Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне і коли з’явиться
Mind Explains

Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне і коли з’явиться

Скільки грошей знадобиться на цю інновацію

This material is also available in English
Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне і коли з’явиться
Фото: depositphotos.com

Після від'єднання в лютому 2022 року від залишків радянської енергосистеми і приєднання в березні 2022-го до мережі ENTSO-E, перехід українських енергетиків на обладнання та протоколи управління за міжнародними стандартами став актуальним як ніколи. 


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Прагнення України під час повоєнного відновлення модернізувати економіку, декарбонізувати промисловість і збільшити постачання в Європу енергії з відновлюваних джерел має на меті прискорити цей процес. Один із його ключових елементів – розбудова Smart Grid, тобто «розумних енергомереж». 

Mind розібрався, що собою являє ця технологічна інновація, у чому її користь для споживачів та які українські компанії вже зацікавились її впровадженням. А також – які проблеми енергетичної модернізації проявилися в сучасних світових трендах.  

Під час Ukraine Recovery Conference у Лондоні компанія ДТЕК Ріната Ахметова оголосила про плани повоєнної реконструкції енергетичної інфраструктури в Київській області. Нова мережа створюватиметься з використанням сучасних технологій, інтегрованих у єдину платформу Smart Grid, що спроможна витримати виклики війни та здатна взаємодіяти з відновлюваною генерацією.

За планом, розбудова триватиме 10 років та потребуватиме 2,4 млрд євро інвестицій. Проєкт, який ще має погодити Міністерство енергетики, передбачає спорудження «розумної» мережі з 20 000 км нових повітряних і підземних кабелів, 250 підстанцій, 6000 трансформаторів і встановлення майже мільйона «розумних» лічильників.

«Ця інвестиція забезпечить Київський регіон інфраструктурою Smart Grid світового рівня, яка допоможе країні здійснити енергетичний перехід та підготувати Україну до того, щоб стати потужним центром чистої енергетики Європейського Союзу», – пояснив генеральний директор ДТЕК Максим Тімченко.

ДТЕК планує протестувати нову концепцію мережі протягом трьох років. Саме стільки триватиме пілотний етап. Локація – енерговузол Ірпінь – Буча – Бородянка, який зазнав найбільших руйнувань у лютому 2022-го. Для цього компанія хоче залучити 145 млн євро – це сума, необхідна для фінансування «пілоту».

Що таке Smart Grid? Smart Grid («інтелектуальні мережі») – це модернізовані мережі електропостачання, які використовують інформаційні технології для збору інформації про енерговиробництво й енергоспоживання. На практиці це дозволяє автоматично підвищувати ефективність, надійність, економічну вигоду, а також стійкість виробництва й розподілу енергії в режимі реального часу.

Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне і коли з’явиться

Що отримає галузь? З погляду енергобезпеки та сталого розвитку Smart Grid здатні забезпечити роботу енергомережі навіть у разі пошкодження або руйнування одного сегменту. Вони також дозволяють ефективно інтегрувати відновлювану генерацію та системи накопичення енергії в мережу, а також надавати допоміжні послуги з прогнозування роботи енергосистеми.

Що отримають споживачі? Серед переваг свого проєкту для споживачів ДТЕК називає: зменшення середнього часу відключень електроенергії на рік з 1500 до 100 хв, скорочення технологічних втрат утричі  – з 14% до 5%, ощадливе споживання та мінімізація витрат завдяки використанню «розумних лічильників», можливість стати просьюмерами – професійними споживачами-постачальниками енергії, згенерованої на власних домашніх сонячних панелях).

Для споживачів корисним елементом «розумної енергомережі» є саме інтелектуальні лічильники (Smart Metering). Вони встановлюються вдома чи в офісі та можуть передавати дані про споживання енергії практично в реальному часі, допомагаючи ухвалювати обґрунтовані рішення про те, скільки енергії використовувати й у який час доби.

Smart Grid в Україні: що це таке, навіщо потрібне і коли з’явиться

Такі лічильники здатні відстежувати споживання енергії кожним пристроєм і підтримувати певні правила поведінки в години пікового навантаження. З цього можуть отримати зиск не лише споживачі, а й енергетичні компанії, які зацікавлені підвищити ефективність своїх процесів (завдяки віддаленому керуванню лічильниками) та боротися з крадіжками електроенергії чи газу.

Як ця програма просувається у світі? Впровадження Smart Grid – глобальний тренд. Численні аналітики стверджують, що світ повинен швидко трансформувати енергосистему, скоротивши витрати та відмовившись від викопного палива на користь чистіших джерел енергії, як-от вітер і сонце. Це потрібно для того, щоб обмежити глобальне потепління й уникнути катастрофічних наслідків зміни клімату.

Проте на заваді цьому процесу стає бюрократія. «По всьому світу розробникам інфраструктури відновлюваної енергетики кажуть, що вони повинні чекати від трьох років (у деяких штатах США) до 15 років (у Великій Британії), перш ніж зможуть фізично підключити проєкти ВДЕ до мереж», – зазначає Financial Times.

«Я не знаю жодної країни, де енергомережі зараз не є певною перешкодою для енергетичного переходу», – каже Марк Хатчінсон із Глобальної вітроенергетичної ради.

У більшості західних країн вони були розроблені після Другої світової війни для обслуговування великих електростанцій, які спалювали викопне паливо (вугілля, мазут або газ). Використання ВДЕ вимагає капітального перегляду поточних налаштувань.

За даними BloombergNEF, загалом до 2050 року потрібно модернізувати по всьому світі 80 млн км енергетичних мереж, щоб інтегрувати «зелену» генерацію для скорочення викидів вуглецю.

А як – в Україні? 14 жовтня 2022 року уряд схвалив Концепцію впровадження «розумних мереж» в Україні на період до 2035 року. Документ, розроблений за підтримки Світового банку, передбачає розвиток енергосистеми на сучасних засадах.

Компанія «Миколаївобленерго» за фінансової підтримки уряду Литви вже почала розробку пілотного проєкту побудови Smart Grid.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло