ФДМУ нарешті продасть санкційні активи росіян: Кабмін затвердив постанову, яка розблокує їхню приватизацію
Що ще фонд зможе робити з конфіскованим майном
Наприкінці листопада Кабінет Міністрів затвердив постанову №1233, у якій прописано порядок управління санкційними активами та передбачено можливість їх реалізації через систему «Prozorro.Продажі». Цей документ розроблений для того, щоб Фонд державного майна України (ФДМУ) зміг реалізовувати активи, які раніше належали резидентам держав-агресорів (мається на увазі росія та білорусь), а на сьогодні є власністю України.
Серед таких – компанії, заводи, фабрики, нерухомість та інше майно, яке було конфісковано в російських / білоруських бізнесменів і зараховано до доходу нашої держави.
ФДМУ ще влітку анонсував, що санкційне майно буде виставлене на торги. Але через те, що механізм його продажу був відсутній, процес затягнувся. Тепер фонду нічого не заважає знайти нових власників і в такий спосіб допомогти держбюджету. Виручені під час аукціонів гроші будуть направлені на рахунки Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Як саме держава продаватиме активи агресорів, розбирався Mind.
Як урегульовано продаж санкційних активів у законодавстві? У лютому 2023 року прем'єр-міністр Денис Шмигаль пообіцяв, що ті об'єкти, які були й будуть примусово вилучені з власності резидентів рф, вирушать на приватизацію. «Уряд запустить відкритий та абсолютно прозорий продаж цього майна», – заявив Денис Шмигаль.
Прем'єр уточнив, що реалізація активів відбуватиметься в рамках відкритих аукціонів, а отримані від продажу кошти – спрямовані на відновлення енергосистеми, інфраструктури, об'єктів нерухомості, а також на розмінування.
Через кілька місяців, 30 травня 2023 року, Верховна Рада ухвалила закон №3137-IX, який набув чинності 22 червня. Він пов'язаний із великою приватизацією. Але є в ньому деякі норми щодо управління конфіскованими у росіян активами. А саме:
- підсанкційне майно передаватиметься ФДМУ за рішенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС);
- ФДМУ самостійно вирішуватиме, що робити з таким майном – продавати його або здавати в оренду;
- усі кошти, отримані внаслідок продажу / здавання в оренду, спрямовуватимуться до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
І ось у листопаді Кабмін, виконуючи вимогу закону, затвердив постанову №1233. Як уточнив заступник міністра економіки Олексій Соболєв, розробило цей документ Мінекономіки, щоб «запустити продаж санкційного майна».
Але ось що цікаво: невдовзі після ухвалення закону №3137-IX ФДМУ виставив перші конфісковані активи на продаж. Зокрема, це ТОВ «Інвестагро» і ТОВ «Тай-Мінералс», які раніше належали російським бізнесменам Міхаїлу Шелкову та Сєргєю Чемєзову. Перше підприємство фонд продати не зміг, а дату проведення аукціону з продажу другого підприємства досі не оприлюднено.
Невідомо, чи поквапився ФДМУ, не дочекавшись відповідної постанови Кабміну, чи намагався реалізувати об'єкти в рамках чинної на той момент нормативно-правової бази. Але зараз, теоретично, фонду нічого не заважає відправити на приватизацію всі санкційні об'єкти, які є в управлінні.
Що передбачає новий порядок Кабміну? Основні пункти постанови №1233 полягають у такому:
- до санкційних (конфіскованих) активів належать нерухомість (земля в тому числі), корпоративні права, єдині майнові комплекси, цінні папери, кошти;
- після того як активи передані ФДМУ, він проводить їх інвентаризацію, оцінку, здійснює необхідні юридичні дії (реєструє право власності, вносить дані до реєстрів, змінює склад органів управління тощо) і визначає спосіб управління такими активами;
- ФДМУ має право продати актив чи здати в оренду, залишити в оперативному управлінні держави. Третій варіант може бути реалізований у різних формах. Як варіант, передача активу до статутного капіталу господарського товариства, управління корпоративними правами якого здійснює фонд;
- обираючи метод управління активами (конфіскованим підприємством, наприклад), ФДМУ враховує наявність матеріально-технічної бази та людських ресурсів, стан розрахунків із бюджетом, цільовими фондами та контрагентами, економічний ефект, який може принести реалізація активу або його збереження у держвласності;
- окремо передбачено можливість передачі санкційних активів держпідприємствам, установам та організаціям, які зможуть використовувати їх для потреб Збройних Сил та інших військових формувань (для виробництва товарів, надання послуг);
- конфісковані активи у вигляді державних облігацій України потрапляють на рахунок ФДМУ в цінних паперах, після чого переказуються на рахунок Мінфіну для погашення та анулювання. Отримані кошти спрямовуються до Фонду ліквідації наслідків збройної агресії. Стягнуті до доходу держави активи у вигляді коштів на рахунках у банках та інших фінансових установах, які відразу перераховуються до держбюджету та спрямовуються до згаданого фонду;
- активи, що підлягають продажу (приватизації), ФДМУ вносить до спеціального переліку й виставляє їх на електронні аукціони в системі «Prozorro.Продажі»;
- інформація про активи, передані ФДМУ в управління, а також інформація про подальшу частку таких активів, є відкритою і щомісяця розміщується на офіційному вебсайті фонду.
Як тепер ФДМУ розпоряджатиметься активами ? З 24 лютого 2022 року Україна конфіскувала сотні об'єктів, які раніше належали резидентам держав-агресорів. На жаль, будь-якої зведеної статистики із цього питання немає. Але, якщо відштовхуватися від даних у відкритих джерелах, то вартість стягнутих на користь держави активів оцінюється в мільярди гривень.
За даними адвокатської компанії VB Partners, серед них – частки в статутних капіталах майже півсотні юридичних осіб, приблизно 150 об'єктів нерухомості та земельних ділянок, кошти на банківських рахунках на суму понад $2 млн, понад півтисячі історико-культурних і матеріальних цінностей, орієнтовна вартість яких сягає 19 млн євро.
Відповідно тепер Фонд держмайна має вирішити, як краще й ефективніше цими активами розпорядитися. І це необов'язково буде продаж. Наприклад, ФДМУ може здати земельну ділянку в довгострокову оренду, яка в перспективі принесе більше грошей, ніж продаж цієї землі «у моменті».
Разом із тим, якщо конфісковане підприємство не працює і загрузло в боргах, розумніше знайти на нього покупця, який забере проблемний об'єкт, тоді як держбюджет отримає «живі» гроші. Як приклад – згадане ТОВ «Інвестагро». Його фонд хотів продати за 55 млн грн. Підприємство «причепом» має 17,2 млн грн боргів, які в будь-якому разі потрібно погасити.
Загалом процес управління санкційними активами має стати простішим, а ФДМУ швидше формуватиме лоти та виставлятиме їх на продаж або передаватиме в оренду. При цьому загальнодоступність інформації про конфісковане майно дозволить налагодити комунікацію з потенційними інвесторами, які захочуть стати новими власниками.
Головна проблема лише у процедурі передачі санкційних активів в управління ФДМУ. Адже для цього потрібно, щоб було ухвалено відповідні судові рішення, зокрема Вищим антикорупційним судом. А це, як відомо, є доволі довгим процесом.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].