Мати рідна. Як війна в Україні зробила мільярдером чеського ремонтника танків

Мати рідна. Як війна в Україні зробила мільярдером чеського ремонтника танків

У 1990-х батько Міхала Стрнада заробляв на радянській військовій техніці, тепер син робить статки на російській війні проти України

Мати рідна. Як війна в Україні зробила мільярдером чеського ремонтника танків
Міхал Стрнад
Фото: czechoslovakgroup.com

Війна в Україні вплинула не лише на політичний та геополітичний ландшафт у світі, але й на цілу низку промислових галузей. Зокрема, і на виробництво та ремонт зброї. Видання Bloomberg розібрало виклики та можливості, які постали перед гравцями військово-промислового комплексу – на прикладі чеського ВПК, який увірвався на світовий ринок оборонної промисловості завдяки замовленням на ремонт, відновлення та модернізацію радянської техніки для ЗСУ. Пропонуємо адаптований переклад цього дослідження.

Завод на околицях чеського середньовічного містечка Штернберк свого часу будувався для ремонту військової техніки, кинутої напризволяще нацистським військами після Другої світової війни. Зараз завод – частина великого бізнесу з відновлення техніки для наступної найбільшої в Європі війни, а його власник – майже мільярдер.

Компанія Excalibur Army отримує поржавілі танки радянської доби, на яких почасти можна побачити бруд і траву, і відновлює їх до боєздатного стану. Після повномасштабного російського вторгнення в Україну у лютому 2022 року бізнес Міхала Стрнада має зиск від найбільшого попиту на військову техніку з часів «холодної війни».

Звісно, війна може приносити прибутки. Збільшення витрат європейських країн на оборонну галузь добре вплинуло на вартість акцій компаній ВПК, допомігши їм встановити історичні рекорди. Яскравим прикладом є німецький концерн Rheinmetall, проте бізнес Стрнада має дещо інший бекграунд – він представляє країну із багатою історією постачання зброї супротивникам НАТО, до країн Східного блоку.

Новий гігант локального ВПК

Міхалу 31, як і заводу Excalibur, що його відновив батько та перетворив на прибуткову складову ВПК-холдингу Czechoslovak Group, або CSG. Чистий прибуток SCG за минулий рік сягнув $1,9 млрд, що втричі більше за показники 2021 року.

«Навіть якщо війна закінчиться завтра, знадобляться роки для наповнення порожніх складів, вже не кажучи про збільшене фінансування оборонної галузі та активізацію виробництва, – каже Стрнад, сидячи у своєму празькому офісі. – Я впевнений, що великий попит зберігатиметься ще тривалий час».

Компанія, яка окрім іншого, виробляє власні бойові машини, а також військові та цивільні вантажівки, повністю завантажена на найближчі роки, стверджує підприємець.

CSG вийшла на зарубіжні ринки шляхом придбання у 2020 році іспанського виробника зброї Fabrica de Municiones de Granada, а двома роками пізніше – італійського Fiocchi Munizioni SpA. Зараз чехи намагаються придбати американську компанію Vista Outdoor, що поки зустрічає опозицію в політичних колах США.

Новий геополітичний ландшафт дуже прихильний до оборонних компаній. Європа робить багато для збільшення виробництва зброї та підвищення рівня військової готовності в часи невизначеності щодо подальшої долі американської підтримки Україні та погроз із боку кандидата в президенти Дональда Трампа здихатись партнерів по НАТО, які не відповідають вимогам блоку. Минулого місяця Європейський союз домовився напрацювати та реалізовувати «оборонну виробничу стратегію».

З іншого боку, промисловці зустрічаються з власними викликами. Зростання кількості замовлень потребує нарощування виробничих потужностей та найму кваліфікованого персоналу. Крім того, на повсякденну роботу впливають порушення ланцюга постачань, зростання цін на енергоносії, обмеження державних витрат і той факт, що багато інвесторів не бажають вкладати кошти у військово-промислові компанії.

Аналітики Goldman Sachs Group днями заявили, що ринкові оцінки цілої низки оборонних компаній сильно завищені. Наприклад, акції Rheinmetall за останні три роки здорожчали на 500%, що перевищує показники більшості американських технологічних компаній.

«Збереження оборонних видатків на поточному рівні майже стовідсотково означатиме складні бюджетні рішення для політиків», – вважає Гай Андерсон, аналітик Jane’s Information Group, що спеціалізується на питаннях оборони та безпеки.

З «утилізатора» металобрухту – до сучасного виробника зброї

Батько Міхала, Ярослав, відновив завод Excalibur у 1995 році. Він купував списані танки радянської доби та іншу застарілу техніку у майбутніх членів НАТО у Східній Європі з метою пустити її на металобрухт. Але в процесі виявив надзвичайно великий ринок для запчастин та вживаних бойових машин – у регіонах на кшталт Африки, а також завів корисні політичні зв’язки вдома.

Відтоді Excalibur займається ремонтом важкої військової техніки, зокрема має досвід ремонту понад 300 основних бойових танків Т-72. Близько 100 з них були завантажені на вагони та відправлені до України, разом із артилерійськими снарядами. Виробництво важких боєприпасів холдингом CSG зросло з початку війни в Україні в понад 10 разів, а кількість працівників на виробництвах у 8 країнах перевищила 10 000 осіб.

Міхал Стрнад одноосібно очолив CSG 2018 року. Зараз його статки оцінюються в $5 млрд, а компанія згадується серед найбільш швидкозростаючих європейських виробників зброї. Вона будує нові офіси у трьох європейських країнах та готова віддати за Vista Outdoor $1,9 млрд. Якщо угоду з Vista вдасться укласти, CSG готова рефінансувати її борг (по більшості – банківські кредити), залучивши міжнародних кредиторів та власників облігацій. Також в планах – сотні мільйонів доларів інвестицій в потенційне спільне підприємство з виробництва зброї в Україні.

Плани виходу на український ринок були ініційовані погіршенням ситуації із постачаннями та виробництвом зброї для Сил оборони України. Потепління також посилює занепокоєння щодо можливості російських військ мати деякі успіхи у наступі.

Міністерка оборони Чехії Яна Чернохова вдячна оборонним компаніям країни за їхню «важливу роль у підтримці України з самого початку російського вторгнення». Не розголошуючи цифри за окремими компаніями, вона назвала свідоцтвом їхньої залученості «надання експортних ліцензій на майже 130 млрд крон», або $5,5 млрд.

Нове покоління зброярів

Компанії на кшталт CSG є останньою на сьогодні ланкою доволі тривалої історії виробництва зброї в країні. Чехословацька мережа збройових заводів пережила крах комунізму у 1989 році та розпад Варшавського договору. Десятки тисяч кваліфікованих працівників втратили роботу, а розгалужена виробнича мережа лишилась напризволяще. Проте після поділу країни на дві та вступ обох до НАТО у місцевих потужностей з’явились нові перспективи.

Штернберк, місто в 200 км від Праги, яке більш відоме своїми середньовічними замком та старим містом, уособлює цю трансформацію.

На заводі Excalibur списані Т-72 поступово просуваються конвеєром. Спочатку їх розбирають, шматок за шматком, потім ремонтують. Навпроти старої будівлі цеху з’явилась нова, що є частиною плану розвитку компанії. Додаткові потужності потрібні для виробництва нових бойових машин, включаючи колісні самохідні гаубиці, які також дуже потрібні Україні.

У годині їзди від заводу розташоване виробництво іншої компанії CSG – Tatra. На заводі компанії нещодавно почалось виробництво нових військових та цивільних вантажівок – з водневими та електричними двигунами.

Батько долучив Міхала до сімейного бізнесу, коли той ще навчався у середній школі. Генеральним директором Міхал став у віці 21 рік, коли батько вирішив, що молодий нащадок готовий до виведення CSG на новий рівень. Довгостроковою стратегією вже 31-річного СЕО компанії є приведення вартості підприємства у відповідність до його прибутковості за прикладом Rheinmetall, щоб зацікавити потенційних інвесторів.

«Ми ще далекі не Rheinmetall, проте наздоганяємо, – каже він. – Я навіть не думав про продаж активів компанії, адже щомісяця збільшується кількість замовлень. Якщо продати, то що робити з грошима? Доведеться купити щось нове, тож навіщо смикатись?»

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло