Обережні оптимісти. Як розвивається Ладанська громада попри війну та інші обставини
Та як вона вчиться залучати грантове фінансування

У рамках спільного з Програмою «U-LEAD з Європою» проєкту розповідаємо історії успіху місцевих громад, яким вдалося власними силами – подекуди шляхом проб та помилок, пройти важкий шлях становлення й навіть отримати перші прибутки. Тож перша історія – про Ладанську територіальну громаду, що на Чернігівщині, де хоч і не вистачає професійних кадрів та джерел фінансування, але є головне: бажання вчитися й ефективно працювати.
Ладанська територіальна громада – одна з 57 в Чернігівської області – з’явилася в березні 2020 року, об’єднавши три сільські ради: Ладанську, Івківську та Краслянську, і стала однією з останніх добровільно об’єднаних територіальних громад. Громада складається із семи сіл, у двох з яких лишень по 100 жителів. До війни населення становило 9500 осіб, а вже у лютому цього року скоротилося на тисячу мешканців. Причому 350 людей сюди переїхали вже зі статусом внутрішньо переміщених осіб.
У 2020 році голова однієї із сільських рад, що утворили нову територіальну громаду, Роман Ювченко, вирішив балотуватися на посаду очільника та переміг. І 1 грудня того ж року нова команда стала до роботи.

Роман Ювченко, голова Ладанської ТГ (праворуч)
Штат адміністрації та виконкому збирався звідусіль: когось пан Роман запросив із інших громад, хтось прийшов разом із ним, когось залучили колеги. Були й ті, хто лишився від попередньої влади й погодився працювати по-новому.
Ключовим чинником при відборі на роботу стала ефективність: на відміну від сусідніх громад із командами більш як 100 осіб, за роботу Ладанської відповідає 36 працівників. Наприклад, у голови – лише один заступник.
Ще одним ключовим завданням, відповідно до норм реформи децентралізації, стало створення з нуля всіх комунальних підприємств.
Освіта і культура. Замість восьми шкіл – дві та найбільший в області спортзал
У громади – два потужні освітні заклади, створених у результаті реорганізації. Вісім попередніх освітніх структур були неефективні: наприклад, в одній зі шкіл навчалося лише 19 учнів.

Малоефективні школи не ліквідували, а перетворили їх на структурні підрозділи двох центральних закладів. Щоправда, згодом одну школу все ж таки довелося закрити, організувавши транспорт для учнів. Тепер у громаді – два великих ліцеї: на 480 та 200 дітей. Крім того, структурними підрозділами ліцеїв стали п’ять постійних дитячих садочків й один сезонний.

«Ми свідомо пішли на ці непопулярні кроки, зробивши зі шкіл окремі юридичні особи. Це викликало бурю серед вчителів, які відразу були категорично проти цього рішення. На жаль, абсолютно не розібравшись у ситуації. До того вони були співробітниками районного управління освіти – там, де немає посади «біолог», «географ» або «фізрук».
Ці непорозуміння ми пояснювали пів року, мали успіх, і з 1 вересня 2021 року до штату новоутворених юросіб були фактично та юридично переведені всі працівники. Ці юрособи, хоч і дотуються селищною радою, самі ухвалюють рішення про стратегію існування та розвитку, самі направляють отримані кошти», – розповідає Юлія Шакура, керуюча справами виконавчого комітету Ладанської громади.
Єдиним закладом, який лишився майже без реорганізації, стала Школа мистецтв. Вона має фінансову автономію і зараз навчає понад 200 дітей.
Створила команда й комунальний заклад «Центр культури, дозвілля та спорту». Його родзинкою є оновлений силами громади та коштом Державного фонду регіонального розвитку спортзал – один із найбільших в області. У центрі працюють гуртки та секції, його команда влаштовує благодійні заходи. Крім того, на балансі комунального підприємства – бібліотеки й будинки культури по селах.

За словами керівництва громади, загальна реструктуризація освітнього блоку, крім іншого, дозволила зменшити витрати на адміністративний персонал.
Медицина та соціальний захист. Зрушення є
У громаді діє КНП «Центр первинної медико-санітарної допомоги».
«Ми розуміли, що лікар собі зможе знайти нове місце роботи, а може – і місто. Тож дотрималися всіх можливих вимог Міністерства охорони здоров’я, після чого дуже наполегливо телефонували й уточнювали, коли отримаємо ліцензію, – згадує пані Юлія. – У підсумку маємо поліклініку з чотирма сімейними лікарями, працює лабораторія».
Також був створений Центр надання соціальних послуг – для бабусь, дідусів і дітей у складних життєвих обставинах, працює Службі у справах дітей (питання усиновлення та розусиновлення).
Комунальне підприємство та техніка. Як «Ладан-Послуга» зменшила навантаження на бюджет і принесла перший прибуток
КП «Ладан-Послуга» є одним з основних надавачів ключових послуг у громаді (вода, водовідведення, вивезення сміття), а також усіх послуг із благоустрою. Об’єднання функціоналу в одне КП виявилося гарною ідеєю, оскільки дозволило зменшити навантаження на бюджет.

«Коли щодня доводиться обирати, що саме придбати й на що спрямувати бюджет, таке рішення дуже сприяє спрощенню процесу ухвалення рішення», – каже Роман Ювченко, голова громади.
Одним із перших рішень сесії стало придбання в лізинг сміттєзбиральної машини. Виплативши кредит, взяли за аналогічною схемою трактор із причепом і косарку, трохи згодом – снігоприбиральну машину з посипаючим механізмом, екскаватор із навісним обладнанням та іншу техніку.
«Життя громади тісно переплетене із цим підприємством, – розповідає голова. – Якщо щось потрібно, то більше нема куди піти по допомогу – землю завезти, сміття вивезти, щось зробити в господарстві. Вже і не треба нікуди більше ходити».
Результат не забарився: у 2023 році підприємство вперше за останні роки роботи показало прибуток – у розмірі 1,5 млн грн.
«Домовилися з виконавчою службою та з депутатським корпусом, що принаймні одна нова одиниця техніки на рік має у громаді з’являтися», – розповідає Роман Ювченко.
Аграрне підприємство «Ладан-Агро». Перші прибутки та подальші плани
Завершенням процесу функціонального наповнення громади стало створення наприкінці 2021 року комунального підприємства «Ладан-Агро». Штатний розклад – один директор та один бухгалтер. Всі інші працівники – сезонні.

Директор «Ладан-Агро»
У 2022 році, попри війну та заморожені виплати з бюджету, своїми силами почали підготовчі роботи. У перший рік вдалось обробити майже 60 га землі. Розкорчували, розрівняли, посіяли, зібрали урожай, продали. У перший рік роботи комунального підприємства навіть вдалося заробити приблизно 400 тис. грн.
«Для розміру нашого містечка та початкового рівня виконавців це – неабияке досягнення», – вважає Роман Ювченко.
Наступного року до питання підійшли більш підготованими: додали до земельного банку ще 40 га розкорчованої та розрівняної землі. Восени 2023 року продали половину урожаю соняху, другу половину відправили на зберігання. На початку 2024 року ціна почала зростати, тож ладанські аграрії збираються продати й другу половину, щоб заробити на новий сезон. Цього року хочуть додати приблизно 10 га землі та запросити на роботу агронома.
«Це як з малою дитиною: треба доглядати, трохи бавитись, але радіти тому, як вона зростає», – говорить Роман Ювченко.
За його словами, у громаді від початку розуміли, що потрібна власна техніка, адже всі, хто готовий дати в оренду – інші громади, великі аграрні підприємства (поруч розташовані поля та комбінати «Галс-Агро») і фермери – спочатку виконують власний обсяг робіт, потім готові співпрацювати, коли вже час згаяно. Отже, після двох років роботи та підрахунків вартості оренди техніки вирішили взяти в лізинг трактор, сівалку, плуг, дискову борону й оприскувач.
Рішенням депутатського корпусу передали 300 га земель громади в оренду комунальному підприємству. Як виявилося, вчасно: адже з 2025 року така передача буде вже заборонена. Згодом планується збільшення земельного банку вже на умовах оренди.
Проблеми та допомога. Як громада навчається й шукає партнерів
Наразі у громади немає відділу, який би системно займався міжнародним співробітництвом. До війни єдиною допомогою стали кошти від Державного фонду регіонального розвитку, які були спрямовані на відбудову спортзалу.
З першого дня існування громади керуюча команда співпрацювала з Програмою «U-LEAD з Європою». Насправді, розповідає Юрія Шакура, з цією Програмою голова громади був знайомий ще на попередній посаді голови однієї з місцевих сільрад. Після ініціативи утворення великої територіальної громади саме «U-LEAD з Європою» його підтримала на цьому шляху – постійно та послідовно консультуючи з питань утворення Ладанської громади, набуття офіціального статусу та процесів, які мають відбутися в новоствореній тергромаді.
Саме на етапі створення комунальних закладів і переформатування місцевих реалій стала у пригоді допомога програми: коли було потрібно створити нові КП замість попередніх, коли на активи громади претендували інші відомства – тоді допомога з боку U-LEAD стала на часі.
«Найбільшою допомогою було те, що команда U-LEAD нас заземляла, – пригадує Юлія Шакура. – Час від часу здавалося, що ми в якомусь космосі, а колеги нам показували наступні кроки, і ми поверталися на землю».
Партнерство з U-LEAD продовжується й надалі. У громаді сподіваються на активізацію міжнародної співпраці та збільшення можливостей для пошуку закордонних партнерів і друзів.
Крім європейського партнерства, з початком війни у громаді утворилася громадська організація від Українського жіночого фонду, яка відразу знайшла спільну мову з місцевою владою.
Спільними зусиллями залучили перший грант – на «підвищення економічної спроможності внутрішньо переміщених осіб. У рамках проєкту влаштували зустрічі з підприємцями, які «з нуля» побудували свою справу в харчовій і кондитерській галузях, в індустрії краси.
Згодом отримали ще два гранти по 280 тис. грн – на створення жіночих хабів у Ладані та в одному із сіл.

У планах розвитку грантового напрямку діяльності – створення презентації громади та пошук партнерів у Польщі, Чехії. Але це можливо, лише якщо вдасться подолати найбільшу проблему з наявних у громаді – відсутність кадрів. Багато членів керуючої команди Ладанської громади живуть у Прилуках, неможливо знайти керівників багатьох напрямків – Молодіжної ради, грантового напрямку. Інша проблема – відсутність потрібних знань і навичок.
«Ми постійно їздимо вчитися. Наприклад, дізнались, як заповнювати грантові заявки, як структурувати партнерство. Бо дивимось, що інші громади щось виграють, щось отримують, розвиваються», – каже пані Юлія.
Звісно, попереду в Ладанської громади великий і важкий шлях. Але головне в неї вже є – бажання навчатися, освітні програми й майданчик для обміну найкращими практиками, який пропонує U-LEAD.
