ДТЕК планує будувати малі модульні реактори на місці старих ТЕС. Ніде в світі ще не реалізовано подібний проєкт. Що з розробками та коли очікувати запуску?

ДТЕК планує будувати малі модульні реактори на місці старих ТЕС. Ніде в світі ще не реалізовано подібний проєкт. Що з розробками та коли очікувати запуску?

І до чого тут Андрій Коболев і американська дипломатія

ДТЕК планує будувати малі модульні реактори на місці старих ТЕС. Ніде в світі ще не реалізовано подібний проєкт. Що з розробками та коли очікувати запуску?
Фото: https://www.iaea.org/

Компанія ДТЕК Ріната Ахметова збирається «декарбонізувати» свої вугільні електростанції – перетворити їх на майданчики для впровадження інноваційної технології малих модульних ядерних реакторів (ММР), які стануть «чистою» альтернативою застарілим активам із високим рівнем викидів вуглецю. Це дозволить продовжити виробництво електроенергії та використовувати ММР для виробництва тепла.

Про такі плани відновлення української енергетики розповів керівник ДТЕК Максим Тімченко. «ММР ще ніде в світі немає в роботі... Ми дивимося в бік розвитку ММР, ми на початку шляху», – зазначив він. Через те компанія ще не ухвалила остаточного рішення, яку саме технологію ММР впроваджуватиме в Україні.

Щоб зробити вибір і розробити проєкт, ДТЕК залучив спеціалістів американського незалежного інституту EPRI. Його портфоліо містить проєкти, пов’язані з діючими атомними електростанціями та підтримкою розгортання новітніх реакторів, що сприятимуть декарбонізації і задоволенню енергетичних потреб. Також Максим Тімченко не виключає співпраці з польськими колегами, які «в питанні ММР більш просунуті». «Ми в пошуку практичного рішення», – зазначив він.

Mind дізнавався, хто вже став партнером ДТЕК у цій справі та на якому етапі перебуває впровадження ММР.


Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:

  • Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
  • Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
  • Факти, тренди, коментарі. 

Для дослідження і запуску технології ММР ДТЕК cтворив компанію Denetek. «Це ексклюзивне партнерство між Групою ДТЕК, найбільшою приватною енергогенеруючою компанією України, та американською компанією з декарбонізації Eney», – йдеться на її сайті. Також там вказано про представництва в Києві, Лондоні та Вашингтоні.

Минулого тижня на сторінці Denetek в мережі LinkedIn з’явилося перше повідомлення щодо намірів розвитку ММР в Україні та інших країнах Європи.

У дописі компанія розповіла про переговори з постачальниками ММР «з метою вибору найбільш вигідної технології для безпечного, економічно ефективного й швидкого розгортання» на майданчиках вугільних теплоелектростанцій ДТЕК для «зміцнення регіональної безпеки та прискорення переходу до нульових викидів парникових газів». Остаточні результати відбору очікуються «найближчим часом».

Denetek не конкретизувала перелік потенційних партнерів. Але попередні анонси найбільших гравців ринку атомної енергетики щодо розробки технологій ММР дозволяють зробити висновки, що серед них можуть бути:

  • американські корпорації Westinghouse (проєкт AP-300), Holtec (SMR-160) та NuSCale (проєкт VOYGR),
  • британська компанія Rolls Royce (SMR 470 MWe),
  • французька EdF (проєкт NUWARD),
  • спільний проєкт BWRX-300 від американської GE та японської Hitachi.

На думку представника EPRI Ніла Вілмшерста, «технологія ММР здатна здійснити революцію в галузі, потенційно знизивши виробничі витрати на наступне покоління атомних електростанцій та допомогти досягти мети зі скорочення викидів вуглецю».

У заяві Denetek також йдеться про те, що завдяки новітнім ядерним технологіям «Україна може стати джерелом чистої енергії для Європи», а «залучення капіталу та досвіду приватного сектору матиме вирішальне значення для реалізації цієї мети».

Хто ще може стати партнерами ДТЕК? Крім холдингу ДТЕК, у назві «Denetek» присутній натяк на іншого учасника цього бізнесу – компанію Eney. Про її заснування в січні 2023 року повідомляв ексочільник НАК «Нафтогаз України» Андрій Коболев.

Він розповідав, що створив компанію разом з юристкою та дипломаткою, колишньою керівницею відділу енергетики посольства США в Україні Сурією Джаянті.

Географія бізнес-інтересів Eney не обмежується лише Україною, а розповсюджується також на «інші країни Східної Європи та Центральної Азії».

«Базуючись у США, компанія Eney LLC використовує діловий, технічний і політичний досвід своїх засновників… Ми зосередимося на енергетичному секторі і відстоюватимемо американські технології», – йдеться на корпоративному сайті.

Сурія Джаянті обійняла посаду СЕО Denetek LLC і зараз закінчує докторську дисертацію, присвячену юридичним перипетіям навколо газопроводу «Північний потік – 2».

Як давно ця тема розробляється в Україні? Про зацікавленість у ММР Максим Тімченко згадував ще восени 2021 року, після відвідин Конференції ООН з питань зміни клімату СОР-26 у Глазго.

«Це перспектива 7–10–12 років. Ми контактуємо, створюємо робочі групи з лідерами цієї технології. Це ще одна відповідь на те, яким чином ми будемо забезпечувати потужності з виробництва електроенергії у рамках «зеленого» переходу, не використовуючи вугілля на наших електростанціях. Ми стратегічно розглядаємо ММР як наступний етап життя нашої компанії», – говорив гендиректор ДТЕК.

Схожий шлях перебудови вугільної генерації вже обрала державна атомна корпорація Румунії Nuclearelectrica. У липні цього року вона оголосила, що першою в країні локацією для встановлення ММР стане вугільна електростанція в Дойчешті. Цей дослідницький проєкт на основі технології американської NuScale профінансує міжнародний інвестфонд DS Private Equity, створений партнерами із США, Японії, Південної Кореї та Об’єднаних Арабських Еміратів. Сума інвестицій – 75 млн євро. У рамках проєкту вже проведено інженерні дослідження, технічний огляд, ліцензування та виконано всі дозвільні процедури.

Українські ММР-перспективи. Наша держава має шанс вийти в лідери з розгортання ММР. Серед конкурентних переваг України в Denetek називають необхідність заміни вугільних електростанцій, переважна більшість яких належить ДТЕК, прихильність і перевірений досвід держави в ядерній енергетиці, державну та стратегічну міжнародну підтримку енергопереходу, прагнення повоєнного відновлення і модернізації економіки, інтеграцію з європейською енергосистемою, кваліфікований кадровий потенціал, потужний промисловий сектор.

Проте серед інвестиційних пріоритетів ДТЕК, які сприятимуть відновленню України, зараз ММР немає. Серед них компанія згадує модернізацію мереж, видобуток природного газу, будівництво відновлюваних джерел енергії та систем накопичення енергії. Максим Тімченко вважає, що перспективи проєктів ММР залежать не тлише від зрілості технологій, а й від якості регуляторної політики в державі.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло