Гроші не пахнуть? Чому 90% іноземних компаній продовжують працювати у рф
Mind Explains

Гроші не пахнуть? Чому 90% іноземних компаній продовжують працювати у рф

І скільки вони там заробляють

Этот текст также доступен на русском
Гроші не пахнуть? Чому 90% іноземних компаній продовжують працювати у рф
https://ua.depositphotos.com/

Міжнародний бізнес не поспішає йти з російського ринку. За даними, які оприлюднив KSE Institute, до 13 серпня 2023 року лише 265 іноземних компаній, або 7,8%, повністю припинили діяльність у росії.

За інформацією KSE, активність закордонного бізнесу зі згортання роботи на російському ринку була найбільшою у березні – квітні 2022 року. Потім кількість компаній, що повністю відмовилися від рф, почала скорочуватися, і останніми 11 місяцями вона практично не змінюється.

Західні дослідники наводять трохи оптимістичніші дані. Наприклад, економісти зі швейцарської бізнес-школи IMD та Університету Санкт-Галлена (HSG) на початку 2023 року повідомили, що за 2022 рік діяльність на території росії повністю згорнули 8,5% іноземних компаній. А згідно з оцінками Єльського університету (Yale School of Management), до серпня 2023 року про добровільний вихід з рф повідомили більше ніж 1000 компаній. Утім, серед них як ті, хто реально залишив російський ринок, так і ті, хто збирається з нього піти чи перебуває в процесі згортання діяльності.

Mind розбирався, що спонукає іноземний бізнес залишатися в росії, незважаючи на санкції та репутаційні ризики.

Як транснаціонали покидають рф. Аналізуючи діяльність зарубіжних компаній, KSE Institute виходив із власної інформаційної бази, яка формується на основі даних згаданих вище бізнес-школ IMD, університету HSG, Yale School of Management, а також з урахуванням даних з відкритих джерел.

KSE Institute нарахував 3384 іноземні компанії, організації та бренди, які пов'язані з російським ринком. До них належать:

  • представники бізнесу, які вже пішли з рф, – їх, нагадаємо, 265;
  • компанії, які скоротили свою операційну діяльність, зупинили інвестиції, проте зайняли вичікувальну позицію – їх 519;
  • компанії, які перебувають у процесі виходу із рф, – їх 1223;
  • зарубіжні організації та бренди, які продовжують працювати на російському ринку, – їх 1377.

За даними KSE, найбільше в росії представлено компаній (як серед тих, що пішли, так і серед тих, що залишилися) зі США, Німеччини, Великобританії, Китаю, Японії. Ключові галузі, де концентрується іноземний бізнес, – це FMCG та споживчі товари, фінансовий сектор, електроніка, енергетика та IT.

Гроші не пахнуть? Чому 90% іноземних компаній продовжують працювати в рф

Глибший аналіз KSE Institute провів щодо 1480 груп компаній. Експерти змогли ідентифікувати їхній операційний бізнес в росії і знайти дані за 2021 рік, тобто до вторгнення в Україну. Це дозволило підрахувати деякі фінансові показники (сукупно за всіма групами компаній). А саме:

  • вартість інвестованого у рф капіталу – близько $189,5 млрд;
  • виручка на російському ринку – $305,7 млрд;
  • вартість локальних активів – $327,4 млрд;
  • чисельність персоналу – 1,428 млн осіб;
  • сплачені в рф податки – близько $25,2 млрд.

Щодо тих 265 компаній, які вже залишили російський ринок, то 2021 року в них працювало 29,7% персоналу, зайнятого в іноземних компаніях у росії; цим компаніям належало близько 18,2% активів та 17,5% капіталу, інвестованого іноземним бізнесом у рф; 2021 року вони згенерували 20,7% усієї виручки закордонного бізнесу на російському ринку.

