Широко відомі у вузьких колах: що являли собою раптово закриті представництва Укрексімбанку в Лондоні та Нью-Йорку
Mind Explains

Широко відомі у вузьких колах: що являли собою раптово закриті представництва Укрексімбанку в Лондоні та Нью-Йорку

І хто їх очолював

Широко відомі у вузьких колах: що являли собою раптово закриті представництва Укрексімбанку в Лондоні та Нью-Йорку
Фото: depositphotos.com

Багато років обговорюється вихід українських банків на міжнародну арену. Тим часом єдині представництва держбанків за межами України закриті, що (за офіційною версією) пов'язане зі зміною стратегії роботи та оптимізацією витрат. Рішення ухвалила Наглядова рада Укрексімбанку 30 серпня 2024 року. Інформація була оприлюднена на сайті Агентства з розвитку інфраструктури фондового ринку України 3 вересня 2024 року.

Як давно існували закордонні представництва Укрексімбанку?

Вони були відкриті 2005 року. Після зміни влади (Помаранчевої революції) та перемоги демократичних сил Україна опинилася в центрі уваги міжнародних інвесторів, українські страховики та банки продавалися іноземним банківським групам. Тоді на ринок України вийшли австрійські Raiffeisen, Erste, Vienna Insurance Group, шведські Swedbank і SEB, французька BNP Paribas, італійські UniCredit, Intesa San Paolo, General та інші гравці світового фінансового ринку. Українські компанії готували перші IPO на Лондонській фондовій біржі, у Франкфурті тощо.

Логічно, що українські державні банки теж хотіли розвитку за межами країни. Тоді держбанків було два – Ощадбанк, який спеціалізувався на ритейлі по всій Україні, та «Укрексім», сфокусований на великих державних, приватних і партнерських кредитах.

Що являли собою представництва Укрексімбанку за кордоном?

До повноважень представництв належали моніторинг фінансових ринків США та Великої Британії, презентація банку за кордоном, залучення інвесторів і клієнтів, співробітництво з МВФ, IFC, ЕБРР тощо.

Нью-Йоркське представництво працювало згідно з дозволом Федеральної резервної системи США на заснування представництва та ліцензії на утримання представництва, наданої Банківським департаментом Штату Нью-Йорк.

Широко відомі у вузьких колах: що являли собою представництва Укрексімбанку в Лондоні та Нью-Йорку
Фото: en.wikipedia.org

Офіс представництва був розташований у центрі фінансового кварталу Мангеттена, за адресою 14 Wall Street, 20th Floor, NEW YORK, NY 10005, USA. Це Bankers Trust Company Building – в історичній будівлі 1910–1912 років. Орендна плата за офісні приміщення тут зазвичай на рівні середньої вартості, що діє у Нижньому Мангеттені.

Очільником офісу був Ігор Обозінцев, банкір із великим досвідом. Він навчався в Києві, але розпочав свою кар'єру в москві – працював у банківській системі СРСР та росії, з 1997 року побудував бізнес у Флориді, а з 2005-го став радником в Укрексімбанку. Американську філію «Укрексіму» очолював 17 років.

Широко відомі у вузьких колах: що являли собою представництва Укрексімбанку в Лондоні та Нью-Йорку
Фото: hines.com

Лондонське представництво банку розташовувалося за адресою Cannon Place, 78 Cannon Street, London EC4N 6HL, UNITED KINGDOM. Це фінансовий квартал британської столиці, у кількох кварталах від собору св. Павла. Згідно із сайтом офісного центру, ціни починаються з 680 фунтів стерлінгів за робоче місце на місяць.

Офіс очолював відносно молодий економіст і дипломат Олег Ржондковський. У 2004–2008 роках він працював директором департаменту з міжнародних відносин Верховної Ради України, у 2007 році очолив секретаріат Укрексімбанку, а з 2011-го – представництво банку в Лондоні.

Звернімо увагу, що державні банки завжди залежали від політики, тож призначення ключових співробітників було питанням політичним. Змінювалися президенти, Кабінети міністрів, посли. Проте обидва голови закордонних представництв Укрексімбанку залишалися на своїх посадах при різних керівних групах.

Чому тепер ці представництва закриваються?

Основною причиною закриття закордонних представництв Наглядова рада банку називає оптимізацію витрат. «Укрексім» зараз змінює стратегію – з корпоративного банку перебудовується на великий банк для малого та середнього бізнесу. Для цього іноземні представництва не є ключовими.

Колишній голова Нацбанку Кирило Шевченко зазначає, що, хоча Укрексімбанк є великим всередині України, посідаючи третє місце з активами на суму 287,18 млрд грн, він з огляду на поточні виклики може надавати пріоритет внутрішньому ринку.

«Відмова від закордонних ринків може означати, що Укрексімбанк зосередиться на основних операціях в Україні, де його вплив більш відчутний. Значна база активів банку в країні, ймовірно, пропонує можливості для зростання та підтримки зусиль з відновлення економіки, що є більш пріоритетною стратегією на цей момент. Рішення про зменшення міжнародної присутності, схоже, відповідає необхідності банку оптимізувати операційні витрати на тлі викликів, з якими стикається Україна», – каже він.

Проте є й інший бік цієї історії. Викликає подив, що на тлі тісного співробітництва України із західними партнерами та розширення міжнародної присутності один з українських держбанків згортає давно налагоджену за кордоном роботу. Навіть попри те що частину функцій по роботі з інвесторами традиційно виконують українські посольства, невже для Міністерства фінансів, яке опікується державними банками, не є важливими представництва з багаторічним досвідом на ринках ключових партнерів?

Mind направив відповідні запити, але на момент публікації тексту відповідей не отримав. У разі отримання вони будуть опубліковані згодом.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло