Персональний «Родовід»: як двічі неплатоспроможний банк став джерелом збагачення багатьох пов’язаних осіб
Куди поділися більш ніж 15 млрд державних грошей і хто їх зараз шукає

Mind розпочинає цикл публікацій про відомі кейси «втечі» капіталу з України. У ньому розглянемо найпоширеніші схеми корупційного виводу коштів юридичних і фізичних осіб, починаючи з 1990-х років. За підрахунками журналістів редакції, зроблених, зокрема, на підставі відповідей офіційних органів, лише за 20 відомими справами Україна могла б повернути $100 млрд.
Зважаючи на війну та велику міжнародну підтримку України, саме зараз логічно залучити закордонних партнерів до процесу повернення українських грошей, які раніше були протизаконно виведені за кордон. Для цього потрібні політична воля всередині країни й активна позиція в зовнішній комунікації на рівні профільних відомств.
Перший текст присвячено історії Родовід Банку, який до 2008 року входив до 20 найбільших приватних фінустанов України. Відтоді він двічі був визнаний неплатоспроможним і став інструментом виводу великих сум на закордонні рахунки причетних до ситуації осіб. Як наслідок, борги банку перед державою становлять понад 15 млрд грн, з яких більш ніж 12 млрд грн коштів Міністерства фінансів і понад 3 млрд грн – рефінансування НБУ.
Чому питання роботи з виведеним капіталом актуалізувалося саме зараз?
Як стало відомо Mind, з 2025 року Фонд гарантування вкладів фізичних осіб перейде до розгляду справи Родовід Банку «по суті вимог» на Кіпрі. Йдеться про повернення в Україну частини грошей, які були виведені з банку.
«Наразі щодо фактів виведення коштів із ПАТ «Родовід Банк» триває судовий
196
Чому я маю стати підписником Mind?
Mind UA - це незалежний бізнес-портал. Ми не залежимо від (і не належимо до) жодних політичних, олігархічних та інших груп. Проект створюється командою ділових журналістів; ми залучаємо лише портфельних інвесторів.
Рекламні доходи медіа в світі стрімко падають. В гонитві за кількістю читачів перемагають таблоїди та ресурси що маніпулюють фактами, в гонитві за сенсаціями. На відміну від них, ми прагнемо робити дійсно корисний та якісний продукт для того, аби створювати справжню додану цінність для наших читачів.
Справжня якісна журналістика потребує багато часу, зусиль та витрат, це дійсно не дешево. Але ми віримо в перспективи якісної журналістики в Україні, тому що віримо в перспективу України.
Саме тому, ми створюємо можливість платної щомісячної підписки - Mind Club.
Якщо ви читаєте нас, якщо вам подобається та ви цінуєте те, що ми робимо, – пропонуємо вам вступити до спільноти Mind.
Ми плануємо розвивати Mind Club: обсяг матеріалів і доступних сервісів і проектів. Вже сьогодні, усі члени клубу:
- Допомагають створювати та розвивати якісну незалежну ділову журналістику. Ми зможемо і надалі розвиватись та підвищувати якість наших матеріалів.
- Отримують вільний від банерної реклами сайт.
- Отримують доступ до «закритих» матеріалів Mind (до щомісячного випуску, в якому ми досліджуємо та аналізуємо, як працюють цілі галузі; до щотижневих аналітичних підсумків).
- Вільний доступ до івентів Mind для підписників та спеціальні умови на інші події Mind.
- Smart Power. Власники бізнесу, що стануть підписниками Mind, отримають доступ до агрегатора системних порушень від аналітиків Mind та партнерів Cкажи.uа. Якщо у вашого бізнесу виникли проблеми з непорядними чиновниками чи конкурентами – ми проаналізуємо, чи є їхня поведінка системною, і разом зможемо вирішити цю проблему.
- Ми і надалі розвиватимемо Mind та додаватимемо корисні журналістські рубрики і сервіси для вашого бізнесу.