Ті компанії, які, як і раніше, залишаються в росії, забезпечують 30,5% виручки всього міжнародного бізнесу в росії. Ба більше, їхні доходи продовжують зростати: за 2022 рік дохід таких компаній збільшився на 11,1 в. п.

Гроші не пахнуть? Чому 90% іноземних компаній продовжують працювати в рф

Причини, через які іноземний бізнес не поспішає залишати росію. Мотивація зарубіжних компаній цілком прагматична. Це гроші й великий ринок, який багатьом компаніям втрачати досить болісно. В окремих корпорацій та фінансових груп частка виручки, яку генерують російські підрозділи, сягає 20–30% і більше.

Скільки приносить російський бізнес деяким іноземним компаніям

Компанія/корпорація Розміщення штаб-квартири Сфера діяльності Обсяг виручки, отриманої у рф 2022 року, $ Частка російського ринку у виручці за 2022 рік, %
Agrana Австрія АПК та продукти харчування 76 млн 2
Anheuser-Busch США слабоалкогольні напої 1,4 млрд 2,5
Bonduelle Франція АПК та продукти харчування 234 млн 10
Dr. Reddy’s Laboratories Індія фармацевтика 342 млн 12,5
Hayat Holding Туреччина товари для особистої гігієни 991 млн 17
Japan Tobacco Японія тютюнова продукція 7,4 млрд 36,5
KRKA Словенія фармацевтика 686 млн 38
SMT Scharf Німеччина машинобудування 19 млн 10
Weatherford США енергетика 296 млн 7

Джерело: дані фінансової звітності зазначених корпорацій та дані KSE Institute

Логічно, що відмова від росії може сильно вдарити по бізнесу. А найти заміну такому великому ринку збуту за короткий термін непросто. До того ж підприємства з багатьох галузей будували власні заводи і фабрики на території рф. Це виробництво продуктів харчування, товарів для дому, автомобілебудування тощо. У процесі виходу такі активи зазвичай доводиться розпродавати за безцінь.

Пивоварний концерн Heineken у серпні завершив угоду з продажу свого бізнесу у росії (7 пивних заводів) за 1 євро. За аналогічну суму рік тому віддала новим власникам будівельні супермаркети німецька мережа OBI. А французький виробник продуктів харчування Danone у звіті за перше півріччя 2023 року вказав, що компанія взагалі списала російські активи майже на 200 млн євро. Тобто це стало прямим збитком. Щоправда, на такий крок Danone пішов швидше добровільно-примусово, оскільки бізнес компанії був фактично націоналізований відповідно до указу президента росії владіміра путіна.

Тому багато зарубіжних корпорацій (їх понад 15%), не бажаючи остаточно втрачати російські активи, займають ту саму вичікувальну позицію. Начебто пішли, та не до кінця.

Вони, з одного боку, скорочують інвестиції і навіть частково припиняють діяльність у рф, та з іншого – залишають за собою можливість будь-якої миті повернутися на російський ринок.

Таку стратегію вибрала група Kering, якій належать бренди Balenciaga, Gucci, Yves Saint Laurent. Вона закрила магазини, проте остаточно з росії не пішла. Автомобільний концерн Volvo зупинив роботу свого російського заводу. Однак при цьому дилери та сервісні станції продовжують функціонувати. Мережа Decathlon теж закрила свої магазини в рф. Проте персонал вона не звільняє і є інформація, що восени супермаркети можуть відновити роботу. Щоправда, не виключено, що буде проведено ребрендинг.

Який прибуток отримують міжнародні корпорації у рф? У компаній, які зберігають повноцінний бізнес у росії, з'являються ще більш вагомі аргументи на користь того, щоб не робити різких рухів. Конкурентів стає менше, а місця під сонцем та потенційних клієнтів/покупців – більше. У результаті це конвертується у зростання прибутків і частки ринку.

