Не «Приват» і не «Ощад». Чому першим буде приватизований PINBank, який належав росіянину Гінеру
Кому та навіщо він може знадобитися

Фонд державного майна (ФДМУ) почав готувати до приватизації черговий санкційний актив. Це PINBank (Перший інвестиційний банк), який було ще півтора року тому конфісковано в російського бізнесмена Євгена Гінера та передано у власність української держави.
PINBank – друга після Сенс Банку російська фінустанова, що уникнула ліквідації та продовжує працювати. Як заявив голова ФДМУ Віталій Коваль, банк невеликий, його діяльність «стабілізована», він не має великого кредитного портфелю, тому цілком підходить для приватизації. Mind занурився в історію банку, щоб зрозуміти, якими є його перспективи згодом перейти до іншого, «чистого» власника.
Як відбувалася націоналізація банку? Процес передачі PINBank державі стартував ще восени 2022 року. У жовтні 2022-го НБУ позбавив права голосу російського акціонера Євгена Гінера, якому належало 88,89% акцій банку. Тобто Гінер втратив можливість впливати на діяльність фінустанови. Такий же захід впливу Нацбанк застосував щодо акціонерів Сенс Банку ще до його націоналізації. Нагадаємо: у квітні 2022 року НБУ позбавив права голосу Михайла Фрідмана, Петра Авена та Андрія Косогова.
Дещо пізніше, 19 жовтня 2022 року, Шевченківський районний суд м. Києва передав пакет акцій PINBank, що належить Гінеру, в управління Національного агентства з питань виявлення, розшуку та управління корупційними активами (АРМА). Також суд ухвалив рішення заарештувати нерухомість банку та десяток його службових автомобілів.
У лютому 2023 року Вищий антикорупційний суд (ВАКС) заявив, що колегія суддів задовольнила позовну заяву Міністерства юстиції до російського громадянина (Євгена Гінера) і ухвалила рішення стягнути в дохід держави активи відповідача – 88,89% акцій українського банку (PINBank).
Проте банк залишався в управлінні АРМА аж до 2024 року. Лише в січні пресслужба PINBank повідомила про те, що власник суттєвої участі змінився і тепер 88,89% акцій банку належить державі. Тоді ж у системі розкриття інформації Національної комісії з цінних паперів та фондового ринку (НКЦПФР) із посиланням на Національний депозитарій з'явився запис, що 88,89% акцій банку із 17 січня перереєстровано на Фонд держмайна.
Хто володів банком раніше та чому його забрали в колишніх власників? Перший інвестиційний банк був створений 1997 року зі статутним капіталом у розмірі 2,2 млн грн. Російський бізнесмен Євген Гінер став мажоритарним власником банку у 2016 році, фактично відтоді PINBank увійшов до групи компаній VS Energy.
Ця група в довоєнний час володіла декількома енергопостачальними компаніями (Київським, Рівненським, Херсонським, Чернівецьким, Житомирським, Одеським та Кіровоградським обленерго), мала активи в готельному бізнесі, металургійній галузі та сільському господарстві.
Номінальними акціонерами VS Energy були кілька громадян Німеччини та Латвії. Проте прямий вплив на групу, за даними українських правоохоронців, мали член комітету держдуми рф із міжнародних справ Олександр Бабаков і власник футбольного клубу ЦСКА Євген Гінер. При цьому Гінер був безпосереднім власником (бенефіціаром) 88,89% акцій PINBank.
До речі, під санкції потрапив не лише банк, а й інші активи VS Energy – через те, що слідство встановило зв`язок між Гінером і корпорацією «ростєх», яка постачає зброю і боєприпаси для російської армії.
У липні 2023 року Державне бюро розслідувань повідомило, що його співробітники викрили десятки компаній, афілійованих із російськими власниками, серед яких були Євгеній Гінер, Олег Дерипаска, брати Ротенберги. У результаті ВАКС отримав позов із вимогою про націоналізацію кількох обленерго, готелів і ТРЦ, які контролював Гінер.
А в серпні 2023-го ДБР заявляло, що за рішенням суду було заарештовано й передано в управління АРМА понад 24 млн грн на банківському рахунку громадянина України, пов'язаного з діяльністю групи компаній VS Energy та Євгенієм Гінером.
Наскільки вагомим був PINBank у банківській системі? Перший інвестбанк за розміром активів входить до п'ятірки найдрібніших банків України. За даними НБУ, на 1 квітня 2024 року обсяг активів PINBank становив 447 млн грн. Менше активів тільки в Альпарі Банку, БТА Банку, банку «Портал» і банку «Траст-Капітал».
Депозитний портфель PINBank на згадану дату становив 160 млн грн, із цієї суми лише третина – кошти фізичних осіб. Кредитний портфель банку ще менше – 12 млн грн, він складається переважно з кредитних боргів бізнесу. PINBank збитковий: за I квартал 2024 року його негативний фінансовий результат становив 7,6 млн грн.
Також банк має невелику мережу філій, яких на 1 квітня було 11. Для порівняння: на початку 2022 року Перший інвестбанк мав удвічі більше підрозділів.
За даними НБУ на 25 квітня, ключовим акціонером PINBank була держава, якій належить 88,89% акцій. Міноритарними акціонерами були громадяни України Олег Колесник (7,49% акцій), Неля Костенко (1,25%), Андрій Гаркуша (0,93%), Микола Погрібняк (0,94%) і громадянин Узбекистану Джохонгір Юлдашев (0,49% акцій).
Що буде з банком далі? Після того як ВАКС ухвалив рішення про націоналізацію PINBank, голова Національного агентства з протидії корупції (НАЗК) Олександр Новіков озвучив ідею про передачу акцій банку «Укрпошті».
Цю ініціативу згодом підтримали заступник голови Офісу Президента Ростислав Шурма та гендиректор «Укрпошти» Ігор Смілянський. На їхню думку, якщо поштовий оператор матиме власний банк, це забезпечить «доступ усіх клієнтів до повного набору банківських послуг», а «Укрпошта» отримає економічний ефект у розмірі 2,5 млрд грн на рік.
Нацбанк виступив проти цієї ідеї. На думку НБУ, краще було б просто ліквідувати PINBank, оскільки він не є системно важливим, а його майно продати та гроші зарахувати до державного бюджету. При цьому Нацбанк посилався на умови меморандуму з Міжнародним валютним фондом (МВФ), де фігурує зобов'язання України не допускати збільшення державної частки в банківському секторі. Нагадаємо, що вона перевищує 56%.
У результаті PINBank піде на приватизацію.
Кому він може бути потрібен? Не виключено, що банк зацікавить великий приватний бізнес, якому важливо мати власну банківську структуру для розрахунків і поточного фінансування потреб.
Не виключений варіант поглинання банку іншою банківською групою. Наприклад, як це сталося з колишнім російським VS Bank, що став частиною групи ТАС, яку контролює Сергій Тігіпко, і був приєднаний до Таскомбанку.
Але цілком можливо, що ФДМУ не зможе знайти для PINBank нових власників. Багато що залежатиме від стартових умов, за якими банк буде виставлений на продаж: початкова ціна, вимоги до нового власника щодо погашення боргів, частка проблемних кредитів, якщо такі є, тощо.
І не виключено, що НБУ справді вирішить відправити банк на ліквідацію. Можливо, це й буде найвдаліший варіант. Тим більше, що активи банку становлять лише 0,01% всіх активів банківської системи, а зобов'язань у PINBank як таких немає, тому навантаження на Фонд гарантування вкладів фізосіб щодо повернення депозитів вкладникам буде мінімальним.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].