Аварії на «Північних потоках»: росія звинувачує США, Захід підозрює росію, а Північна Європа вводить в роботу газогін, що конкурує з «ПП»
Чиї інтереси зачіпає подія та чому її називають «справедливою платою рф» за агресію в Україні

Учора, 27 вересня, відбулася церемонія, присвячена завершенню будівництва газопроводу Baltic Pipe для постачання норвезького газу до Польщі та сусідніх країн. У заході брали участь високопосадовці з Польщі, Норвегії та Данії, яка є транзитною країною для нового маршруту, а також представники компаній, що реалізували проєкт.
Перші постачання газу для європейських споживачів по Baltic Pipe розпочнуться вже найближчої суботи, 1 жовтня. Додаткові обсяги «блакитного палива» з Норвегії посилять роль цієї країни на європейському енергетичному ринку, де вона цього літа посіла перше місце в трубопровідних газових постачаннях замість росії.

Урочистості, що відбулися на компресорній станції в польському Голенюві, розгорталися на тлі резонансних подій, що спіткали трубопроводи «газпрому», які конкурують із Baltic Pipe. Йдеться про масштабний витік газу з «Північного потоку – 1» та «Північного потоку – 2» на підводних ділянках у Балтійському морі. Як пов'язані всі ці події, якими є версії того, що сталося, і наскільки сильним є їхній вплив на майбутній опалювальний сезон?
Що сталося з «Потоками»? Польща, Норвегія та Данія заявили про навмисну диверсію. Шведські сейсмологи зафіксували два потужні вибухи в районі обох «Північних потоків» приблизно в той самий час, коли з'явилися дані про розгерметизацію газопроводів і витік газу. Фахівці стверджують, що це були навмисне організовані вибухи, потужність яких еквівалентна детонації понад 100 кг динаміту.
Хто міг бути причетний до цього? Прем'єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький вважає, що події на обох «Північних потоках» могла влаштувати росія.
Радослав Сікорський, колишній міністр оборони та закордонних справ Польщі, у своєму твіттері опублікував повідомлення під фото Міністерства оборони Данії, яке показує наслідки витоку газу в Балтійському морі в результаті диверсії:
«Україна та всі Балтійські країни вже 20 років виступають проти «Північного потоку». Зараз на дні лежить металобрухт вартістю $20 млрд. Це ще одна плата росії за її злочинне рішення вторгнутися до України. Хтось у Міністерстві закордонних справ рф провів спеціальну операцію з технічного обслуговування».
Шведська поліція розпочала власне розслідування, попередньо класифікуючи подію як наслідки «грубого саботажу».
Хто просуває «американський слід»? Версію про те, що до розгерметизації «Північних потоків» могли бути причетні США чи навіть «українські бойові водолази», які діяли за вказівкою «кураторів із Вашингтона», активно підтримували проросійські коментатори. Але вони її пов'язували з помстою американців за аварію на експортному СПГ-терміналі Freeport LNG, яка сталася в червні і призвела до значного скорочення постачання американського газу до Європи.
Достовірності цьому поясненню додає американська преса, у якій влітку тиражувалася історія про те, що до розслідування інциденту на Freeport LNG було залучено агентів ФБР. Її вважав правдоподібною в напружених умовах, що склалися на енергоринку, і легендарний газовий трейдер Джон Арнольд, який зберігає авторитет в американських ділових колах. «Я той хлопець, який завжди зневажливо ставиться до теорій змови. Але я вважаю досить правдоподібною та логічною версію про те, що російські хакери підірвали СПГ-завод у Техасі. Вона заслуговує на серйозну увагу», – написав він у своєму твіттері.

Що насправді сталося в глибоких водах Балтійського моря, де прокладено газопроводи «Північний потік – 1» та «Північний потік – 2», має показати розслідування, яке, окрім Швеції, анонсували Польща, Данія та Норвегія.
Якою є реакція США? Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що американські фахівці готові підтримати це розслідування. «Є перші повідомлення про те, що витік газу міг бути результатом атаки чи диверсії, але ми ще не підтверджуємо їх. Однак ця подія точно не була б ні в чиїх інтересах», – сказав Блінкен. Він вважає, що ситуація з обома «Північними потоками» не вплине на енергетичну безпеку Європи.
Якою є реакція оператора «Потоків»? Оператор Nord Stream AG, підконтрольний «газпрому», випустив заяву про те, що падіння тиску на газопроводі дозволяє припустити фізичні пошкодження, які викликали розгерметизацію. Терміни поновлення роботи цього маршруту компанія не змогла назвати, натомість пообіцяла «задіяти всі ресурси для оцінки збитків».

Постачання газу «Північним потоком – 1» кремль обнулив із політичних мотивів. Газопровід «Північний потік – 2» не готовий до експлуатації, тому що не пройшов сертифікацію (Німеччина заморозила процес видачі документів 24 лютого, коли росія розпочала повномасштабну війну проти України).
Імовірно, додаткову напруженість на ринку створять загрози від «газпрому» припинити транзит до Європи через Україну, про які російська монополія попередила напередодні.
Як аварії на «Потоках» вплинуть на енергопостачання взимку? Як би там не було, Європа успішно готується пройти опалювальний сезон без постачання російського газу, попри наявні обмеження.
Чим активніші лідери думок, підконтрольні кремлю, спростовують причетність рф до диверсії на «Північних потоках» і звинувачують Захід у провокаціях, тим сильніша на ринку впевненість у тому, що коріння інциденту тягнеться саме з російської території.
І поки від інформаційного шуму виграють біржові спекулянти, Україна та західні союзники посилюють охорону енергетичних об'єктів, щоб уникнути аварій у зимовий сезон, коли вони здатні завдати найбільшої шкоди споживачам.
Gas United. Авторський Telegram-канал Світлани Долінчук:
- Про реальний газовий бізнес, спираючись на здоровий глузд.
- Як торгують енергоресурсами під час війни в Україні та світі.
- Факти, тренди, коментарі.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].