Ось кілька прикладів:

  • Дочірній бізнес австрійської групи Raiffeisen, ключовим активом якої в росії є Райффайзенбанк, приніс у ІІ кварталі 2023 року 384 млн євро чистого прибутку. Це на 28% більше, ніж за І квартал 2023 року.
  • Чистий прибуток корпорації Mars, який вона отримала в рф за 2022 рік, виріс на 58%, до $300 млн (тут і далі зроблено конвертацію з російських рублів. – Mind).
  • Прибуток автомобільного концерну Chery в росії за 2022 рік зріс майже в 16 разів, до $320 млн.
  • Китайська компанія Haier стала лідером з продажу побутової техніки в рф, потіснивши LG, Samsung, Bosch, і отримала за підсумками 2022 року близько $65 млн чистого прибутку.
  • Російський дочірній підрозділ корпорації PepsiCo за 2022 рік наростив чистий прибуток більш ніж учетверо, до $400 млн.
  • Корпорація Xiaomi наполегливо претендує на лідерство на російському ринку смартфонів. За І квартал 2023 року вона посіла перше місце з часткою у 21%, удвічі випередивши Samsung та Apple, які офіційно залишили росію, тоді як Xiaomi – залишилася.

Взагалі слід зауважити, що багато ніш, які звільнилися від конкуруючих компаній, поспішають застовпити саме китайські компанії і бренди. Що, в принципі, недивно. Китай досі залишається дружньою до росії державою. І торговельний обіг між двома країнами зростає. За даними митної служби КНР, за перше півріччя 2023 року товарообіг між росією та Китаєм становив $114,5 млрд, що на 40,6% більше, якщо порівнювати з аналогічним періодом 2022 року.

Якою буде подальша тенденція виходу бізнесу з росії? Експерти не дають особливо оптимістичних прогнозів. Економісти IMD та HSG вважають, що до кінця 2023 року російський ринок може залишити загалом до 30% іноземних компаній.

Однак знов-таки, що саме мати на увазі під виходом? Це може бути повний продаж бізнесу або його заморожування. Формально компанія в обох випадках діяльність начебто не веде, товари не продає, податки до російського бюджету не сплачує. А значить, можна вважати, що вона в рф ніби й не присутня.

На думку аналітиків KSE Institute, для тих компаній, які все ще пов'язані відносинами з місцевим бізнесом у росії, важливі насамперед гроші. Простіше кажучи, що більше виручки та прибутку дає іноземним корпораціям російський ринок, то довше вони за нього чіплятимуться.

Причому навіть міжнародний тиск та санкції їх особливо не лякають. Національне агентство з питань запобігання корупції (НАЗК) України планомірно поповнює свій список Міжнародних спонсорів війни. Протягом липня – серпня НАЗК внесло до цього переліку корпорацію Unilever, автовиробника Geely, портового оператора DP World, онлайн-маркетплейс Aliexpress, тютюнових гігантів Philip Morris та Japan Tobacco.

Проте як показує практика, потрапляння до цього списку хоч і призводить до певних іміджевих втрат міжнародного бізнесу, на його рішення піти з росії це не дуже впливає. Групу Raiffeisen НАЗК зарахував до спонсорів війни ще у березні 2023 року. Однак покидати росію вона не поспішає.

Водночас вихід іноземного бізнесу з рф може прискоритися під тиском російської влади. На початку серпня росія в односторонньому порядку денонсувала угоди про уникнення подвійного оподаткування із 38 країнами. Це неминуче призведе до збільшення навантаження на міжнародний бізнес у рф.

Крім того, набрав чинності закон, який передбачає блокування коштів та активів іноземних компаній, які потрапили під санкції в росії. Блокування здійснюватимуть банки та інші фінансові структури. Для компаній, які зіткнуться із такою проблемою, це загрожує зупинкою бізнесу. У такій ситуації буде простіше і дешевше відмовитися від російського ринку, хай і зі втратою активів, ніж намагатися залишитися там за будь-яку ціну.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло