Плюс 6 мільярдів на дрони чи підтримку бізнесу. Як розумно використати кошти, заощаджені на платежах МВФ?
І чому це краще, ніж підвищення податків
Україна зможе скоротити витрати на обслуговування кредиту Міжнародного валютного фонду (МВФ) на суму близько $700 млн протягом наступних п’яти років. Такі розрахунки озвучив Національний банк, посилаючись на повідомлення Фонду.
Як пояснив Нацбанк, Рада виконавчих директорів МВФ 11 жовтня вирішила переглянути підходи до застосування додаткових стягнень за своїми кредитними програмами, завдяки чому країни-боржники сплачуватимуть фонду менші суми, що знизить для них вартість запозичень.
Mind розібрався, чому це важливо для України.
Що саме означає це рішення МВФ? Згідно з офіційною заявоюг олови Міжнародного валютного фонду Кристаліни Георгієвої, вартість запозичень МВФ знизиться на 36%, а кількість країн, з яких стягуватимуться додаткові збори, скоротиться з 20 до 13. У підсумку сім країн-позичальників платитимуть МВФ щороку на $1,2 млрд менше, ніж раніше.
Це буде досягнуто за рахунок зниження надбавки до базової процентної ставки (SDR), підвищення порогу для доплат за обсяг фінансування та строк, зниження ставки доплати за строк кредиту, зокрема.
Зміни у підходах до стягнення зборів набудуть чинності з 1 листопада 2024 року та діятимуть протягом наступних п’яти років.
НБУ уточнює, що для України вартість запозичень зменшиться ще суттєвіше – на 38-39%, оскільки наша держава є одним із найбільших позичальників МВФ.
«Зміна політики щодо додаткових стягнень дозволить знизити відсоткові платежі України фонду приблизно на $130 млн у 2025 році, а всього протягом наступних п'яти років – заощадити близько $650-700 млн», – пояснив голова НБУ Андрій Пишний.
Скільки вже МВФ виділив Україні грошей? Рада виконавчих директорів МВФ 31 березня 2023 року затвердила чотирирічну програму розширеного фінансування для України. Програма реалізується у два етапи (воєнний та повоєнний) та передбачає доступ до кредитних коштів від МВФ в еквіваленті $15,6 млрд.
Україна отримала від МВФ у 2023 році $4,5 млрд. З початку 2024 року фонд перерахував два транші на $3,1 млрд. Загалом же у 2024 році Україна розраховує отримати від МВФ чотири транші на $5,4 млрд.
Тобто до кінця року від фонду може надійти ще $2,3 млрд. У тому числі розмір третього траншу становитиме $1,1 млрд, а сума четвертого – близько $1,2 млрд.
Як зміняться платежі за зовнішнім боргом України? За даними Міністерства фінансів, у 2025 році на обслуговування позик, наданих міжнародними фінансовими організаціями (МФО), до яких виходить й МВФ, буде витрачено близько $2,51 млрд.
За рахунок скорочення відрахувань на користь фонду на $130 млн, сума цих платежів зменшиться приблизно на 5,2% до $2,38 млрд.
Загалом плата за обслуговування боргів перед зовнішніми кредиторами у 2025-2029 роках становитиме близько $11,2 млрд (цифра орієнтовна, без урахування девальваційної складової).
Якщо виходити з того, що рішення МВФ протягом п’яти років зменшить платежі України на користь фонду на $700 млн, сумарно плата за обслуговування боргів МФО скоротиться трохи більше ніж на 6,2% до $10,5 млрд.
Яку користь скорочення платежів МВФ може принести економіці? За попередніми розрахунками, у 2025 році Україна заплатить МВФ на 5,9 млрд грн менше в еквіваленті (відштовхуємося від середньорічного курсу 45 грн/$).
Таким чином, економія становитиме близько 0,1% ВВП або 0,3% прогнозних витрат державного бюджету на безпеку та оборону на 2025 рік.
На перший погляд, зменшення платежів на користь МВФ не таке й суттєве. Але це дивлячись з чим порівнювати. Наприклад, у 2025 році буде направлено:
- на закупівлю БПЛА – 47 млрд грн (економія може покрити 13% цієї суми);
- на видачу пільгових кредитів за програмою «5-7-9» – 18 млрд грн (економія покриє 33%);
- на медикаменти та медичні засоби для лікування тяжких захворювань – 11,8 млрд грн (економія покриє 50%);
- на виплату пільг та субсидій населенню – 42,3 млрд грн (економія покриє 14%).
Також можна порівняти ефект від скорочення платежів за кредитом МВФ з ефектом від підвищення податків у результаті ухвалення законопроєкту № 11416-д. Депутати розраховують, що у 2025 році податкові нововведення принесуть держбюджету додатково 137 млрд грн, тоді як одне лише формальне рішення МВФ звільнить понад 4% цієї суми.
Отже, якщо направити зекономлені кошти в потрібне русло, вони можуть принести реальну користь не тільки держбюджету, а й економіці в цілому. Наприклад, хоча б частково зняти фіскальне навантаження на бізнес.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].