Ексбізнес російського бізнесмена Шелкова йде на продаж: ФДМУ приватизує націоналізоване підприємство «Інвестагро»

Ексбізнес російського бізнесмена Шелкова йде на продаж: ФДМУ приватизує націоналізоване підприємство «Інвестагро»

У чому його особливість і привабливість для нового власника

Этот текст также доступен на русском
Ексбізнес російського бізнесмена Шелкова йде на продаж: ФДМУ приватизує націоналізоване підприємство «Інвестагро»
Михайло Шелков
Фото: DR

Фонд державного майна 10 серпня проведе аукціон із продажу підприємства «Інвестагро», яке з лютого 2023 року належить державі. Але це буде далеко не звичайний приватизаційний аукціон. Річ у тім, що колишнім власником ТОВ «Інвестагро» був російський бізнесмен Михайло Шелков. На початку 2023 року його підприємство перейшло у держвласність у рамках процесу конфіскації російських активів. «Інвестагро» стане першим конфіскованим підприємством з російським «корінням», яке буде реалізовано на відкритих торгах через систему «Prozorro.Продажі». Якщо цей пілотний аукціон виявиться успішним, ФДМУ буде значно простіше знайти покупців і на інші активи, які були вилучені в бізнесменів з росії на користь України.

Які конфісковані активи продаватиме ФДМУ? Фонд держмайна почав отримувати від Кабінету Міністрів конфісковані російські активи ще наприкінці 2022 року. Всі вони будуть згодом продані або здані в оренду.

У грудні 2022 року Кабмін передав ФДМУ компанії та нерухомість, якими володів бізнесмен Володимир Євтушенков (громадянин рф). За даними фонду, він отримав від уряду 17 об'єктів нерухомості в Запорізькій області та частки у статутних фондах п'яти підприємств, зареєстрованих у Києві та Запоріжжі: ТОВ «Електрозавод-ВІТ», ТОВ «ІТМ-Україна», ТОВ «Смарт Діджитал Солюшнс», ТОВ «Науково-інженерний центр «ЗТЗ-Сервіс», АТ «Український науково-дослідний проектно-конструкторський та технологічний інститут трансформаторобудування». Кабмін керувався рішенням Вищого антикорупційного суду (ВАКС), який 1 вересня 2022 року стягнув згадані активи на користь держави.

У січні 2023 року Вищий антикорупційний суд вирішив стягнути активи Михайла Шелкова у дохід держави, після чого це рішення підтвердила Апеляційна палата ВАКС. 23 лютого 2023 року Кабінет Міністрів передав 100% «Інвестагро» разом із ТОВ «ВСМПО Титан Україна», ТОВ «Демуринський гірничо-збагачувальний комбінат» і ТОВ «Тай-Мінералс» в управління ФДМУ.

У березні 2023 року Вищий антикорупційний суд конфіскував актив, яким володіли російські бізнесмени Аркадій та Ігор Ротенберги (обидва – громадяни рф). Це частка в ТРЦ Ocean Plaza, який розташовується в Києві. Державна власність у торговому центрі на сьогоднішній момент становить 66,65% статутного капіталу ТОВ «Інвестиційний союз «Либідь», якому належить Ocean Plaza. ФДМУ отримав вилучену частку від уряду на початку червня.

Крім того, як повідомило на початку липня Державне бюро розслідувань (ДБР), у власність держави також перейшли ТОВ «Глухівський кар'єр кварцитів» та ТОВ «Миколаївський глиноземний завод», які належали Олегу Дерипасці (громадянин рф), і 88,9% акцій «Першого інвестиційного банку», якими володів Євгеній Гінер (уродженець України, але є громадянином рф). Інформації про те, чи передано ці підприємства та акції банку в управління ФДМУ, наразі немає.

Чому процес націоналізації російських активів відбувається повільно? За даними Служби безпеки України, протягом 2022–2023 років за матеріалами СБУ було заарештовано бізнес-активи російських бізнесменів на суму майже 190 млрд грн.

Ексбізнес російського бізнесмена Шелкова йде на продаж: ФДМУ приватизує націоналізоване підприємство «Інвестагро»

Але це не означає, що всі ці та інші вилучені активи (арешти накладає не лише СБУ, а й ДБР та Бюро економічної безпеки) одразу стають державними. Для того щоб Україна як держава отримала право розпоряджатися російськими підприємствами, нерухомістю та іншими об'єктами, необхідні відповідні судові рішення. Їх, як було зазначено вище, ухвалює ВАКС.

Тільки після того, коли є остаточна постанова суду, яка юридично підтверджує перехід російських активів у власність держави (їх націоналізацію), Кабмін передає ці активи ФДМУ. Фонд у свою чергу вирішує, що робити далі. Він або здає об'єкти та майно в оренду, або пускає їх із молотка, відправляючи на приватизацію.

