Студентів старше 30 років чекатимуть в армії
Mind Explains

Студентів старше 30 років чекатимуть в армії

Депутати пропонують позбавити відстрочки від мобілізації здобувачів другої та третьої освіти

Студентів старше 30 років чекатимуть в армії
Фото: depositphotos.com

У 2019 – 2021 роках до закладів освіти на всіх рівнях вступало в середньому 40 000 чоловіків віком 25 і більше років, в 2022 році їх вступило понад 106 000, а цього року – вже більш як 76 000, і вступ ще триває. Такі дані можна знайти у Єдиній державній електронній базі з питань освіти. Напевно, саме ця статистика спонукала народних депутатів Федора Веніславського і Мар'яну Безуглу подати 4 вересня до Верховної Ради України законопроєкт «Про внесення змін до статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (№ 9672). Чим саме «загрожує» цей документ студентам «за 30».

Чого прагнуть ініціатори? У пояснювальній записці до законопроєкту автори прямо називають вступ студентів, «які розпочали здобувати рівень освіти, що є рівнозначним, або є нижчим за здобутий рівень попередньої освіти», практикою ухилення від призову на військову службу під час мобілізації.

«Що означає різниця 106 – 40 = 66 тисяч чоловіків? Це 13 бригад. Лише за 2022 рік. Це просто для розуміння масштабу», – так прокоментував ці цифри голова Комітету ВРУ з питань освіти, науки та інновацій Сергій Бабак. Щоправда дивує, що маючи інформацію про минулорічну вступну кампанію, народні депутати дочекалися майже закінчення цьогорічної, не закривши «лазівку» завчасно.

До речі, на телеграм-каналі Сергія Бабака проводиться опитування, чи доцільним є внесення змін до законодавства про мобілізацію і дозвіл на мобілізацію чоловіків, які вступили під час воєнного стану на другу/третю/наступну освіту? На час написання цього матеріалу «так» відповіли 25% респондентів, «ні» – 75%.

Показово, що 1 вересня про «великовікових» студентів згадував секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов. Щоправда, тоді він сказав, що це питання має вирішувати не законодавчий орган, а відповідне міністерство.

«Придатність до армійської служби та черговість мобілізації є питаннями Міністерства оборони і Генерального штабу Збройних Сил України. Міністерство освіти і науки не має повноважень регламентувати вік вступників чи студентів, оскільки це порушуватиме конституційний принцип рівності та недискримінації. Відповідно до Закону України «Про вищу освіту» не вважається дискримінацією права на здобуття вищої освіти встановлення обмежень і привілеїв, що визначаються специфічними умовами здобуття вищої освіти, зумовленими особливостями отримання кваліфікації», – прокоментував це питання Олег Шаров, генеральний директор директорату фахової передвищої, вищої освіти МОН.

Для кого збережуть відстрочку? Міністерство освіти і науки теж відреагувало на появу законопроекту, підтримавши його.

У позиції МОН роз’яснено, що «відстрочення не буде розповсюджено на чоловіків після 30 років, які вступають до закладу освіти й здобувають непослідовну вищу освіту.

Водночас відстрочення зберігатимуть для:

  • тих, хто ще не досяг 30 років і здобуває послідовну освіту;
  • педагогічних працівників, які працюють у закладах освіти (за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки)».

Згідно із порівняльною таблицею, оприлюдненою на сайті ВРУ, зі статті 23 про відстрочку вилучені асистенти-стажисти та аспіранти. Чи означає це, що якщо пропозиція залишиться такою ж, то їх призвуть до служби в ЗСУ?

«Під час війни кожний військовозобов’язаний повинен бути готовим взяти в руки зброю і стати на захист України. Менше з тим, асистенти-стажисти та аспіранти, відповідно до частини другої статті 61 Закону України «Про вищу освіту», є категоріями здобувачів вищої освіти. Це означає, що на них і в разі ухвалення законопроєкту поширюватиметься звільнення від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, – відповідає Олег Шаров.

Якою може бути подальша доля законопроєкту? Найімовірніше, законопроєкт стане частиною об’єднаного проєкту щодо врегулювання питань мобілізації, таких, як можливість звільнення для осіб з інвалідністю, полонених тощо, переконує співавторка законопроєкту Мар'яна Безугла. Але незалежно від того, чи буде цей проєкт закону голосуватися окремо (цей варіант залишається, переконує вона), чи «в комплекті» з іншими, це має статися вже у вересні.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло