Трамп переміг у США. Підсумки вірогідно найдоленосніших для всього світу виборів 2024 року
Республіканці відібрали у демократів президентське крісло та контроль над сенатом

У Сполучених Штатах 5 листопада 2024 року відбулися загальні вибори. На них за крісло президента боролися 60-річна Камала Гарріс від Демократичної партії та 78-річний Дональд Трамп, представник республіканців. Також на виборах 5 листопада американці повністю переобрали нижню палату парламенту (435 місць) і третину верхньої (34 сенатори зі 100). Mind підбив короткі підсумки цієї політичної «епопеї».
Новина про перемогу Дональда Трампа викликала рекордне падіння курсу євро. Валюта країн єврозони на момент виходу публікації просіла на 1,9% проти американського долара до $1.072 через зростання ризиків обмеження торгівлі зі США. Одночасно на $6 000 підскочив біткоїн, встановивши новий абсолютний рекорд $75 371.
Читайте також: Президентські вибори в США: Дональд Трамп оголосив про свою перемогу
Шанси 50 на 50
Президентські перегони 2024 року увійдуть в історію як одні з найгостросюжетніших в історії. У ній до останнього дня не було явного лідера. Дональд Трамп і Камала Харріс ішли нога в ногу – розрив між ними в багатьох передвиборчих соцопитуваннях становив менше одного відсоткового пункту.
Демократична партія США спочатку висувала у президенти чинного лідера країни Джо Байдена, але 27 червня 81-річний політик провально виступив на теледебатах проти Дональда Трампа – і був змушений відмовитися від висування на другий термін. У липні його змінила Камала Гарріс, коли до виборів залишалося лише 107 днів – це рекордно короткий строк.
Республіканці сполошили мир 13 липня, коли на Трампа було скоєно замах під час передвиборчого мітингу в невеликому містечку Батлер. Двадцятирічний чоловік, який перебував на даху будівлі за 100 метрів від сцени, відкрив вогонь зі штурмової гвинтівки, поранивши Трампа у вухо. Агенти Секретної служби ліквідували стрільця, але під час перестрілки одного з глядачів було вбито, а двох – тяжко поранено.

Експрезидент США Дональд Трамп на мітингу 13 липня в Батлері
Напередодні виборів 2024 року кандидати обмінялися вкрай неполіткоректними висловлюваннями. Дональд Трамп назвав чинного президента Джо Байдена «дурним ублюдком» і стверджував, що Камала Гарріс «тупа, як пробка». Демократи висловлювалися ще жорсткіше. Камала Харріс переконувала громадськість, що термін «фашизм» точно відображає сутність і наміри кандидата від республіканців. А Джо Байден назвав усіх прихильників Дональда Трампа «сміттям».
Ключові обіцянки Трампа та Гарріс
Вибори 2024 року виявилися найдорожчими в історії. Демократи витратили на політичну рекламу близько $5 млрд, республіканці – $4 млрд.
Камала Харріс намагалася донести до виборців, що вона, на відміну від Дональда Трампа, підтримує права жінок на аборти. Також вона обіцяла підвищити мінімальну заробітну плату до $15 на годину, заборонити підвищення цін на продукти харчування, знизити податки для американців, які заробляють менш ніж $400 тис. на рік, але при цьому підняти максимальну ставку корпоративного податку з 21% до 28%.
Дональд Трамп повідомляв про намір добудувати «антиіммігрантську» стіну на кордоні з Мексикою та проводити протекціоністську економічну політику. Він оголошував про бажання ввести 10% мита на імпорт, але при цьому знизити максимальну ставку корпоративного податку з 21% до 15%.
Однією з головних відмінностей кандидатів у президенти США були їхні позиції щодо України. Камала Гарріс заявляла, що в разі обрання президентом продовжуватиме надавати підтримку Києву «так довго, як потрібно», оскільки режим путіна становить екзистенційну загрозу всьому вільному світові.
Читайте також: Вибори в США: чотири сценарії для України
Дональд Трамп неодноразово декларував, що здатний домовитися з путіним і Зеленським та зупинити війну в Україні «за один день» і «одразу після перемоги на виборах». Однак за кілька днів до виборів він приголомшив багатьох антиросійськими заявами. Трамп назвав «хворими» людей, які вважають, що він грає на руку кремлю, і зазначив, що саме він «знищив» російсько-німецький газопровід «Північний потік – 2». Як писав Mind, у вересні 2022 року «Північний потік» і «Північний потік – 2» були підірвані й виведені з ладу. Хоча, можливо, він мав на увазі накладення санкцій на будівництво потоку, що відбулось за його попередньої каденції.
Переможні обіцянки Трампа

За кілька годин після виборів 5 листопада стало зрозуміло, що партія республіканців отримала більшість у сенаті та зможе повернути контроль над верхньою палатою Конгресу США. Раніше протягом трьох років мінімальну більшість у сенаті утримували демократи: вони контролювали 51 місце, у республіканців було 49 місць.
До полудня 6 листопада Дональд Трамп отримав потрібні для перемоги 270 голосів виборців із 538 і проголосив себе 47-м президентом США. Він заявив, що цей момент «допоможе країні зцілитися», і пообіцяв американцям «боротися за них щодня» та відкрити для них «золоте століття Америки».
«Я не заспокоюся, поки не побудую сильну, безпечну Америку, що процвітатиме, на яку заслуговують наші діти та на яку заслуговуєте ви», – пообіцяв виборцям Дональд Трамп.
«Я збираюся зупинити війни», а не починати їх
У своїй переможній промові 6 листопада 2024 року Дональд Трамп наголосив, що під час його попереднього президентського терміну у 2017–2021 роках Штати не брали участі в жодних війнах, крім придушення терористичного угрупування ІДІЛ.
«Ми розгромили ІДІЛ у рекордні строки, але в нас не було воєн. Він [Джо Байден] розпочав війну. Я не збирався починати. Я маю намір зупинити війни», – цитує Дональда Трампа Daily Star.
У трактуванні австралійського ABC News, обіцянка Дональда Трампа «зупинити війни» стосується насамперед України, яка не є членом НАТО, але завдяки підтримці цього військового альянсу протистоїть набагато більшій і краще оснащеній російській армії.
«США – це найбільший фінансовий донор НАТО, і Трамп чітко окреслив свою зневагу до цього Альянсу. Він вважає, що Штати надто довго тягнуть на собі багатьох членів НАТО, які не платять своєї справедливої частки», – зазначає ABC News.
На думку видання Трамп може повідомити лідерів росії та України про бажання зупинити конфлікт по поточній лінії фронту. Це запустить сценарій, за яким територія України може скоротитися на ті 20%, які росія вже окупувала. Це своєю чергою спричинить розкол і невдоволення всередині України.
Американське медіа справедливо вважає, що українці, що втратили у війні тисячі життів співвітчизників, розлютяться, якщо президент США винагородить росію українськими територіями за напад та не приймуть цю угоду, навіть якщо політичне керівництво піде на неї.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].