Комп’ютерний зір допомагає фермерам пильнувати корів і рятувати поросят
Які ще технології зараз впроваджуються в агровиробництві
«Баланс страху, ризику та можливостей» – так під час війни запускаються інновації на виробництві. Які рішення зараз актуальні? Як вони допомагають заощаджувати кошти й рятувати життя? Про це та багато іншого розповіли спікери Mind WinTech Summit 2023 – конференції про управління змінами та впровадження інновацій. Mind занотував найцікавіше.
Андрій Старжинський,
співзасновник deep-tech-стартапу A-Gnostics
Розробляє систему індустріального ШІ з фокусом на виявленні аномалій в роботі промислового обладнання та прогнозуванні поломок.
– Зараз бачимо декілька тенденцій застосування штучного інтелекту на виробничих підприємствах.
- Перша – використання дронів і роботів.
- Друга – застосування точного землеробства. Умовно, ШІ, який може робити рекомендації для певного фермера щодо його конкретних запитів.
- Третя – комп’ютерний зір.
Наведу декілька прикладів, де комп’ютерний зір може допомагати аграріям. Коли народжуються маленькі поросята, є велика ймовірність, що під час годування свині їх можуть задавити. Щоб цього уникнути, ставиться відеокамера, і за допомогою штучного інтелекту можна розпізнати в процесі годування, що маленьке поросятко може бути травмоване або задавлене.
Другий кейс – аналіз поведінки корів. Датчики встановлюються на тварину, система спостерігає, як корова поводиться в нормальному житті та в момент, коли вона готова до «продовження роду». Датчики використовують штучний інтелект і сигналізують про це.
Третій кейс – комп'ютерний зір може розділяти осетрів на самок і самців. Невигідно годувати останніх, тому що основна цінність осетра – кав’яр. Комп'ютерне бачення може розрізнити стать раніше, ніж це стає видно по траєкторії руху риб.
Щодо специфічних рішень, що пов'язані з війною, зараз є запит на продукти для розмінування полів. Другий запит пов'язаний із ситуацією в енергетиці. Виробництво – це безперервний процес, який потребує безперебійного постачання електроенергії.
Наприклад, один із перших проєктів, який ми впровадили в промислову експлуатацію, був для великого агротехнологічного холдингу. Прогнозували споживання електроенергії на виробничих потужностях. Це були елеватори, птахокомплекси й переробні підприємства. У новому ринку електроенергії потрібно робити прогнози споживання на добу наперед якомога точніше: що кращі розрахунки – то менше ціна електроенергії. Проводили порівняння прогнозів, які робить ШІ та людина.
Дійшли висновку: штучний інтелект економить час. Розрахунки, які проводяться автоматично, можуть бути готовими протягом декількох секунд, людина робить це за декілька годин у ручному режимі. Грошова економія по двох птахофабриках виходила майже 3 млн грн. А в рамках холдингу це були ще більші суми.
До речі, наш шлях починався з впровадження нового ринку електроенергії, де точне прогнозування дало можливість заощаджувати значні кошти. Якби ринок не запрацював, нашого стартапу не було б. Тож шукайте нові можливості, коли щось трансформується. Вступ до ЄС – значні зміни. Зараз можна покліпшити своє виробництво, знайти нові технології та розв'язання проблем із використанням сучасних рішень.
Володимир Славінський,
директор з торгівлі «НІБУЛОН»:
– Стратегія нашої компанії щодо впровадження інноваційних рішень полягає в тому, що будь-яка діяльність ведеться власником на свій страх і ризик. Втім вміння ними управляти визначає успішність компанії на ринку. Після початку повномасштабного вторгнення для українського бізнесу зовнішні ризики зросли: фінансові, безпекові та будь-які інші. Суттєво погіршилося бізнес-середовище.
Тож працюємо в умовах, якими не можемо керувати. Тому підприємство за допомогою цифрових рішень намагається максимально зменшити внутрішні ризики, які виникають зазвичай від людського фактора: невдале прогнозування, несвоєчасний обмін інформацією, комунікація з партнерами. Зараз концентруємося на розв’язані цих питань у різних напрямах, оскільки ми – багатопрофільна компанія, яка працює у сфері торгівлі, агробізнесу, логістики, елеваторного бізнесу.
Основним рішенням для нас є проєкт з оновлення і модернізації ERP-системи, яку впроваджуємо з компанією IT-Enterprise. Її продуктом користувалися і до цього, зараз оновлюємо й розширюємо функціонал. Крім цього, компанія впроваджує певні власні розробки для організації роботи з нашими основними партнерами – фермерськими господарствами. Мова про систему електронного документообігу, яку запустили 1 серпня 2023 року. Сьогодні 98% наших постачальників працює в ній. Закуповуємо зернову продукцію більш ніж у 2500 підприємств майже в усіх областях України.
Далі – система електронної черги для автомобільного транспорту, який доставляє продукцію на наші елеватори. Після оновлення ERP-системи, найбільшим проєктом у сфері торгівлі буде створення мобільного застосунку для наших постачальників, який має стати системою комунікації.
В агро впроваджуємо агромоніторинг, супутниковий моніторинг полів, певні системи щодо точкового землеробства. Отримали ліцензію на розмінування, сучасну автоматизовану техніку, машини з розмінування та дрони, сертифікувалися як суб'єкти протимінної діяльності. Зараз розміновуємо поля, плануємо нарощувати обсяги цієї діяльності, сприяти відновленню деокупованих територій та відродженню активної економічної діяльності.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].