Що являє собою ТОВ «Інвестагро»? Компанія «Інвестагро» була зареєстрована у формі товариства з обмеженою відповідальністю 28 листопада 2011 року в Києві.

Статутний фонд ТОВ – 300 000 грн. Основний вид діяльності, згідно з КВЕД, – вирощування зернових культур, бобових та олійних; додаткові види – допоміжна діяльність у сфері рослинництва, посередництво в торгівлі сільгосппродукції, оптова торгівля зерном, насінням і кормами для тварин, оптова й роздрібна торгівля овочами та фруктами.

За даними YouControl, активи компанії за підсумками 2022 року становили 55,8 млн грн, зобов'язання – 11,1 млн грн, виторг – 18,9 млн грн.

Серед інших фінансових показників «Інвестагро» за 2022 рік: рентабельність активів – 6,55%, чиста маржа – 24,25%, рівень заборгованості (загальні зобов'язання до загальних активів) – 19,83%, боргове навантаження (загальні зобов'язання до власного капіталу) – 32,5%.

Ексбізнес російського бізнесмена Шелкова йде на продаж: ФДМУ приватизує націоналізоване підприємство «Інвестагро»

Загалом підприємство є таким, що стабільно працює, і прибутковим. За підсумками 2021 року «Інвестагро» заробило 19,3 млн грн чистого прибутку, за 2022-й – 3,7 млн грн чистого прибутку. До речі, за перше півріччя 2023 року підприємство отримало 27,2 млн грн виторгу, що на 44% більше, ніж за весь 2022-й.

У чому полягає головна цінність «Інвестагро»? Привабливість підприємства – не в  його основній діяльності. Річ у тім, що земля, що належить ТОВ «Інвестагро», розташована на території Вовчанського родовища титан-цирконієвих руд.

Воно знаходиться у Васильківському районі Дніпропетровської області. Родовище було відкрито й розвідано в середині XX століття. За даними Національного гірничого університету (Дніпро), це одне із 40 родовищ такого типу, що є в Україні. Загалом запаси титану нашій країні становлять 40% усіх запасів СНД.

Загальний обсяг корисних копалин на Вовчанському родовищі оцінюється в 5 млн тонн. У його покладах є такі елементи, як ільменіт та рутил (основні компоненти титанової руди), а також цирконій, який використовується у фармацевтиці та виробництві боєприпасів.

Землі ТОВ «Інвестагро» займають близько половини площі родовища.

Ще один цікавий факт – у тому, що розробляло родовище з 2016 року російська корпорація «ВСМПО-Авісма». До неї входили згадані вже «ВСМПО Титан Україна» та Демуринський гірничо-збагачувальний комбінат, які наразі належать державі.

На яких умовах ФДМУ приватизує «Інвестагро»? Згідно з даними лоту, опублікованого в системі Prozorro, на продаж виставлено всю державну частку в статутному фонді ТОВ «Інвестагро», яка становить 100%. Стартова вартість підприємства – 55 млн грн.

Серед матеріальних активів, що знаходяться в нього на балансі, – 25 об'єктів нерухомості (переважно робочі, складські приміщення та приміщення для зберігання продукції – зерна), 12 транспортних засобів (легкові та вантажні автомобілі, трактори).

Підприємство орендує 206 земельних ділянок загальною площею 1330 га. Нагадаємо, що левова частка цієї землі належить до родовища титан-цирконієвих руд.

Штатна чисельність персоналу ТОВ «Інвестагро» на 30 червня 2023 року становила 27 осіб.

Приватизаційний аукціон призначено на 10 серпня о 12.50. Він пройде за англійською моделлю, тобто шляхом підвищення ціни. Мінімальний крок становить 1% стартової вартості, або близько 550 000 грн.

Втім ФДМУ підстраховується і планує провести продаж «Інвестагро» в кілька раундів. Якщо в рамках першого аукціону покупець не знайдеться, другий аукціон стартуватиме з ціни на 50% нижче за початкову – це 27,5 млн грн. Він теж пройде за англійською моделлю. Якщо ж і в результаті другого аукціону фонд не зможе продати підприємство, то він проведе голландський аукціон, який передбачає покрокове зниження початкової ціни лота. Відправною точкою для голландського аукціону стане та сама ціна з 50% знижкою від початкових 55 млн грн.

Отже підприємство, яке розташоване на покладах рідкісних елементів, може бути продано за ціною $1,5 млн. Враховуючи той факт, що ФДМУ слідом неодмінно виставить на продаж Демуринський ГЗК, новий власник буквально за копійки зможе отримати не лише майданчик для видобутку титанових і цирконієвих руд, а й необхідні для цього виробничі потужності.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло