Операція «Ізоляція»: як Україна та Захід намагаються виштовхнути росію з ринку ЗПГ
Що їм вдалося, і як рф сподівається «пропетляти»

Українські дронові атаки є серйозною загрозою для російської енергетичної інфраструктури. У росії визнають існування таких ризиків не тільки для нафтопереробних заводів чи трубопроводів, про руйнування яких чи не щодня повідомляють стрічки новин.
Символічна подія в цьому контексті сталася наприкінці минулого тижня. Попри намагання російських спецслужб втаємничити свої дії, засоби супутникових спостережень зафіксували, як під наглядом патрульних кораблів Федеральної служби безпеки компанія «Новатек» відбуксувала другу виробничу чергу плавучого заводу Arctic LNG-2 на місце видобутку газу – родовище «Ранкове» (Салмановське) на Гиданському півострові.

Це було зроблено, щоб убезпечити проєкт «Новатеку» із виробництва зрідженого природного газу від можливих нападів. «росія не хоче ризикувати під час запуску свого нового флагманського проєкту з виробництва ЗПГ. У зв'язку з українськими спецопераціями, що тривають проти енергетичної інфраструктури на території рф, російські військові та ФСБ пильно стежать за Arctic LNG-2», – зазначило галузеве видання gCaptain, яке опублікувало супутникові знімки з доку під Мурманськом.
На переміщення платформи відкритими водами Баренцева й Карського морів знадобиться приблизно три тижні. Найбільший ризик для Arctic LNG-2, ймовірно, зберігатиметься протягом початкового етапу буксирування в Кольській затоці та вздовж Кольського півострова.
На відміну від запуску першої виробничої лінії в серпні 2023 року, який відбувся за участі владіміра путіна та широко висвітлювався в російських медіа, буксирування другого модуля було засекреченим.

Торік фсб пояснювала свою причетність до проєкту Arctic LNG-2 «в інтересах безпеки плавучого модульного заводу, для своєчасного виявлення та запобігання можливим диверсійним і терористичним загрозам».
Є чого боятися
Атаки українських безпілотників уже успішно вивели з ладу або знищили третину Чорноморського флоту росії та неодноразово вражали енергетичну інфраструктуру на території країни-агресорки.
Експортний ЗПГ-термінал і газопереробний комплекс «газпрому» в Усть-Лузі зазнав потужної атаки безпілотників у січні 2024 року. Для відновлення нормальної роботи підприємства, яке переробляє газовий конденсат на легку та важку нафту, авіаційне паливо, мазут і газойль, знадобилося понад два місяці.
Найвіддаленіша така атака українських безпілотників на російський НПЗ сталася у травні, коли було уражено завод у Башкирії, на відстані понад 1500 км вглиб території рф.
Платформа Arctic LNG-2, опинившись на своїй кінцевій локації на півострові Гидан (це приблизно 3000 км від України), перебуватиме поза межами досяжності українських безпілотників.
Що являє собою Arctic LNG-2?
Бетонні конструкції Arctic LNG-2 мають вражаючи розміри – 300 х 128 м, і важать 540 000 тонн. Такі параметри дозволяють російському проєкту конкурувати за звання найбільшого у світі з відомим плавучим заводом Prelude FLNG компанії Shell – його запуск 2018 року фактично вчинив революцію на газовому ринку.
За даними Financial Times, запуск Arctic LNG-2 здатен наблизити частку росії на світовому ринку ЗПГ майже до 20% (з нинішніх менш ніж 10%).
Як Захід намагався протидіяти такому «технологічному прориву» росії?
Аби завадити планам кремля посилювати газову експансію, у листопаді 2023 року США ініціювали перші санкції проти Arctic LNG-2. «Наша мета – вбити цей проєкт. І ми робимо це, запроваджуючи санкції, працюючи з нашими партнерами по G7», – сказав тоді помічник держсекретаря США з питань енергетики Джеффрі Паєтт.
Американські санкції фактично заблокували участь закордонних компаній у будівництві Arctic LNG-2, акціонерами якого від початку були китайські CNPC та CNOOC, французька TotalEnergies і консорціум японських Mitsui та JOGMEC. Проте це сталося лише після того, як «Новатек» закупив і доставив у росію значну частину імпортного обладнання.
Західні обмеження заблокували постачання турбін американською сервісною компанією Baker Hughes і змусили «Новатек» до масштабного перепроєктування роботи з китайськими виробниками обладнання, що відтермінувало завершення будівництва Arctic LNG-2 на рік.
У травні 2024 року під санкціями США опинилися кораблі та компанії з рф, Гонконгу та Сингапуру, які допомагали «Новатеку» будувати Arctic LNG-2. І лише місяць тому, 21 червня, китайська Wison New Enwergies, що постачала модулі для Arctic LNG-2, випустила заяву, що «припиняє всі поточні проєкти в росії та негайно й на невизначений термін припиняє участь у нових».
Чи мало це якийсь ефект?
Після відмови від співпраці з рф Wison New Enwergies «Новатек» припинив усі роботи з розширення потужностей Arctic LNG-2 та відклав на невизначений термін наступний проєкт Murmansk LNG.
«путін сподівався наростити виробництво з Arctic LNG-2 протягом I кварталу 2024 року, але не зміг забезпечити навіть одного вантажу», – заявив минулого тижня Джеффрі Паєтт.
24 червня ЄС впровадив 14 пакет антиросійських санкцій, які передбачають обмеження для реекспорту російського ЗПГ до третіх країн, а також заборону інвестицій, надання товарів, технологій і послуг для завершення російських ЗПГ-проєктів, зокрема Arctic LNG-2 і Murmansk LNG.
Через посилення санкційного тиску, росії, найімовірніше, доведеться відігравати роль заручника на газових ринках, які колись були від неї залежними, і вдаватися до різного роду авантюр, аби підтримувати на плаву свою газову галузь. рф уже почала створювати тіньовий флот ЗПГ-танкерів і закупила для цього 50 старих газовозів.
Серед них є також танкери льодового класу, здатні перевозити газ з Арктики споживачам в інші регіони, де цей ресурс може бути потрібний.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].