Криза фальшивих динарів: як путін накачує Лівію підробленими грошима
Мільярди надрукованих у росії банкнот отруїли економіку північноафриканської країни та роздмухали в ній чорний ринок

Центробанк Лівії розпорядився до 29 серпня вилучити з обігу всі грошові купюри номіналом 50 динарів (приблизно $10) через те, що ці банкноти нелегально випускає якась недержавна «структура». Фальшивомонетником, якого боїться називати лівійська влада, є росія. У східній частині країни кремлю дозволено обмінювати неофіційно надруковані динари на реальні долари.
Днями про причетність рф до виготовлення нових лівійських динарів написало агентство Reuters, посилаючись на лівійського урядовця, місцевого банкіра та дипломата.
Усі три джерела повідомили Reuters, що підроблені динари у східній частині Лівії переводять у тверду валюту міняли на чорному ринку або дрібні банки. У них фіктивні компанії кладуть фальшиві банкноти на депозит, під заставу якого беруть доларовий кредит і переправляють його за кордон для фінансування російських найманців в Африці.
Про проблему російських грошових вливань у Лівію регулярно говорить влада США. У червні Штати запровадили санкції проти російської держкомпанії «Держзнак» за те, що вона надрукувала понад $1 млрд у лівійській валюті. А 2020 року американський Держдеп похвалив Мальту, яка заарештувала партію виготовлених «Держзнаком» динарів на $1,1 млрд і тим самим «припинила діяльність, що підриває суверенітет і стабільність» Лівії.
Перегони друкарських верстатів
У 2011 році після повалення режиму Муаммара Каддафі Лівія поринула в хаос, а у 2014-му розділилася на дві частини, що ворогують, зі столицями у Триполі та Бенгазі. В обох урядів виникли труднощі з електронними платежами та гостра нестача паперових купюр для виплати зарплат військовим і держслужбовцям. У зв'язку з цим визнаний ООН уряд Триполі замовив друк динарів у британської компанії De La Rue, а адміністрація генерала Хафтара – закупила майже ідентичні банкноти в росії.

Банкноти номіналом 50 динарів, надруковані британською De La Rue та російським «Держзнаком»
У 2016–2019 роках «Держзнак», згідно з російськими митними деклараціями, вислав до Бенгазі 843 тонн готівки, номіналом не менше 13,5 млрд динарів ($9,5 млрд). Приблизно стільки ж відправила Британія уряду у Триполі. Причому аудит Deloitte виявив зникнення 6,5 млрд динарів ($4,8 млрд), надрукованих De La Rue. Ця готівка не була врахована центробанком Триполі та, найімовірніше, була незаконно присвоєна й безконтрольно витрачена.
У січні 2021 року в Лівії запанував мир і розпочався процес об'єднання східного та західного центробанків. У зв'язку з цим Триполі визнало банкноти «Держзнака» на всій території Лівії справжніми, а курс динара проти долара був знижений одразу на 300%. Однак припинити подальше знецінення лівійської валюти це не допомогло. Коли в серпні 2023 року злиття двох центробанків завершилося і був проведений аудит, виявили ще два потужних притоки фальшивих банкнот номіналом 50 динарів.
«Один із цих випусків купюр високої якості. Він був надрукований у росії та імпортований. Інший менш складний. Імовірно ці купюри виготовляють незаконно всередині Лівії», – пише Reuters, посилаючись на дипломатичне джерело.
Подвійний удар по найбідніших лівійцях
Лівія отримує приблизно $20 млрд валютної виручки на рік від продажу нафти й газу. Це формує 95% її експортних надходжень і 90% доходів бюджету. Фальшивомонетники, які «вичерпують» долари з лівійського ринку, створили у країні дефіцит ліквідності. Імпортери не можуть купити потрібну кількість валюти в лівійських банках і змушені шукати її на чорному ринку, де курс у півтора-два рази вищий за офіційний (4,8 динара за $1).
Це призводить до суттєвого подорожчання всіх без винятку товарів і послуг. Але лівійська влада не усуває джерела «зараження», а бореться лише з проявами «хвороби».
«Уряд національної єдності виводить з обігу 50-динарові банкноти через те, що їх друкує неназвана структура для скуповування валюти на чорному ринку. Але чи може ця структура – яку, схоже, всі знають, але ніхто не хоче називати – розпочати друкування 20-динарових купюр? Структура підробляла 50-динарові банкноти, тому що вони найбільші, а не тому, що її друкарські верстати працюють лише з цифрою 50 і не можуть бути переналаштовані... Сьогодні ми страждаємо від підроблених п'ятдесяток, завтра страждатимемо від двадцяток, а після їх вилучення – від десяток», – міркує лівійське видання Allash.
Дії лівійського центробанку знижують довіру до національної валюти. Багато магазинів і ринкових торговців відмовляються брати будь-які 50-динарові банкноти від громадян, а банки приймають лише легальні банкноти. Через це громадяни постраждають двічі: від девальвації динара, а потім від обнулення вартості тих купюр, які залишаться у них на руках.
«Держава не захищає громадян від поширення фальшивих банкнот – і навіть сприяє, зберігаючи мовчання про фальшивомонетників, хоча знає, хто вони такі», – констатує Allash.
Як писав Mind, 2019 року росія направила військову техніку і 800 найманців групи Вагнера, щоб допомогти генералу Хафтару захопити Триполі. Хоча штурм лівійської столиці провалився й настало перемир'я, уряд Бенгазі продовжив розвивати військову співпрацю з кремлем, пов'язуючи своє виживання з російськими системами ППО.
Влада Триполі також вирішила убезпечитися, домігшись визнання від рф і налагодивши з кремлем дипломатичні відносини. У лютому 2024 року в лівійській столиці відбулася церемонія відкриття російського посольства. Цю подію міністри уряду національної єдності назвали «потужним сигналом міжнародній спільноті» про те, що «Лівія стає більшою стабільною та захищеною».
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].