Падіння дохідності депозитів і все ще стабільний курс гривні: яким буде ефект від чергового зниження ставки НБУ
Mind Explains

Падіння дохідності депозитів і все ще стабільний курс гривні: яким буде ефект від чергового зниження ставки НБУ

І чому 2024 року Нацбанк не переглядатиме ставку так активно

Этот текст также доступен на русском
Падіння дохідності депозитів і все ще стабільний курс гривні: яким буде ефект від чергового зниження ставки НБУ
Фото: depositphotos.com
Національний банк знову зменшив облікову ставку. Правління НБУ ухвалило рішення встановити з 27 жовтня відсоткову ставку на рівні 16%, що на 4 в.п. нижче, ніж було раніше. У період з 16 червня до 27 жовтня облікова ставка знизилася на 9 в.п. – з  25% до 16%.
НБУ пояснює, що суттєве уповільнення темпів інфляції та стійкість валютного ринку дають йому можливість і надалі пом'якшувати відсоткову політику. Крім того, Нацбанк прагне приборкати надмірну ліквідність у банківському секторі, яка утворилася через високі ставки за депозитними сертифікатами.
А ще Нацбанк усе частіше каже про потребу мобілізувати внутрішні ресурси в економіці, оскільки ризики скорочення зовнішньої фінансової допомоги зростають. Але для того, щоб економіка працювала, треба здешевлювати ресурси, кредитні – зокрема.

Як Нацбанк змінює облікову ставку

Дата Облікова ставка, %
04/03/2022 10
03/06/2022 25
28/07/2023 22
15/09/2023 20
27/10/2023 16
Джерело: дані НБУ

Як змінилися ставки за депозитними сертифікатами? Зниження облікової ставки фактично зрівняло її зі ставкою за депозитними сертифікатами (ДС) овернайт. Ставки за іншими операціями НБУ з банками будуть такими:

  • ставка за тримісячними депсертифікатами – 20% (облікова ставка + 4 в.п.);
  • ставка за кредитами рефінансування – 22% (облікова ставка + 6 в.п.).

«Такі зміни, зокрема, дозволять НБУ утримувати короткострокові гривневі міжбанківські ставки близькими до облікової ставки. У результаті збільшиться здатність НБУ впливати на очікування економічних агентів та мотиви їхньої економічної поведінки», – пояснив голова НБУ Андрій Пишний та уточнив, що центробанк модернізує свій операційний дизайн монетарної політики за принципом нижнього кордону. Ця концепція передбачає, що ключова ставка НБУ визначає відсоткову ставку за операціями «овернайт».


А якщо говорити максимально просто, то зближення облікової ставки з дохідністю депсертифікатів уповільнить накопичення вільної ліквідності в банківському секторі.

Які нові вимоги НБУ запроваджує для банків? Сума, яку банки акумулювали у депозитних сертифікатах, поступово скорочується. Якщо на 2 січня 2023 року в ДС було вкладено близько 478 млрд грн, то до 25 жовтня вкладення в сертифікати зменшилися на 44% – до 268 млрд грн (див. графік).

Вкладення банків у депсертифікати в січні – жовтні 2023 року, млн грн

Падіння прибутковості депозитів і все ще стабільний курс гривні: яким буде ефект від чергового зниження ставки НБУ

Джерело: дані НБУ

Цей результат явно пов'язаний із тим, що ще з квітня 2023 року НБУ змінив правилакупівлі депсертифікатів для банків. Він надав можливість купувати тримісячні сертифікати лише тим банкам, які успішно нарощують портфелі гривневих депозитів населення строком від трьох місяців.

У наступні два місяці НБУ знову скоригує параметри вкладень банків у тримісячні депозитні сертифікати.

З 3 листопада Нацбанк залишить доступ до таких ДС лише тим банкам, які не мають заборгованості за довгостроковими кредитами рефінансування.

З грудня 2023 року базою для розрахунку ліміту вкладень банків у тримісячні ДС буде виключно приріст строкових гривневих депозитів фізичних осіб терміном понад три місяці. На сьогодні діє ще мультиплікатор приросту обсягу тримісячних депозитів фізичних осіб, який також впливає на можливість банків купувати тримісячні ДС. З грудня цей мультиплікатор буде скасовано.

На думку Пишного, ці зміни підштовхнуть банки до активної роботи із вкладниками та до накопичення бази строкових депозитів.

Також Національний банк вирішив знизити частоту тендерів щодо розміщення тримісячних ДС: було щотижня, стане раз на два тижні.

Як змінюватиметься облікова ставка 2024 року? Цикл зниження облікової ставки ще не завершено. За словами Андрія Пишного, на наступному засіданні з питань монетарної політики (воно відбудеться 14 грудня), правління НБУ може знову переглянути відсоткову ставку. Виходячи з попередніх рішень, не виключено зниження ще на 2 в.п. – до 14%.

А ось що Нацбанк робитиме зі ставкою у 2024 році, залежить від цілої низки чинників.

