Повстання машин скасовується: як у США планують регулювати штучний інтелект
І що в розумінні тамтешніх чиновників «безпечність, захищеність і надійність»
Президент США Джо Байден підписав указ, що посилює регулювання технології штучного інтелекту. Відтепер компанії та некомерційні інституції, що розробляють продукти на її основі, мають створювати протоколи безпеки, гарантувати досконаліші системи захисту користувачів і запроваджувати більшу прозорість у відносинах з урядовими структурами – особливо через збільшення зацікавленості в ШІ з боку розвідувальних служб Білого дому.
Розробка та впровадження документа обсягом понад 100 аркушів свідчать про пріоритетність технології для керівництва США і про занепокоєність через безпекові загрози. Про що саме йдеться в указі Байдена та як цей документ може позначитися на ІТ-ринку?
Що в документі? Довгий текст документа, що був оприлюднений Білим домом у понеділок, 30 жовтня, містить нові стандарти безпеки й захисту конфіденційності для ШІ, з можливістю серйозного впливу на компанії.
Розробники на кшталт Microsoft, Amazon.com чи Alphabet будуть змушені проводити над своїми потужними ШІ-моделями безпекові дослідження та надавати результати на ознайомлення уряду – до того, як моделі стануть доступними користувачам. Ба більше, указ напряму посилається на Закон про оборонне виробництво, через що компанії мають попереджати уряд про початок розробок продуктів на базі технології.
В указі також містяться норми щодо позначення створеного ШІ контенту – аудіозаписів і зображень, що мають ознаки «діпфейків». Міністерство торгівлі отримало завдання посприяти з розробкою заходів, що допоможуть користувачам розрізнити авторський і згенерований ШІ-контент. Наразі йдеться про можливість помічати взагалі весь контент, однак спостерігачі вважають, що до практичного використання цієї норми навряд чи дійде.
Хто буде «крайнім»? Відповідати за регулювання галузі штучного інтелекту в США буде Федеральна торгова комісія. Це – не найкраща новина для ринку, оскільки очільниця комісії, пані Ліна Хан, дуже скептично ставиться до технологічних компаній. Вона вже відгукнулася на нове завдання, пообіцявши галузі «жорсткий контроль».
Уряд США зараз є найбільшим замовником великих технологічних компаній – у податковому 2023 році на ці продукти з бюджету виділено $1,6 млрд, надалі ця сума зростатиме. Цілком розуміло, що «покупець» хоче бути впевненим, що придбання не загрожуватиме його економічній чи національній безпеці.
Під нові правила підпадатимуть нові продукти, а не ті, що вже представлені на ринку, вказали в адміністрації. Вимоги до моделей ШІ, на які розповсюджуватиметься дія указу, доволі деталізовані. Під контролем мають бути великі моделі, тренування яких коштуватиме десятки мільйонів доларів (аналог використання чипу Nvidia H100 протягом 28 млн годин). Тож йдеться про технологічних гігантів і дуже успішні в залученні інвестицій стартапи.
Навіщо це потрібно? В адміністрації президента сподіваються, що впровадженими обмеженнями позбавлять зловмисників можливості використовувати ШІ для розробки біологічної, радіоактивної та ядерної зброї, для пошуку вразливостей у програмному забезпеченні або для створення «програм чи інструментів впливу на реальні або віртуальні події».
Також в указі міститься розпорядження для Міністерства юстиції сприяти іммігрантам, які мають намір в’їхати в США з метою працювати в галузі штучного інтелекту.
Хто дослухається? Ринок, принаймні офіційно, доволі тепло сприйняв документ (коли вони тільки встигли ті більш як 100 сторінок прочитати?!). Лінда Мур, директорка галузевого об’єднання TechNet, зазначила, що адміністрація «впроваджує по-справжньому гарну основу для регулювання ШІ».
Понад 15 провідних технологічних компаній, починаючи з літа поточного року, зголосилися регулювати розвиток технології. Серед них – Adobe та Salesforce, представники яких були присутні на церемонії підписання указу Джо Байденом, наряду з членами Конгресу. Ініціативу підтримала корпорація Microsoft, назвавши указ «черговим важливим кроком у напрямку регулювання технології». В IBM прокоментували, що «ШІ, який використовуватиме уряд США, буде відповідальним ШІ».
Указ, окрім іншого, стане робочим документом для делегації США на саміті зі штучного інтелекту у Великій Британії, що відбудеться 1–2 листопада у Блечлі-парку (місце, де британські шифрувальники, серед яких був і Алан Тюрінг, у часи Другої світової війни зламали фашистську шифрувальну машину «Енігма». – Mind). У планах США було посісти лідерські позиції в майбутніх ШІ-перегонах, представивши своє законодавство.
Наразі це Сполученим Штатам майже вдається. Єдиним, хто випередив Байдена, став Сі Цзіньпін: Китай презентував власні регуляторні принцип раніше в жовтні. «Велика сімка» лише анонсувала розробку збірки правил для ШІ-компаній, а ЄС планує ухвалити профільне законодавство до кінця поточного року.
Пряник до батога. Віцепрезидент США Камала Харріс оголосила про створення фонду з бюджетом у $200 млн, наданим неурядовими філантропічними структурами. Кошти цього фонду надаватимуть особистостям та організаціям, які досліджуватимуть ШІ й розроблятимуть правила його використання, створюватимуть нові продукти та – назагал – формувати технологічне лідерство США.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].