Гіперзвукова зброя: що це та як захиститися
Чим може похвалитися Захід, чим лякає росія та коли Україна матиме гіперзвукові ракети

Поки росія продовжує ракетний терор в Україні, весь світ дискутує, наскільки швидко та ретельно вже слід готуватися до Третьої світової. Не останню роль у цих дебатах відведено гіперзвуковій зброї, яку ставлять в один ряд із ядерною. За інформацією українського ГУР, на кінець квітня цього року на озброєнні рф є приблизно 40 гіперзвукових протикорабельних ракет 3М22 «Циркон». При цьому темпи виробництва цих ракет – до 10 одиниць на місяць. Mind розібрався, що таке гіперзвукова зброя, у чому її переваги й недоліки, які країни вже мають такі ракети та чи є протидія.
Яка зброя вважається гіперзвуковою?
Гіперзвукова зброя – це зброя, що досягає і підтримує протягом польоту гіперзвукову швидкість, здатна активно маневрувати та планувати на малих висотах.
В аеродинаміці гіперзвукова швидкість перевищує швидкість звуку в атмосфері та дорівнює п’ятьом числам Маха (М).
1 число Маха (М1) – це приблизно 1224 км/год. Але точно перевести в кілометри за годину швидкість звуку неможливо, тому що вона змінюється залежно від висоти й умов. Наприклад, на висоті 18 000 км М1 буде меншим, ніж на рівні моря.
Важливо: гіперзвукова зброя рухається низькоатмосферно-балістичною траєкторією, що ускладнює її виявлення. Зазвичай системи протиракетної оборони фіксують гіперзвукові ракети на підльоті до цілі, коли часу на знищення не залишається. Сучасні супутникові системи відстеження балістичних ракет не здатні ефективно виявляти гіперзвукові.
Гіперзвуковими не є ракети, які досягають М5 і більше на певних етапах. Основна відмінність гіперзвукової зброї – підтримка гіперзвукової швидкості протягом усього польоту. Ще одна вимога: можливість маневрувати.
Як ми вже писали, балістичні ракети можуть летіти зі швидкістю 5 Маха і більше, але, коли досягають вершини траєкторії та починають «падати», їхня швидкість зменшується через опір повітря. Вони не здатні змінювати траєкторію і летять на більшій висоті від поверхні землі.
Призначення гіперзвукової зброї: придушення ворожої ППО, знищення кораблів, штабів та інших стратегічних об’єктів. Також гіперзвукові ракети можуть оснащуватися ядерними боєголовками.
Плюси та мінуси гіперзвукової зброї

Основна загроза гіперзвукової зброї – непередбачуваність. На відміну від балістичної ракети, що має визначену траєкторію, гіперзвукова може змінювати напрямок. Отже, ніхто не знає, яка її кінцева ціль і чи має вона ядерну боєголовку.
Гіперзвукова зброя досягає цілі набагато швидше, ніж крилаті ракети.
Гіперзвукові ракети важко виявити. Вони летять низько, тому радари їх фіксують тоді, коли вже занадто пізно для перехоплення. Засоби РЕБ також неефективні.
Які мінуси? Розробка гіперзвукової зброї – технологічно складний і дорогий процес, який не гарантує успіху. Для виготовлення такої зброї потрібні термостійкі матеріали, потужні силові установки або двигуни. Вантажопідйомність гіперзвукових ракет значно менша, ніж та, яку мають балістичні чи крилаті ракети. Тому гіперзвукові мають меншу бойову частину.
Яка буває гіперзвукова зброя?
Існують два типи гіперзвукової зброї:
- Гіперзвуковий глайдер, або розгінно-плануюча зброя (Hypersonic Glide Vehicles, HGV).
- Гіперзвукова крилата ракета (Hypersonic Cruise Missiles, HCM).
У глайдера немає власних двигунів. Цю роль виконують прискорювачі – балістичні ракети, що запускають глайдери у верхні шари атмосфери. Від носія глайдер відокремлюється на висоті від 80–100 км.
Гіперзвукові крилаті ракети (ГЗКР) рухають прямоточні реактивні двигуни (scramjet). Така ракета летить на висоті 20–50 км та може переходити в нижчі шари атмосфери.
Як і коли з’явилися гіперзвукові ракети?
Ідею створити гіперзвуковий планер запропонував австрійський вчений Ойген Зенгер під час Другої світової. Його Silbervogel – висотний частково-орбітальний бомбардувальник-космоліт мав завдавати ударів по США та промисловим регіонам СРСР. Проте проєкт не був реалізований.
На основі концепції Зенгера 1957 року в США стартувала розробка гіперзвукового планера Dyna-Soar X-20. Але балістичні ракети виявились успішнішими, тож програму згорнули.
Нова хвиля інтересу до гіперзвукової зброї стартувала на початку 2000-х. Станом на початок 2024 року серед країн, які заявляють про наявність гіперзвукової зброї: США, Китай, росія, КНДР. Розробляють гіперзвукові ракети Австралія, Індія, Франція, Бразилія, Японія та Німеччина.
Гіперзвукова зброя у світі
США
Сполучені Штати Америки у своєму арсеналі мають кілька розробок.
AGM-183A ARRW (Air-Launched Rapid Response Weapon) – гіперзвукова ракета. Швидкість – М 7-8, дальність – 1600 км. У березні 2024 року відбулося успішне випробування, технічні деталі якого не розголошуються.

HAWC – повністю боєздатна гіперзвукова ракета проєкту Hypersonic Airbreathing Weapon Concept. Під час останніх випробувань ракета пролетіла понад 300 морських миль на висоті 18,3 км зі швидкістю більш як М5.
Mako – багатоцільова гіперзвукова ракета для літаків п’ятого покоління F-35. Швидкість – щонайменше М5. Бойова частина – 59 кг. Загальна маса – 590 кг. Передбачається, що F-35 нестиме на борту шість таких ракет. Також є імовірність, що Mako запускатимуть з інших типів літаків або наземних пускових установок.
LRHW (Long-Range Hypersonic Weapon), або ж Dark Eagle – гіперзвуковий ракетний комплекс середньої дальності. Він складається з двох компонентів: ракети та глайдера C-HGB. Швидкість – 17 М. Дальність – до 3000 км. Останні випробування в жовтні 2023 були невдалими через проблему з пусковою установкою.
Китай

На думку одного з керівників розвідувального управління Міністерства оборони США, Китай має найбільший арсенал гіперзвукової зброї у світі. Найефективнішою експерти вважають DF17, або ж Dongfeng-17 – глайдер, прийнятий на озброєння 2020 року. Швидкість – М5. Дальність – до 1800 км.
Яка гіперзвукова зброя є у росіян?

Країна-терорист постійно нагадує світові про власні розробки «аналоговнєтної» зброї. Наразі росіяни мають три гіперзвукових ракети: «Кинджал», «Авангард» і «Циркон». Щоправда, експерти вважають, що не всі з них є гіперзвуковими.
Х-47М2 «Кинджал» – модернізована версія 9М723 «Іскандер-М», яка запускається з МіГ-31К. Заявленої швидкості 4,5–5 М ракета досягає лише на піку траєкторії, а не тримає протягом всього польоту. До того ж росіяни включають бойовий радіус літака-носія в дальність польоту ракети, що не є правильним.
«Авангард» – глайдер, який запускає міжконтинентальна балістична ракета SS-19 (УР-100Н). Заявлена швидкість – від М20 до М27. Також він здатен доставляти ядерну боєголовку. За даними російських ЗМІ, з 2012 до 2015 року проводилися випробування комплексу, а наприкінці 2019-го перший «Авангард» із гіперзвуковим планером заступили на бойове чергування. Однак експерти сумніваються, що росіяни створили композиційні матеріали, які витримують температури до 1000 градусів Цельсія.
3М22 «Циркон» – гіперзвукова крилата ракета з прямоточним двигуном. Заявлена швидкість – М6-8, маса бойової частини – 300 кг. Експерти припускають, що ГЗКР «Циркон» була створена на базі радянської ПКР П-800 «Онікс» і мало чим відрізняється від неї. 25 березня 2024 року Сили оборони перехопили над Київщиною дві ракети «Циркон».
Чим збивати гіперзвукові ракети?

Збройові компанії світу працюють над системами, що здатні протидіяти гіперзвуковим ракетам.
Нещодавно президент США Джо Байден і прем'єр-міністр Японії Фуміо Кісіда заявили про спільну розробку ракети – перехоплювача гіперзвукової зброї. У 2018 році результатом співпраці двох сторін став перехоплювач Standard Missile-3 Block 2A, призначений для знищення повітряних цілей, у тому числі балістичних ракет і боєголовок на заатмосферних висотах.
Також відомо, що над проєктом із протидії гіперзвуковій зброї працюють у Великій Британії.
Одним з ефективних контрзаходів є виведення на орбіту супутників із чутливими температурними сканерами. Вони можуть фіксувати гіперзвукові ракети завдяки тепловому сліду. У квітні 2025 року США почнуть запуск 28 супутників для відстеження гіперзвукових ракет.
Європейський розробник ракетних систем MBDA уклав угоди з Францією, Італією, Німеччиною та Нідерландами щодо спільної роботи над сучасними ППО-снарядами, спрямованими на протидію гіперзвуковій зброї. Прототип буде готовий до 2026 року.
Ізраїльська компанія Rafael Advanced Defense Systems на Паризькому авіасалоні 2023 року представила систему SkySonic. Вона перехоплюватиме гіперзвукові ракети шляхом кінетичного знищення або підриву боєголовки. Розробники задекларували про перехоплення цілей, що рухаються зі швидкістю М10.
Україна поки що не анонсує жодних розробок гіперзвукової зброї. Проте деякі українці задіяні в процесі. Так, 2023 року на авіасалоні Ле-Бурже в поле зору ЗМІ потрапив тандем українського ексміністра фінансів і секретаря РНБО Олександра Данилюка з російським бізнесменом Михайлом Кокоричем. Вони продемонстрували гіперзвукові ударні безпілотники та розробку гіперзвукового літака швейцарської аерокосмічної компанії Destinus, яка належить Кокоричу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].