Акценти тижня: поки в Британії недопрацьовують персональні санкції, Африка дистанціюється від росії, а «зелений» перехід вимагає ще більше нафти

Акценти тижня: поки в Британії недопрацьовують персональні санкції, Африка дистанціюється від росії, а «зелений» перехід вимагає ще більше нафти

Огляд основних подій минулої семиденки та реакція на них зарубіжної преси

This material is also available in English
Акценти тижня: поки в Британії недопрацьовують персональні санкції, Африка дистанціюється від росії, а «зелений» перехід вимагає ще більше нафти
Фото: depositphotos.com

Минулого спекотного тижня світ обговорював здебільшого справу Трампа та згуртування навколо нього попри це значної частини республіканців. Адже, якщо крихкі відносини між політичною та судовою сферами будуть порушені в США, це може створити загрозу експорту ентропії. Та й загалом приємного в цього посіпаки путіна мало. Але Mind пропонує відволіктися від Трампа та сконцентруватися на значно цікавіших проблемах США і Європи, які обговорювали напередодні світові ЗМІ.

З якими проблемами стикається британське міністерство фінансів через заарештовані активи російських олігархів написала в суботу The Guardian. Газета розповідає, як співробітники Управління із застосування фінансових санкцій (OFSI) з більш ніж скромним бюджетом контролюють витрати 1600 підсанкційних осіб. Обсяг заморожених режимом санкцій активів зріс з 44,5 млн фунтів стерлінгів у вересні 2021-го до 18,4 млрд фунтів стерлінгів у грудні 2022 року.

При цьому оплата праці для фахівців, чия роль, зокрема, надавати ліцензії на життєво необхідні витрати підсанкційним особам, становить менше, ніж у стажера в юридичній фірмі. Тож не дивно, що, скажімо, Міхаіл Фрідман отримав ліцензію на оплату праці 19 співробітників, зокрема водіїв, приватних кухарів, домробітниць і обслуговчого персоналу. Ще кричущим випадком стало видання торік ліцензії OFSI Євгенію Прігожину, яка дозволила найняти адвокатів, щоб подати до суду на британського журналіста за наклеп.

Водночас видання зауважує, що російські олігархи платять британським юристам значно більші гонорари, ніж в Америці… Усе це не може не бентежити громадську організацію Spotlight on Corruption, яка вимагає терміново провести повну незалежну перевірку, щоб переконатися, що режим ліцензування у Великій Британії не створює хибних стимулів для олігархів, які потрапили під санкції, витрачати свої заморожені активи, зокрема на юридичні послуги або так звані базові потреби.


Межа привабливості Кремля проходить в Африці. Як африканський континент розкусив цинізм росії

Інші видання обговорювали причини ігнорування саміту путіна низкою африканських країн. Так, The Economist вважає, що головним чином через цинізм підходу російського диктатора до африканського континенту, який відтворився у виході росії з Чорноморської зернової ініціативи. 17 африканських лідерів у 2023 році проти 43 у 2019-му: це можна вважати провалом кремлівського карлика.

Загалом арифметика дружби з рф невтішна. У 2018-му – останньому році, проаналізованому дослідниками, росія надала $28 млн двосторонньої допомоги африканським країнам, що становить менше сотої частини від загального обсягу допомоги Великої Британії і одну тринадцяту частину від того, що рф надала Кубі.

На росію припадає мізерна частка прямих іноземних інвестицій в Африку. У 2020 році товарообіг між рф та Африкою сягнув $14 млрд, що становить 2% від загального обсягу торгівлі на континенті та близько двадцятої частини торгівлі між ЄС та Африкою. На першому саміті росія – Африка чиновники хвалилися підписанням угод на суму $12,5 млрд, з яких був реалізований мізер. Тож не дивно, що лідери Кенії, Нігерії та інших великих економік пропустили цьогорічний захід.

Тож основну ставку Кремль робить, як завжди, на брудну політику – підтримувати дружні режими та еліти, зокрема, через малозатратні, але високоефективні постачання зброї і найманців Ваґнера. Його дезінформаційні кампанії націлені на впливові африканські голоси в соціальних мережах. Вони ефективні частково тому, що повідомлення потрапляють на родючий антизахідний ґрунт, особливо у франкомовній Західній Африці. В опитуванні 23 африканських країн у 2022 році Gallup виявив, що державами з найвищими рейтингами схвалення росії були Малі (84%) та Кот-д'Івуар (71%). Перша сімка була франкомовною.

Але є межа привабливості рф. Британське видання пише: «Судячи з низької явки на саміт цього тижня, африканські лідери переглядають свої погляди на росію. Офіційні представники путіна звинувачують у цьому тиск Заходу. Насправді це відображає саме ту африканську автономію, яку вони цинічно заявляють, що відстоюють».


Споживач купує менше. Але перспективи відновлення попиту є

Дві новини – хорошу й погану розповіло агентство Bloomberg. Погана новина: компанії, що входять до індексу S&P 500, третій квартал поспіль демонструють падіння прибутку, а прибуток на акцію знизився на 7% після того, як понад 80% учасників індексу відзвітували про свої результати. Хороша новина: перспективи прибутків поліпшуються. За прогнозами Bloomberg Intelligence, зростання прибутків, за винятком енергетичного сектору, відновиться в поточному кварталі.