З одного боку, макроекономічна ситуація стабілізувалася. Темпи інфляції продовжують сповільнюватись. У вересні рівень інфляції становив 7,1% у річному вираженні. При цьому НБУ поліпшив прогноз на 2023 рік: зростання споживчих цін становитиме 5,8% замість очікуваних раніше 10,6%.

Рівень інфляції у 2023 році, місяць до місяця

Падіння прибутковості депозитів і все ще стабільний курс гривні: яким буде ефект від чергового зниження ставки НБУ

Джерело: дані Держстату

Крім того, Нацбанк переглянув прогноз зростання реального ВВП з 2,9% до 4,9% у 2023 році. Він засновує свої розрахунки на тому, що бізнес і населення адаптувалися до військових умов, урожай зернових перевершив очікування (його обсяг приблизно на 9% вищий, ніж 2022 року), а для експортних постачань (агропродукції) вдалося знайти альтернативні «зерновій угоді» шляхи.

Впевнений НБУ й у тому, що він зможе і надалі контролювати курсову стабільність. За оцінками Пишного, Нацбанк здатний підтримувати резерви на рівні в межах $40 млрд , незважаючи на значні інтервенції та валютну лібералізацію.

Водночас бойові дії, як і раніше, перешкоджають нормальному функціонуванню економіки. НБУ переживає через можливе скорочення обсягів міжнародного фінансування (це зменшує здатність Нацбанку балансувати валютний ринок), виникнення додаткових бюджетних потреб (для підтримки обороноздатності, ліквідації наслідків обстрілів), а також пошкодження портової та енергетичної інфраструктури, що стримує експорт.

Окрім цього, очікувана траєкторія інфляції (у 2024 році її темпи прискоряться майже до 10%) і плани щодо валютної лібералізації обмежують можливості для пом'якшення процентної політики.

«Повернення до зниження облікової ставки у 2024 році стане можливим лише в разі суттєвого зниження ризиків для курсової стійкості та інфляційної динаміки», – попередив Андрій Пишний.

Як рішення НБУ вплинуть на доходність депозитів? Облікова ставка корелює зі ставками за гривневими інструментами (депозити, ОВДП) та впливає на вартість позикових ресурсів (кредитів).

НБУ визнає, що пом'якшення процентної політики призводить до зниження прибутковості вкладів і держоблігацій. Індекс ставок за депозитами фізосіб (UIRD) з кінця липня, коли НБУ розпочав цикл перегляду облікової ставки, до 27 жовтня, залежно від строку вкладів, знизився на 0,1–0,8 в.п., до 14–14,5% річних.

Але якщо аналізувати конкретні пропозиції банків, то ставки знизилися відчутніше – на 1–3 в.п. У Приватбанку максимальна річна доходність вкладів становить 13–14% (влітку було 14–15%), в Укргазбанку – 15–16% (було до 18%), в Ощадбанку – 13–14% (було 15–17%), Кредобанку – 14% (було 15,5%), у ПУМБ – 15% (було 18%), у Банку Кредит Дніпро – до 17% (раніше було аж до 20%).

Натомість Нацбанк вважає, що рівень ставок усе одно досить привабливий для того, щоб захистити заощадження від інфляції. Але треба розуміти, що стрімке зниження облікової ставки й надалі впливатиме на дохідність депозитів. Процес перегляду процентних ставок банками інертний, і реальна картина, яка враховує «нову» ставку НБУ, проявиться до кінця 2023 року – початку 2024 року.

Не виключено, що середня дохідність вкладів провалиться до 11–12% річних, або навіть нижче. З урахуванням очікуваного прискорення темпів інфляції 2024 року депозити виглядають уже не так привабливо.

Ситуація з ОВДП сприятливіша. Наприклад, на останньому аукціоні, який відбувся 24 жовтня, Міністерство фінансів закрило розміщення гривневих облігацій із дохідністю в діапазоні 17,3–19,1% річних. Але для населення цей інструмент досі залишається досить складним до сприйняття. Станом на 26 жовтня в руках фізосіб перебували ОВДП на суму трохи більше 47 млрд грн, тоді як портфель депозитів населення в банках на 1 вересня перевищив 982 млрд грн.

Які прогнози для валютного курсу? По валютному курсу, як і раніше, багато питань залишаються без відповіді. Начебто НБУ й рухається до вільного плавання, але вкрай обережно та повільно. Місяць пройшов відтоді, як Нацбанк відмовився від фіксованого офіційного курсу. Але при цьому НБУ продовжує «заливати» ринок грошима (з 2 до 20 жовтня обсяг інтервенцій становив майже $2,5 млрд), внаслідок чого офіційний курс так і тримається біля позначки 36,5–36,6 грн/$.

Загалом пом'якшення валютної політики має призвести до послаблення гривні. Але, оскільки війна – не час для різких маневрів на валютному ринку, ймовірно, Нацбанк продовжить відпускати курс по міліметру. По суті, це читається і в словах Пишного, який обіцяє тримати «стійкість валютного ринку». Тому є відчуття, що НБУ до кінця року не відмовиться від рясних інтервенцій. Отже, курс так і рухатиметься вздовж позначки 38 грн/$ з невеликими коливаннями.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло