Окупація – не вирок. НБУ врегулював відновлення ліцензій фінструктурам на непідконтрольних Україні територіях
Як функціонуватиме цей механізм на практиці
Національний банк врегулював відновлення ліцензій для небанківських фінустанов, які опинилися на тимчасово окупованих територіях України. Для розв'язання цього питання НБУ прийняв постанову №35, яка набула чинності наприкінці березня. Основна ідея полягає в тому, що учасники небанківського ринку зможуть відновлювати ліцензії, що тимчасово зупинені. Вони матимуть вибір – дочекатися деокупації або повернути ліцензію прямо зараз, в умовах воєнного стану, якщо компанія буде перереєстрована на території, яка підконтрольна Україні. Який саме механізм пропонують у Нацбанку, розібрався Mind.
Що змінилося для фінустанов із проблемними власниками? Постанова №35 стосується не лише поновлення, й уточнює порядок виключення фінустанов із відповідних реєстрів.
Для цього НБУ вніс поправку до постанови №39, якою врегульовано процедури ліцензування учасників ринку під час воєнного стану.
Це уточнення є досить важливим, оскільки стосується тих небанківських структур, майновий стан власників яких не відповідає вимогам НБУ. Зокрема, це може бути недотримання умов формування капіталу або нездатність власників фінустанови підтвердити походження коштів, якими вони підживлюють бізнес.
Нацбанк передбачив новий пункт, згідно з яким у разі відкликання ліцензії через незадовільний фінансовий / майновий стан власників, учасник небанківського ринку протягом трьох днів виключається з реєстру. Мова про реєстр фінустанов, реєстр платіжної інфраструктури або реєстр ліцензіатів, які мають право здійснювати валютні операції.
Отже, фінструктури з неблагонадійними власниками не лише втрачатимуть ліцензії, відтепер НБУ остаточно й безповоротно виводитиме їх із ринку.
Як повернути ліцензію компаніям, що опинилися в окупації? Для небанківських структур, зареєстрованих на територіях, тимчасово непідконтрольних Україні, НБУ розробив спеціальний алгоритм. Він дозволить їм повернутися на ринок. Йдеться про страхові компанії, кредитні спілки, фінансові компанії, ломбарди, пункти обміну валют тощо.
Уточнимо, що цей механізм стосується лише тих учасників ринку, у яких ліцензії зупинені, але не анульовані.
Перший сценарій – відновлення ліцензії після завершення окупації.
1. Провайдер ринку фінансових послуг звертається до НБУ із заявою про поновлення зупиненої ліцензії. До заяви додаються відомості, які підтверджують звільнення конкретної території (факт деокупації має бути зафіксований у спеціальному наказі Міністерства з питань реінтеграції).
2. У заяві зазначаються найменування фінустанови та її місцезнаходження, код ЄДРПОУ, дата й номер рішення НБУ про видачу ліцензії, дія якої зупинена, відомості про уповноваженого представника фінструктури, підпис керівника.
3. Разом із заявою подається пакет документів, а саме:
- опитувальник, який заповнюється відповідно до норм Положення про авторизацію постачальників фінансових послуг;
- супровідний лист у вільній формі про те, що фінустанова відповідає вимогам НБУ, що її керівник, співробітники та акціонери не причетні до колабораціонізму, а також про те, що діяльність з моменту зупинення ліцензії не проводилася;
- інформація та документи щодо керівника / ключової особи / співробітника, який є відповідальним за фінансовий моніторинг (документи для ідентифікації, письмове запевнення про відповідність керівника вимогам до профпридатності, копія довідки про відсутність судимості);
- відомості про структуру власності фінустанови, дані про акціонерів та власників суттєвої участі в тому числі.
- інформація та документи про зміну статутного капіталу, якщо така зміна мала місце.
Звернутися із заявою про розблокування ліцензії учасник ринку може протягом 90 днів із моменту звільнення території. Інакше ліцензія вважатиметься анульованою.
НБУ розглядає заяву разом із пакетом документів протягом 30 робочих днів. Цей строк у разі потреби може бути продовжений ще на 30 днів. Нацбанк залишає за собою право вимагати від учасника ринку додаткові відомості, уточнення та документи. Також НБУ може викликати представника постачальника фінансових послуг на засідання Комітету з питань нагляду та регулювання діяльності ринків небанківських фінпослуг для очного спілкування.
Рішення про поновлення ліцензії Нацбанк надсилає заявнику протягом трьох робочих днів. У разі відмови ліцензія вважається анульованою, а фінустанова виключається з відповідного реєстру.
Другий сценарій – відновлення ліцензій фінустановам під час їхньої перереєстрації на території, яку контролює Україна.
У такому випадку якогось спеціального механізму немає, оскільки основні правила видачі ліцензій виписані в чинних нормативно-правових актах НБУ. Зокрема, це згадана вже постанова №39 про ліцензування в умовах воєнного стану, а також постанова №199 про авторизацію постачальників фінпослуг.
Єдине, що прямі та кінцеві власники суттєвої участі (бенефіціари) мають підтвердити, що вони змінили реєстрацію на територію, яка не є окупованою. Після цього страховик, фінкомпанія чи кредитна спілка можуть відновити свою діяльність за стандартною процедурою.
Що це все дасть ринку та його клієнтам? За різними оцінками, через бойові дії та окупацію частини територій України фінансовий сектор «схуд» на 20–30%. Йдеться як про втрату активів (офісів, нерухомості та іншого майна), так і про заморожування цілих бізнесів, які фізично не можуть працювати через юридичні обмеження.
Зокрема, протягом 2022–2023 років небанківський сектор втратив 677 учасників.
НБУ фактично дає можливість фінструктурам повернутися на ринок, якщо їхні власники в цьому зацікавлені. Компанії, які готові зробити це вже зараз, мають переїхати на підконтрольну територію і підтвердити прозорість структури власності (мається на увазі відсутність власників із пропискою в окупованих регіонах).
Фінустанови, власники яких вирішать дочекатися завершення бойових дій, зможуть відновити діяльність після деокупації. Отже, якщо у страховика чи фінкомпанії тимчасово зупинено ліцензію, у них все одно залишається шанс її відновити згодом.
Втім клієнтам комфортніший перший варіант, оскільки перереєстрація на підконтрольній території дозволить відновити з фінустановою нормальні ділові відносини.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].