Шахраї не сплять: у 2023 році з карток українців викрадено понад 800 млн гривень
Як уберегти свої гроші від зловмисників. Інфографіка
В Україні зростає кількість випадків шахрайства з банківськими картками. За даними Національного банку, 2023 року зафіксовано 272 тис. незаконних операцій, що на 25% більше, ніж роком раніше.
Сума збитків постачальників платіжних послуг, продавців (торговельних мереж та онлайн-магазинів), а також власників банківських карток від дій шахраїв торік сягнула майже 833 млн грн, що на 73% більше, ніж у 2022 році.
Найцікавіше те, що в більшості ситуацій власники карток самі добровільно передають персональні дані зловмисникам, що значно спрощує крадіжку грошей і зводить до мінімуму шанс їхнього повернення. Тож яких обсягів досягло карткове шахрайство в Україні та як від нього можна убезпечитись, вивчив Mind.
Чим відрізнялося шахрайство з банківськими картками у 2023 році? Середня сума однієї незаконної операції 2023 року становила 3065 грн, що на 39% більше, ніж у 2022 році.
НБУ зазначає, що з 2023 року дані про збитки від незаконних операцій подають не лише банки, а й оператори поштового зв'язку та небанківські фінансові установи. Але частка збитків таких учасників ринку в загальній сумі незаконних операцій вкрай мала – 0,4%. Отже, основний удар шахраїв на себе все-таки приймають клієнти банків.
Найбільше випадків обману 2023 року сталося в мережі Інтернет – майже 83% зафіксованих інцидентів, що трохи менше, ніж у 2022 році. А ось частка незаконних операцій через фізичні пристрої (POS-термінали, банкомати тощо) навпаки зросла та досягла 17%. Це можна пояснити тим, що 2023 року загалом збільшилася кількість активних карток – на 13%, що призвело до зростання кількості операцій у торговельних мережах, а, отже, і до частіших випадків шахрайства.

Більшість шахрайських випадків пов'язана з розголошенням особистих даних клієнтами. А саме 80% від суми всіх збитків у 2023 році припало на схеми соціальної інженерії. Проти 2022 року цей показник зріс більш ніж у 1,5 раза.
Як зловмисники виманюють дані карток у їхніх власників? Найпоширеніші способи обману виглядають так:
- розсилання фейкових повідомлень про можливість отримання допомоги від держави, соціальних фондів. Власник картки переходить за посиланням і вводить дані, за допомогою яких шахраї викрадають кошти;
- виготовлення дубліката SIM-картки з фінансовим номером телефону власника картки, що дає зловмисникам можливість доступу до мобільного чи інтернет-банкінгу;
- дзвінки від осіб, що видають себе за працівників служби безпеки банку або НБУ. Вони за допомогою різних хитрощів виманюють дані платіжних карток;
- поширення повідомлень у месенджерах і соціальних мережах про можливість отримання додаткового доходу за виконання певних завдань / дій, які в підсумку зводяться до переказу коштів на користь зловмисників.
Як уберегтися від дій шахраїв? Нацбанк надає кілька рекомендацій. Ці поради очевидні та прості, але багато власників банківських карток ними нехтують, що призводить до сумних наслідків.
- У жодному разі не слід розголошувати реквізити платіжних карток та інші особисті дані: номер картки, термін дії, CVV-код, логін і пароль для входу до інтернет-банкінгу.
- Важливо захищати від третіх осіб одноразові паролі, які надсилають банки та інші платіжні оператори в SMS-повідомленнях для того, щоб підтвердити операцію. Наприклад, купівлю в магазині чи оплату комунальних послуг.
- З метою посилення захисту персональних даних НБУ радить пройти ідентифікацію в оператора мобільного зв'язку (з використанням системи BankID) і не використовувати неперсоніфіковані SIM-картки як фінансовий номер телефону.
Також Нацбанк обіцяє, що протягом 2024 року учасники ринку платіжних послуг завершать імплементацію вимог постанови НБУ щодо застосування посиленої автентифікації, що дозволить знизити рівень шахрайства та скоротити кількість незаконних операцій.
Що відбувається з картковим шахрайством у світі? Зростання сум шахрайських операцій спостерігається повсюдно. За даними Statista, 2022 року сума таких трансакцій зросла на 3,4% – до $33,45 млрд. У 2023 році обсяг карткового шахрайства, за попередніми оцінками, збільшився до $36 млрд. Причому це без урахування ринку США.
За підрахунками експертів, у штатах відбувається кожна третя-четверта шахрайська операція. Відповідно сума «фроду» (fraud з англійської означає «афера», «обман») на всій планеті явно більше $40 млрд.
І з року в рік кількість незаконних операцій зростає разом із проникненням фінансових і банківських операцій у всі сфери життя та зі зростанням популярності онлайн-покупок.

Водночас середня сума втрат від дій шахраїв не така й велика. За даними консалтингової компанії Merchant Cost Consulting, на операції до $50 припадає приблизно 33% всіх втрат, на операції від $50 до $99 – 22% збитків та на операції від $100 до $299 – 24% випадків шахрайства.
Крім того, як і в Україні, далеко не всі власники карток в інших країнах дбають про свою безпеку. Лише 59% користувачів карток активують оповіщення, пов'язані з шахрайством і трансакціями. А ще 22% власників взагалі не перевіряють виписки за своїми кредитними картками, що ускладнює виявлення потенційно шахрайських операцій.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].