Вісім вітчизняних картин, які має побачити кожен: легенда про карпатського лицаря, трагікомедія про пошуки батька, дорослішання у 90-х і не тільки
Які українські фільми варто подивитися?

Щорічно у другу суботу вересня відзначається День українського кіно. Навздогін Mind пропонує згадати кілька найяскравіших стрічок останніх років, які варті вашого перегляду.
Докладніше – в нашому матеріалі.
«Довбуш»

Події розгортаються в Карпатах на початку XVIII століття. Жорстоке правління польської шляхти змушує гуцулів тікати в гори.
Двоє братів, Олекса та Іван Довбуші, опиняються поза законом і стають опришками. У пошуках помсти панам за вбивство батьків брати стають ворогами один одному. Один прагне грошей, другий – справедливості. Гуцули починають повстання, яке очолює Олекса, а шляхта робить усе можливе, аби знищити Довбуша.
І розрослася легенда про карпатського лицаря. Легенда, що надихає покоління тих, хто бореться за свободу рідної землі. Про силу і любов Олекси Довбуша, про зраду і кривду. Про те, як він жив і як обманув смерть.
Довбуш – втілення архетипу українця з почуттям власної гідності, українця, що не є войовничим за своєю природою і понад усе мріє про мирне, вільне та щасливе життя на своїй землі.
«Довбуш» ‒ одна з найдорожчих стрічок в історії українського кіно з бюджетом у 120 млн грн (державна частка – 65 млн грн). Автором ідеї, співавтором сценарію та режисером картини є Олесь Санін, який свого часу зняв такі вітчизняні хіти, як «Поводир» і «Мамай».
«Люксембург, Люксембург»

Коли брати-близнюки дізнаються, що їхній давно зниклий батько захворів у Люксембурзі, вони вирушають у подорож, аби побачити його востаннє. Та чи буде чоловік, якого вони там зустрінуть, таким само крутим татом, яким вони його пам’ятають?
«Люксембург, Люксембург» – це другий повнометражний фільм українського режисера Антоніо Лукіча у жанрі трагікомедії, який також виступив сценаристом картини. Створена за підтримки Держкіно дебютна стрічка режисера, комедія «Мої думки тихі» з Ірмою Вітовською та Андрієм Лідаговським у головних ролях стала лауреатом Національної кінопремії «Золота Дзиґа», Національної премії кінокритиків «Кіноколо», а також отримала спеціальний приз журі Міжнародного кінофестивалю в Карлових Варах.
«Брати. Остання сповідь»

Драма, знята Вікторією Трофіменко за мотивами роману «Джмелиний мед» шведського письменника Торґні Ліндґрена. Стрічка розповідає історію любові та ненависті двох братів-гуцулів, які доживають віку в гірському українському селі. Місце подій тут змінено зі скандинавських гір на Карпати.
Історія про маніпуляції, ворожнечу, здавалося б, рідних людей, а також суперництво з відсиланнями до біблійних історій.
«Ми є. Ми поруч»

Фільм культового українського режисера та сценариста Романа Балаяна з Ахтемом Сеітаблаєвим і Катериною Молчановою в головних ролях.
Головний герой – Олексій, хірург, який втрачає хрещеного сина під час операції. Лікар картає себе через смерть хлопчика, тому полишає роботу та блукає містом, не маючи змоги втекти від думок про трагедію. Коли чоловік виїжджає у тихе місце, з яким пов’язані особливі для нього спогади, він раптово зустрічає Маріанну, яка голою виходить із води. Її загадковість привертає увагу героя, він навіть намагається допомогти незнайомці, відкриваючи в собі бажання оберігати людину, яку він зовсім не знає.
«Уроки толерантності»

Пересічна українська родина, аби дати раду фінансовій скруті, пристала на пропозицію стати учасниками програми з євроінтеграції «Уроки толерантності». Чи вдасться провінційній вчительці, її безробітному чоловікові та дітям приборкати власні стереотипні погляди й подивитися на світ очима тих, кого обходили десятою дорогою?
Режисером виступив Аркадій Непиталюк («Припутні», «11 дітей з Моршина»). В основу сюжету покладено п’єсу «Гей парад» Ігоря Білиця, за якою з 2018 року також іде однойменна вистава у київському «Дикому театрі».
«Я і Фелікс»

Стрічка розповідає історію дорослішання хлопця Тимофія у 1990-х. У центрі сюжету – його стосунки із сім’єю, друзями, першим коханням, а також із колишнім контррозвідником Феліксом, який служив під час війни в Афганістані.
Фільм поєднує події книги «Хто ти такий?» письменника й військовослужбовця Артема Чеха з власними спогадами письменниці та режисерки Ірини Цілик (а також дружини автора).
А син Ірини Цілик й Артема Чеха – Андрій Чередник – зіграв у фільмі 7-річного Тимофія.
«Стоп-Земля»

Драма режисерки Катерини Горностай, що розповідає про 16-річну старшокласницю-інтровертку звичайної київської школи. Не почуватися дивно та відсторонено в колективі їй допомагають близькі друзі, які по-своєму переживають напружену шкільну буденність. Окрім майбутніх екзаменів, вийти із зони комфорту Машу змушує закоханість в однокласника. Вона розуміє, що, коли не наважиться на діалог – ніколи не знатиме, чи є взаємним її почуття.
«Я, «Побєда» і Берлін»

Шалені 90-ті. За три дні до запланованого концерту музикант-початківець Кузьма вирушає зі своїм другом Бардом до Берліна на старій «Побєді». Кажуть, там є колекціонер, готовий обміняти жовту бестію на шестисотий «Мерс». Кузьма обіцяє своїй дівчині Барбарі повернутися додому на новій тачці, а хлопцям із гурту – встигнути на виступ. Вже з перших хвилин подорожі все, звісно, йде не за планом. Проте точно відомо одне: пригода допоможе героям знайти справжнє призначення.
Пригодницьку комедію «Я, «Побєда» і Берлін» зняли за мотивами однойменної повісті Кузьми Скрябіна. Режисеркою виступила Ольга Ряшина («Секс і нічого особистого»). Понад пів року вибирали актора на головну роль. Творці наголошують, що це не документальний фільм-біографія, а художній твір. Знімали у Львові, Києві та Берліні. У фільмі звучать кавери на відомі пісні Кузьми.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].