В Ісландії почав працювати Mammoth – гігантський «висмоктувач» CO₂ з атмосфери

В Ісландії почав працювати Mammoth – гігантський «висмоктувач» CO₂ з атмосфери

Завод, покликаний врятувати нашу планету від перегріву, за рік витягне з повітря і перетворить на камінь 36 000 тонн парникових газів

В Ісландії почав працювати Mammoth – гігантський «висмоктувач» CO₂ з атмосфери
Фото Climeworks

2021 року в геотермальному регіоні Ісландії запрацювала Orca – перша промислова установка прямого вловлювання повітря (Direct Air Capture, DAC). А вчора, 8 травня 2024 року, було запущено ще один подібний – але вдесятеро більший – завод Mammoth. Компанії Climeworks і Carbfix, що стоять за цим, сподіваються довести ефективність і життєздатність DAC-індустрії, щоб зібрати інвестиції та наростити обсяги викачування CO2 з атмосфери до мільйона тонн до 2030 року й до мільярда тонн до 2050-го. Що являє собою ця технологія і заводи, побудовані на її основі, та наскільки життєздатною загалом є ця ідея?

«Завод Mammoth побудований із нуля за 18 місяців, що свідчить про здатність Climeworks швидко масштабуватися. Запуск виробництва на Mammoth – це наступна віха на шляху Climeworks до мегатонного обсягу виробництва до 2030 року та до гігатонної потужності до 2050-го. Наш завод стане ілюстрацією того, як ми інвестуємо в подальшу оптимізацію нашої технології DAC та удосконалюємо її, отримуючи практичний досвід», – розповів на пресконференції Ян Вурцбахер, співзасновник і виконавчий директор Climeworks.

Як працює Mammoth?

Усередині колекторних контейнерів, створених швейцарською компанією Climeworks, містяться фільтри із сорбентом, здатним хімічно зв'язувати молекули CO₂. Вентилятори проганяють крізь них повітря з атмосфери, доки фільтри наситяться. Після цього контейнер автоматично закривається.

В Ісландії почав працювати Mammoth – гігантський «висмоктувач» CO2 з атмосфери
Вентилятори закачують повітря в контейнер, усередині якого він взаємодіє з фільтром, що відокремлює діоксид вуглецю
Фото Climeworks

Далі до справи береться ірландська Carbfix. Зібраний у колекторному контейнері CO₂ вона розчиняє в нагрітій до 100°C воді, після чого отриману суспензію спускає по трубі глибоко під землю, до базальтових гірських порід із високою реакційною здатністю. Там вуглекислий газ мінералізується і приблизно за два роки перетвориться на тверді карбонати. Це гарантує, що він уже ніколи знову не вирветься з-під землі в атмосферу.

На початковому етапі завод Mammoth складається з 12 колекторних контейнерів. За три доби вони зібрали та перетворили на камінь 200 кг CO₂. До кінця року завод масштабується до 72 контейнерів і зможе вловлювати близько 36 000 тонн вуглекислого газу на рік. Це нівелює вихлопи 7800 бензинових автомобілів.

Завод Mammoth використовує для заживлення вентиляторів і кип'ятіння води майже безплатну геотермальну енергію Ісландії. Отриманий CO₂ завод «ховає» у природних підземних сховищах, що розташовані поруч із ним. Це забезпечує суттєву економію на електриці та позбавляє потреби будувати довгі трубопроводи для виведення CO₂.

Проте, за зізнанням Яна Вурзбахера, собівартість вилучення CO₂ з повітря на ісландських заводах зараз «ближча до позначки $1000 за тонну, ніж $100 за тонну». Останній показник вважається ключовим порогом, що робить технологію DAC економічно обґрунтованою й життєздатною.

Ян Вурзбахер пояснює нинішню дорожнечу відносно невеликим обсягом виробництва CO₂ порівняно із запланованими на майбутнє проєктами у мільйони тонн. За його прогнозом, до 2030 року ціна вуглекислого газу буде загнана в рамки від $300 до $350 за тонну, а до 2050 року видобувати CO₂ з атмосфери можна буде дешевше ніж за $100/т.

Хто фінансує DAC-виробництва?

Climeworks залучила понад $780 млн у розвиток від широкого кола інвесторів. Допомогти DAC-індустрії, що зароджується, зголосилися великі компанії, включаючи JPMorgan Chase, Microsoft, Stripe і Shopify. Вони наперед сплатили Climeworks майбутні послуги з видалення вуглекислого газу.

У Mammoth клієнти авансом викупили третину того CO₂, який цей завод розраховує зробити за весь свій 25-річний строк життя. Інші дві третини майбутнього випуску Climeworks розраховує повністю продати за два роки, враховуючи попит, що зростає.

На цей момент Mammoth переробляє втричі більше CO₂, ніж решта подібних підприємств разом узятих. По всьому світу створено понад двадцять DAC-установок, на яких тестуються та вдосконалюються технології викачування парникового газу з повітря. На деяких із них вже вдалося досягти достатньої дешевизни та ефективності, щоб розпочинати будівництво в США заводів на порядок більших, ніж Mammoth.

Так, у Західному Техасі американський сланцевий виробник Occidental Petroleum конструює DAC-виробництво під назвою Stratos, розраховане видалення з атмосфери 500 000 тонн CO₂ на рік. Його запуск у роботу намічено на середину 2025-го.

Occidental спільно з Climeworks і каліфорнійським стартапом Heirloom Carbon Technologies також входять до коаліції, яку було обрано Міністерством енергетики США для зведення двох хабів, здатних видаляти з повітря по 1 млн тонн CO₂ на рік. Ці проєкти заплановані в південному Техасі та Луїзіані та підтримані грантами на $1,2 млрд від федерального уряду США.

Чи все так бездоганно у DAC?

Захисники технології «висмоктування» CO₂ з повітря називають її одним із найефективніших способів боротьби зі змінами клімату. Водночас їхні опоненти затято доводять, що підвищена увага до DAC, навпаки, шкодить боротьбі з глобальним потеплінням, оскільки відвертає увагу від робіт із негайного скорочення викидів.

Ісландські заводи Orca і Mammoth, які зайняли левову частку ринку DAC, за величезні гроші здатні видалити лише 1% вихлопів, що випускаються однією звичайною вугільною електростанцією. Це крапля в морі парникових газів, які виробляються людством, оцінених у 40 млрд тонн на рік.

Експерти припускають, що Climeworks зможе масштабувати обсяги виробництва CO₂ до 1 млрд тонн до 2050 року і цим нівелювати емісію 257 вугільних електростанцій. Проте фахівці не вірять, що компанія зуміє опустити витрати нижче за позначку $500 за тонну.

«Основні витрати на захоплення повітря не вдасться зменшити, набравшись досвіду. Великим заводам потрібні повітрозабірні колектори, абсорбційні та десорбційні вежі, резервуари з рідиною та виготовлені на індивідуальне замовлення тримальні конструкції. Всі ці компоненти у великих кількостях виробляються по всьому світу, і вони не стають дешевшими», – зазначає група експертів у журналі Bulletin of the Atomic Scientists.

Витрачені $500 на виведення з атмосфери тонни CO₂ означають, що потрібно витрачати $1,5 (60 грн) на нівелювання наслідків від спалення 1 л бензину. А для усунення всієї емісії парникових газів у США потрібно $3 трлн на рік. Це вчетверо більше за військовий бюджет Сполучених Штатів.

Пом'якшити наслідки зміни клімату можна не настільки екстремально дорогим способом. Вчені вказують, що в багатьох країнах можна запобігати емісії парникових газів, витрачаючи менш ніж $25 за тонну. Це у 20 разів дешевше за «висмоктування» CO₂ з атмосфери.

«Якщо ми витратимо $500 на вилучення з повітря однієї тонни вуглекислого газу, то ми не витратимо $500 на те, щоб запобігти емісії двадцяти тонн. І ці додаткові 19 тонн CO2 залишаться в атмосфері, нагріваючи планету щороку протягом тисячі років», – каже Bulletin of the Atomic Scientists.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло