Інфляційне ралі завершується: чому сповільнилося зростання цін у світі та в Україні
І які прогнози інфляції дає на 2024–2025 рік Нацбанк
Нова фінансова криза, схоже, виявилася не настільки руйнівною, як очікувалося. Міжнародний валютний фонд (МВФ) підвищив прогноз зростання глобального ВВП у 2023 році до 3%. Це на 0,2 в. п. краще, ніж у попередньому прогнозі. Аналогічні темпи приросту світової економіки очікуються і 2024 року.
Крім того, МВФ розраховує на сповільнення темпів глобальної інфляції у 2023 році до 6,8% проти 8,7% у 2022-му та до 5,2% у 2024 році. «Припускається, що базова інфляція (не враховує впливу на ціни адміністративних та сезонних чинників. – Mind) знижуватиметься більш плавно», – зазначає у своєму звіті МВФ.
Фонд вважає, що успішність боротьби з інфляцією центральними банками різних країн – це один із ключових драйверів, який допомагає «розігрівати» економічну активність і боротися з кризою.
Темпи зростання споживчих цін у найбільших економіках світу – США, країнах Єврозони, Великій Британії, Китаї – справді пішли на спад. Втім навіть в Україні, яка воює, ситуація з цінами 2023 року виявилася значно кращою, ніж очікувалося. І хоча на це є суто внутрішні причини, рівень інфляції в нашій країні залежить навіть від глобальних тенденцій. І вони поки що грають нашій економіці на руку.
Mind розбирався, що відбувається з цінами у світі та як це позначається на Україні.
Які показники інфляції у «головних» економіках? За останні кілька місяців багато держав із розвиненими економіками зафіксували стрімке зниження темпів інфляції.
1. У країнах єврозони інфляція в липні становила 5,3%, що на 0,2 в. п. нижче, ніж у червні. За даними Eurostat, це значення стало найнижчим із початку 2022 року. Статистичне відомство єврозони пояснює таку тенденцію планомірним падінням цін на енергоносії. Наприклад, у липні вони подешевшали на 6,1% (у червні енергоносії стали дешевшими на 5,6%). Водночас у країнах єврозони продукти харчування, тютюнові вироби та алкоголь подорожчали в липні (рік до року) на 10,8%, промислова продукція зросла в ціні на 5%, послуги – на 5,6%.

Джерело: дані Eurostat
2. У Великій Британії інфляція у червні (дані за липень ще не оприлюднені) сягала 7,9% проти 8,7% у травні, що, згідно з даними британської Національної статистичної служби (ONS), стало найменшим значенням за рік. Базова інфляція становила 6,9%, у травні її значення сягало 7,1%. Як і в єврозоні, у Британії ціни уповільнюють своє зростання через здешевлення палива (переважно бензину та дизеля), яке в липні коштувало на 23% менше, ніж роком раніше. Водночас і продукти харчування, і послуги продовжують дорожчати.

Джерело: дані ONS
3. За оцінками Федерального бюро статистики праці США, інфляція у червні (дані за липень ще не оприлюднені) становила в річному вираженні 3%, оновивши мінімум із березня 2021 року. При цьому базова інфляція сповільнилася до 4,8% з 5,3% у травні та 5,5% у квітні. На відміну від Західної Європи драйвером зростання цін у США є паливо, а також подорожчання оренди житла. До кінця липня, наприклад, середня вартість бензину в штатах перевищила $1/літр, що стало найвищою ціною 2023 року.

Джерело: дані Tradingeconomics
4. Нетривіальна ситуація з інфляцією у Китаї. Як повідомило Державне статистичне управління КНР, у червні (дані за липень ще не оприлюднені) споживчі ціни не змінилися. Тобто інфляція становила 0% рік до року. У травні, до речі, ціни зросли лише на 0,2%. Отже, червнева інфляція стала мінімальною з лютого 2021 року, коли в Китаї була дефляція. Найсильніше в червні в КНР подорожчали свіжі овочі та яйця (+2,3%). Проте непродовольчі товари знизилися в ціні на 0,7%, а транспортні послуги подешевшали на 6,5%. Базова інфляція у Китаї у червні становила 0,4%, що на 0,2 в. п. нижче, ніж у травні.

Джерело: дані Tradingeconomics
Чому уповільнюються темпи інфляції у світі? Однією з головних причин вирівнювання інфляційної ситуації є жорсткість монетарної політики центральних банків, наслідком якої стали високі відсоткові ставки. З одного боку, вони стримують кредитування, споживання та економічне зростання, з іншого – гальмують інфляцію.
Федеральна резервна система США наприкінці липня вкотре підвищила облікову ставку на 0,25 в. п. Її діапазон становить 5,25–5,50%. Це найвище значення ставки з 2007 року. Цикл підвищення відсоткових ставок у Штатах триває уже близько року. За цей час ФРС переглядала облікову ставку 11 разів. Причому керівництво Федрезерву не виключає, що це далеко не останнє підвищення.
Подібну модель поведінки обрав і Європейський центробанк (ЄЦБ). 2 серпня ЄЦБ підвищив три ключові ставки (за кредитами, маржинальними кредитами та депозитами) на 25 б. п. – до 4,25%, 4,5% та 3,75% відповідно. Причому, як і ФРС, ЄЦБ наразі не планує зупинятися. Голова центробанку Крістін Лагард заявила: стверджувати, що пікових значень ставок уже досягнуто, ще зарано, тому ЄЦБ продовжить підвищення.
Банк Англії 4 серпня теж підвищив базову ставку, 14-й раз поспіль. Поточний рівень ставки – 5,25%, що є 15-річним максимумом. Востаннє цей показник був на аналогічному рівні навесні 2008 року – у період «розгону» чергової фінансової кризи.
Центробанки чітко вказують на кореляцію високих відсоткових ставок із падінням темпів інфляції. Наприклад, очільник ФРС Джером Пауелл висловив своє задоволення тим фактом, що інфляція помітно знизилася з максимумів 2022 року. Крім того, ФРС поліпшив інфляційний прогноз за підсумками 2023 року з 3,3%до 3,2%. ЄЦБ вважає, що його монетарна політика суттєво сприяє уповільненню темпів інфляції. За прогнозом, ціни в єврозоні за 2023 рік зростуть на 5,4% (2022 року було 8,6%).
Що ще впливає на інфляцію? Монетарна політика – не панацея. Уповільнення зростання цін на енергоносії стало великим успіхом для багатьох економік, особливо для Євросоюзу та Великої Британії, які сильно залежать від імпорту енергетичної продукції. Банк Англії, наприклад, вважає, що інфляція в країні продовжить знижуватися переважно через очікуване уповільнення зростання цін на енергоносії.
У серпні 2022 року вартість 1 бареля нафти Brent на біржах перевищувала $100. На початку серпня 2023 року ціна нафти перебувала в діапазоні $85–86/бар., що на 15% менше, ніж роком раніше. За прогнозом МВФ, ціни 2023 року впадуть приблизно на 21% після зростання на 39% у 2022-му.

Джерело: дані MraketWatch
Вартість газу на світовому ринку змінилася ще радикальніше. Якщо в березні 2022 року ціна блакитного палива на хабі TTF (Нідерланди) досягла $3800/1000 куб. м, то до кінця липня 2023 року вона обвалилася нижче $300/1000 куб. м, що призвело до надлишку запасів газу й обрушило ціни на нього.
Втім надміру тішитися не варто. Рівень зростання цін у світі все ще значний. Як констатують експерти ООН у своєму економічному прогнозі на 2023–2024 роки, інфляція залишається незмінно високою у багатьох країнах в умовах перебоїв у ланцюгах місцевих постачань і високої вартості імпорту.
Центробанки визнають, що мають іще дуже багато роботи. Цільовий рівень інфляції у США, єврозоні та Великій Британії – 2%. Навіть з урахуванням уповільнення темпів зростання цін, 2023 року цей показник буде перевищено у два-три рази.
Що відбувається із цінами в Україні? В Україні інфляція теж краща за прогнози. Наприклад, перша версія проєкту держбюджету-2023 передбачала інфляцію на рівні 30% у 2023 році. У грудні 2022-го Нацбанк прогнозував, що інфляція у 2023 році становитиме 21%. У Меморандумі між Україною та МВФ, оприлюдненому навесні 2023 року, фігурувала цифра 20% за підсумками 2023 року. У травні НБУ поліпшив свій прогноз інфляції на 2023 рік до 14,8%, а наприкінці липня – до 10,6%.
За даними Державної служби статистики, інфляція в Україні з початку 2023 року жодного разу не перетинала позначку 2% (по відношенню до попереднього місяця). У річному вираженні картина вже не настільки райдужна. Але все одно спадний тренд очевидний: у січні інфляція рік до року становила 26%, у червні – 12,8%.
Рівень інфляції в Україні у 2023 році
Період | До попереднього місяця, % | До аналогічного місяця 2022 року, % |
Січень | 0.8 | 26.0 |
Лютий | 0.7 | 24.9 |
Березень | 1.5 | 21.3 |
Квітень | 0.2 | 17.9 |
Травень | 0.5 | 15.3 |
Червень | 0.8 | 12.8 |
Джерело: дані Держстату
Аналізуючи ситуацію із цінами, НБУ у своєму інфляційному звіті, опублікованому 3 серпня, зазначає: суттєве уповільнення темпів зростання споживчих цін у І півріччі 2023 року багато в чому пов'язане з насиченням ринків продовольства й пального, а також зі зниженням світових цін на енергоносії. Інакше кажучи, загальносвітові тенденції не оминули й Україну.
Внутрішніми чинниками впливу на ціни в НБУ називають адаптацію української економіки до воєнних умов, фіксацію тарифів на житлово-комунальні послуги та дії Нацбанку, спрямовані на підвищення вимог до обов'язкового резервування банками, зміну дизайну монетарної політики. Це, зокрема, дозволило збалансувати валютний ринок і домогтися зміцнення гривні.
Курсова стабільність, у свою чергу, зумовила уповільнення інфляції та поліпшення інфляційних очікувань загалом. Хоча варто зауважити, що, на відміну від інших центробанків, НБУ вже розпочав цикл зниження облікової ставки: її рівень з 28 липня становить 22%.
Від чого залежатиме інфляція в Україні у 2024–2025 роках? Інфляційний прогноз НБУ на наступні роки досить оптимістичний. 2024 року споживча інфляція знизиться до 8,5%, базова – до 7%. У 2025 році відбудеться уповільнення споживчої інфляції до 5% +/- 1 в. п., що є верхньою межею цільового діапазону, базової – до 3%.

Джерело: дані НБУ
Нацбанк уточнює, що у своїх розрахунках він враховував наслідки теракту на Каховській ГЕС, припинення роботи «зернового коридору» та зниження воєнних ризиків до середини 2024 року.
Крім того, його оцінки враховують такі умови:
- подальше уповільнення темпів зростання світових цін (позитив);
- вибудовування нових логістичних ланцюгів та відновлення виробництва (позитив);
- повернення довоєнного оподаткування пального (негатив);
- скорочення врожаю окремих видів овочів та фруктів через підрив Каховської ГЕС (негатив);
- корекція адміністративно регульованих цін та тарифів у повоєнний період (негатив).
З огляду на це можна зробити висновок, що світові тенденції хоч і впливають на інфляцію в Україні, вони не мають вирішального значення. Набагато важливіші чинники – це тривалість бойових дій і швидкість, з якою економіка справлятиметься з завданими їй збитками.
Якщо очікування НБУ, які збігаються з прогнозами МВФ, справдяться і військовий конфлікт «згасне» до літа 2024 року, цільовий рівень інфляції в 5% до 2025 року є цілком досяжним. Інакше ситуація у світовій економіці (хоч би якою позитивною вона була) не зможе нівелювати воєнні ризики. У результаті буде реалізовано «поганий» сценарій, який описав для України МВФ: 2024 року інфляція може розігнатися до 18%, 2025-го знизиться до 12% і лише до 2027 року ціни повернуться до цільового рівня 5%.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].