OTP Group у рф, на яку посилався НАЗК.
«Група суттєво зменшила свою присутність на ринку за 2022 рік: частка ринку знизилася до 0,17%, кредитування юридичних осіб було зупинено, а корпоративний кредитний портфель скоротився на 75%. OTP Group неодноразово заявляла про пошук можливостей виходу з ринку, зокрема із залученням консультантів Rothschild Martin Maurel, але процедуру продажу заблоковано юридично. Інформація про визнання незаконних утворень «Л/ДНР», а також про надання пільгових кредитів військовозобов'язаним росії не відповідає дійсності», – сказано у повідомленні банку.
На додаток до цього OPT Bank нагадав, що на підтримку армії, госпіталів та дитячих будинків в Україні група витратила близько 100 млн грн. Також банк придбав військові облігації на суму понад 5,5 млрд грн, підтримавши у такий спосіб держбюджет.
За даними НБУ, на 1 травня 2023 року OPT Bank посідав 11-те місце на українському ринку за розміром активів. Він входить до системно важливих банків (таких загалом 15). Частка коштів фізосіб у загальному портфелі коштів клієнтів OTP Bank становить близько 33%. Кредитний портфель представлений переважно позиками корпоративних клієнтів, частка яких сягає 86%. За чотири місяці 2023 року OTP Bank отримав 2 млрд грн чистого прибутку.
Чому OTP Group не поспішає залишати росію? Незважаючи на те, що ринок рф не займає істотної частки в бізнесі OTP, російський ОТП Банк приносить групі близько 8% прибутку. Це четвертий за розміром прибутку банк у складі групи, після головного банку в Угорщині та регіональних підрозділів у Болгарії та Хорватії. І, судячи з результатів І кварталу 2023 року, справи в російської «дочки» йдуть непогано.
Так, банк справді скорочує обсяги корпоративного кредитування (кредити бізнесу), але добре заробляє за рахунок видачі беззаставних кредитів населенню. Крім того, OTP практично не дотує бізнес у рф. За підсумками 2022 року в ОТП Банку залишався лише субординований борг на 1,9 млрд рублів, який він залучив до материнської структури.
На додаток до цього OTP Group стиснута обмеженнями на проведення угод із частками й акціями, а також із вкладами у статутний капітал ОТП Банку через те, що останній перебуває у списку «недружніх» компаній-нерезидентів. Тобто суто юридично зміна власників – це складний і нешвидкий процес. Хоча від своїх планів щодо виходу з росії група начебто й не відмовляється.
Не варто виключати й політичні чинники: Угорщина скептично налаштована щодо антиросійських санкцій, які запроваджує ЄС. Наприклад, угорське МЗС неодноразово заявляло про те, що всі санкційні заходи не дають жодного ефекту й лише завдають шкоди європейській економіці.
Вплинути на позицію OTP Group намагався Національний банк України. Ще на початку 2023 року він провів переговори з міжнародними банківсько-фінансовими групами, які продовжують вести діяльність у рф. Проте за підсумками цих переговорів НБУ констатував «відсутність прогресу для ухвалення остаточних рішень щодо виходу з російського ринку».
P.S. Mind звернувся до НБУ із запитом і попросив уточнити, чи проводилися останнім часом нові перемовини з іноземними банками, з OTP Group – у тому числі. На момент виходу матеріалу Нацбанк відповіді не надав. Якщо редакція отримає коментарі, їх обов'язково буде оприлюднено.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].