Видання вважає, що оптимізм повертається до залів засідань корпоративних рад директорів, оскільки дані продовжують свідчити про стійкість економіки, яка може підтримати подальше зростання. Федеральний резерв більше не прогнозує, що його агресивне посилення монетарної політики призведе до рецесії економіки. А прогнозисти найбільших компаній Волл-стріт, від JPMorgan Chase & Co. до Bank of America Corp. зменшили свої страшні попередження про спад. Прогнози прибутків таких компаній, як Royal Caribbean Cruises Ltd. та Coca-Cola Co., свідчать про те, що американські споживачі все ще готові витрачати.

Про те, що не у всіх споживачів усе погано, свідчать і фінансові показники Apple. Дохід цієї компанії впав на 1%, але прибуток зріс до $19,88 млрд. Виробник iPhone в останньому кварталі виграв завдяки високим продажам у App Store, підписці на Apple Music та продажу годинників, пише New York Times.

Продажі смартфонів, які складають половину доходу компанії, падають другий рік поспіль, але Apple уникнула найгіршого періоду спаду, оскільки заможні клієнти продовжують купувати дорогі айфони. Фінансові результати Apple стали останнім свідченням того, що найбільші технологічні компанії знайшли точку опори після торішнього спаду.

Минулого тижня Meta, материнська компанія Facebook, і Alphabet, материнська компанія Google, повідомили про двозначне зростання прибутку завдяки відновленню продажів цифрової реклами. Microsoft отримала рекордний квартальний прибуток завдяки зростанню продажів хмарних обчислень, а Amazon майже вдвічі перевищила прибуток, який очікували на Волл-стріт.

Більшу частину 2022 року технологічна галузь кульгала через слабку цифрову рекламу, електронну комерцію та продажі комп'ютерів. Спад змусив компанії Meta, Alphabet, Microsoft та Amazon звільнити тисячі працівників. Хоча Apple вдалося уникнути звільнень, зараз вона має справу з тим, наскільки сильно пандемія вплинула на її бізнес. Продажі iPad і комп'ютерів Mac підскочили, коли люди почали працювати з дому, але нові покупки планшетів і комп'ютерів за останній рік були незначними. В останньому кварталі продажі iPad знизилися на 20%, до $5,79 млрд, а продажі Mac – на 7%, до $6,84 млрд, повідомляє компанія.

Отже, ціна акцій Apple впала приблизно на 2% на позаурочних торгах після того, як компанія спрогнозувала, що продажі в поточному кварталі будуть схожими на період з квітня до червня, оскільки прискорення продажів iPhone і програмного забезпечення компенсується двозначним зниженням продажів комп'ютерів Mac та iPad.

За відсутності нового значного потоку доходів компанія зосередилася на збільшенні продажів на ринках, що розвиваються. У квітні вона відкрила свої перші магазини в Індії і зустріла натовпи нетерплячих покупців. За останні квартали її продажі там подвоїлися проти минулого року, оскільки все більше індійців купують телефони за вищими цінами. Зростання продажів дає Apple змогу заробити на ринку, який, за прогнозами, до 2026 року матиме мільярд користувачів смартфонів.


«Зелений перехід». Чому європейський споживач починає бунтувати

І наостанок – про тему, що хвилює сьогодні й українського споживача. The Washington Post розказує, як у Європі, де це літо принесло жорстоку спеку та бурхливі пожежі в Середземноморському регіоні, назріває негативна реакція на деякі з найамбітніших «зелених» цілей у світі. Адже наразі Європа намагається пояснити німцям, на яких автомобілях вони можуть їздити, італійцям, які печі є прийнятними, польським шахтарям, чому вони повинні відмовитися від вугілля, а британцям, чому вони не можуть продовжувати експлуатувати величезні запаси нафти і газу у своїй країні.

Так, у Нідерландах голландські фермери влаштували страйки проти закликів уряду різко скоротити поголів’я великої рогатої худоби та розпродати землю, щоб допомогти країні досягти своїх цілей щодо скорочення викидів азоту й аміаку до 2030 року. Це відбувається в той момент, коли голландці відчувають на собі вплив кліматичної політики, зокрема зниження швидкості на автомагістралях та отримання нових дозволів на будівництво для досягнення кліматичних цілей.

Минулого тижня прем'єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак відвідав Шотландію, де оголосив про своє рішення відкрити Північне море для більшої кількості нафтогазових свердловин. Це призвело до того, що приватний особняк Сунака в сільській місцевості Йоркширу був затягнутий «чорною нафтовою тканиною» активістами «Грінпіс», які попередили, що його план «максимального використання» запасів викопного палива може знищити шанси Британії виконати свої зобов'язання щодо викидів і призвести до того, що клімат опиниться в небезпечній зоні.

І дійсно, опитування демонструють сильну підтримку скорочення викидів у Великій Британії та Європі. Але завзяття слабшає, коли соціологи ставлять детальніші запитання про готовність людей змінити спосіб життя або витрачати більше грошей. Так само, як і в Україні – небагато споживачів готові оплачувати електроенергію за її реальним, а не субсидованим промисловістю тарифом, і ще менше – сплачувати рахунки за «зеленим» тарифом.

Але не варто хвилюватися, Велика Британія не змінює свій «зелений» курс, як і інші країни, які вимагають преференцій, щоб захиститися від економічних втрат від «зеленого» переходу. Просто в процесі самого переходу всім знадобляться нафта та газ протягом не одного десятиліття. Тож навіщо купувати іноземну нафту, запитує Сунак. Тим більше, що значна кількість викопного палива в Європі має російське походження.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло