Топ-10 угод 2024 року: яким українським стартапам вдалося підняти найбільший обсяг інвестицій
Та чому публічні угоди цьогоріч – лише «верхівка айсберга» індустрії
2024 рік не виправдав надії стартапів на стрімке пожвавлення глобального ринку венчурних інвестицій. За даними Venture Pulse Report від KPMG, за перші три квартали 2024-го обсяг інвестицій у світі впав проти аналогічного періоду 2023 року на 11,4% – до $242,2 млрд. Індустрія залишається на «плато» ще з 2022 року. «Багато венчурних інвесторів по всьому світу продовжують дотримуватися стратегії очікування, враховуючи поточну невизначеність», – пояснюють у KPMG.

Найбільшу частку венчурних інвестицій у глобальному масштабі залучили ШІ-стартапи. Ще одним драйвером ринку став Defence. «Раніше венчурні інвестори уникали вкладати кошти в цей сектор, втім дедалі більший інтерес урядів до програмного забезпечення та інших неапаратних рішень, пов'язаних з обороною, змусив їх розглядати цю сферу як хорошу інвестиційну можливість», – уточнюють у KPMG.
Україна трохи вибивається зі світового тренду. За підрахунками Mind, обсяг публічних угод у 2024 році зріс щонайменше до $294,65 млн – проти $172,3 млн у 2023-му. Було укладено 65 угод, тоді як у 2023 році – 57. Втім ці публічні дані – лише верхівка айсберга: цього року десятки, якщо не сотні Defence-стартапів залучили інвестиції. У переважній більшості випадків обсяг фінансування та сама подія не розголошувалися. За обережним витоком інформації з фондів, наразі більшість Defence-угод – на ранніх стадіях із чеками до $1 млн.
Для щорічного рейтингу Mind відібрав публічні стартапи, яким вдалося залучити найбільший обсяг інвестицій. Видання включило до топ-10 і підсумувало інвестиції лише тих компаній, які мають команди / офіси в Україні та наших співвітчизників серед засновників. Тому за «бортом» залишилися проєкти, у яких немає команд в Україні: IN1 підняв $6 млн, Portal.ai – $5 млн, OneNotary – $5 млн, RedTrack – $3,2 млн, Limitless – $3 млн, Arkis – $2,25 млн, Аssisterr – $1,7 млн, Talsec – €1 млн. Також до рейтингу не потрапив Rentberry з $90 млн: за аналізом Mind, ця угода має ознаки фіктивності. Раніше видання розповідало про інвестиційні пригоди наших стартапів за підсумками 2023, 2022, 2021, 2020, 2019, 2018 та 2017 років.
10-те місце розділили два стартапи: Bavovna AI та Swarmer
Bavovna AI
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $2,7 млн
Рік створення: 2022
Засновник: Максим Прасолов
Офіси: Київ, Сан-Франциско
Кількість співробітників: 20

Засновник компанії Максим Прасолов
Bavovna.AI розробляє систему навігації на базі ШІ для безпілотників, що здатні працювати в умовах відсутності GPS-сигналу та загрози радіоелектронної боротьби. Продукт орієнтований як на оборонний, так і на цивільний сектори: система дозволяє дронам виконувати завдання без доступу до карт чи зв’язку з оператором.
Перших клієнтів компанія залучила 2023 року. Серед них – виробники дронів Aurelia Aerospace, Radiobird тощо. До команди стартапу входять докторант, інженери й авіаконструктори з України з досвідом участі у війні. 2023 року Bavovna.AI стала першим українським стартапом, який потрапив до програми Air Force Labs Masschallenge, що координується Міноборони США і фінансується урядом.
У листопаді команда підняла раунд посівного фінансування на $2,7 млн. Його очолив венчурний фонд із Праги Presto Tech Horizons, який вніс $1,7 млн. У раунді також взяли участь Network VC, Allied VC та ангельські інвестори. Bavovna AI використає отримані кошти для масштабування виробництва в Північній Америці та регіоні EMEA, удосконалення наявних ліній продуктів і дослідження нових можливостей як в оборонному, так і в комерційному секторах.
Swarmer
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $2,7 млн
Рік створення: 2023
Засновники: Сергій Купрієнко, Алекс Фінк
Офіси: Київ
Кількість співробітників: 20

Цей оборонний стартап розробляє автономні ШІ-рішення для роїв безпілотників без прив'язки до платформи виробника. Програмне забезпечення об'єднує безпілотники в мережу. Людина втручається, щоб дати «зелене світло» автоматизованим ударам.
«Впроваджуємо революційний підхід до управління БпЛА, роблячи їхню роботу розумнішою, швидшою й ефективнішою. Місія – дати кожній безпілотній системі та платформі можливість автономної роботи, мінімізуючи ризики для людини», – пояснюють у компанії. Технологію вже використовують бойові підрозділи ЗСУ. Засновники планують масштабувати продукт та вийти закордон.
У вересні стартап оголосив про завершення раунду початкового фінансування в розмірі $2,7 млн. Раунд очолила американська оборонна технологічна компанія R-G.AI, за активної участі Radius Capital. Також до фінансування долучилися Green Flag Ventures і D3, останній фонд підтримує Swarmer із моменту заснування 2023 року.
9-те місце: Osavul
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $3 млн
Рік створення: 2022
Засновники: Дмитро Білаш, Дмитро Плешаков
Офіси: Вілмінгтон (США), Київ
Кількість співробітників: 28

Засновники компанії Дмитро Білаш і Дмитро Плешаков
Osavul займається медіааналітикою з використанням ШІ. Розробка допомагає аналізувати сотні повідомлень та публікацій у соцмережах і виокремлювати організовані кампанії. Продуктом користуються РНБО та Міноборони. ШІ «розуміє» українську, російську, англійську, польську, французьку мови. Вміє класифікувати тексти, виділяє емоції та точки зору в повідомленнях, розпізнає загрозливий і дезінформаційний контент.
У 2023-му Osavul допоміг виявити понад 600 інформаційних загроз. Продукт уже має близько 500 користувачів.
У вересні Osavul залучив $3 млн від трьох фондів. Основний інвестор – німецький венчурний фонд 42CAP. Також у раунді взяли участь українські фонди u.ventures і SMRK Олександра Косована, засновника продуктової IT-компанії MacPaw. SMRK уже інвестував $1 млн у стартап у лютому 2023-го. Оцінка компанії не розголошується. Вона може бути $15–25 млн.
8-ме місце: Competera
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $3,3 млн
Рік створення: 2014
Засновники: Олександр Галкін, Олександр Сазонов
Офіси: Каліфорнія, Київ
Кількість співробітників: 80

SaaS‐платформа для онлайн‐ й офлайн‐ритейлу на основі ШІ, яка моніторить ціни в реальному часі й радить, як їх корегувати, щоб одержати максимальний дохід. Мозок цієї системи – два натреновані на великому обсязі інформації алгоритми машинного навчання (ML).
Перша нейромережа збирає дані про середовище бізнесу – від погоди до активності конкурентів – й аналізує, які чинники впливали на продажі. Друга – на основі цих висновків визначає оптимальні ціни в конкретний час у конкретному місці. На травень 2024‐го Competera має 58 клієнтів із 18 країн, у трійці найбільших за виторгом – США, Німеччина та Україна.
У січні Competera закрила початковий раунд вартістю $3 млн. Інвесторами стали STRATMINDS, Flyer One Ventures, Verras Capital, SMRK Fund та Transform Partners Fund. У квітні стартап додатково залучив інвестиції від u.ventures. Тоді суму угоди не розголошували, але відомо, що перший чек u.ventures на seed-стадії становить зазвичай від $300 000 до $500 000. Стартап оцінюють у $30–40 млн.
7-ме місце: Kurs Orbital
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $4 млн
Рік створення: 2021
Засновники: Володимир Усов
Офіси: Турин (Італія), Київ
Кількість співробітників: 11

Фаундер стартапу Володимир Усов
Kurs Orbital у 2021 році зареєстрував одеський підприємець Володимир Усов, який із січня до листопада 2020-го очолював Державне космічне агентство. Стартап працює над технологією обслуговування супутників на орбіті. Компанія розробляє модуль ARCap, який можна інтегрувати в будь-який космічний апарат. Модуль дозволяє переміщувати, перевіряти, знімати з орбіти та видаляти космічне сміття.
На відміну від конкурентів, модуль Kurs Orbital може приєднуватися до «некооперативних» цілей – супутників, які не оснащені спеціальним обладнанням для стикування. Технологія базується на радянській системі стикування «Курс», яка використовувалася на космічній станції «Мир». Kurs Orbital планує запустити перший модуль ARCap у космос 2025 року.
У березні компанія залучила $4 млн, щоб прискорити комерціалізацію технології обслуговування супутників. Раунд очолила європейська венчурна компанія OTB Ventures за участю Credo Ventures, Galaxia, In-Q-Tel та Inovo.
6-те місце: Esper Bionics
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $5 млн
Рік створення: 2019
Засновники: Дмитро Газда, Анна Белеванцева, Ігор Ільченко, Борис Лобанов
Офіси: Київ, Берлін, Нью-Йорк
Кількість співробітників: 55

Продукт стартапу – біонічний протез кисті Esper Hand, що складається з понад 288 деталей. Основний ринок – США, там компанія продає свої протези через страхові компанії.
Вартість протезу – $22 000, для американських пацієнтів її покриває медичне страхування. В Україні понад 80 Esper Hand користуються ветерани російсько-української війни. Їхнє протезування проходить у рамках соціальної програми Esper for Ukraine, яку фінансують благодійники. Esper Bionics має виробництва в Києві та Берліні й виготовляє понад 300 протезів на рік.
Від моменту заснування стартап підняв $7 млн інвестицій. Поточну оцінку засновники не розголошують. У червні 2024 року Esper Bionics залучив $5 млн. Раунд очолив мюнхенський фонд YZR Capital, що фокусується на HealthТech-продуктах. Також до фінансування приєдналися ЄБРР та u.ventures. Гроші спрямували на розширення виробництва, команди й R&D.
5-те місце: Jome (раніше NewHomesMate)
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $9,8
Рік створення: 2018
Засновники: Богдан Гнатковський, Софія Вишневська
Офіси: Нью-йорк, Київ, Львів
Кількість співробітників: 120

Платформа для продажу нових будинків. Сервіс функціонує у 16 великих містах США. Стартап співпрацює із забудовниками, серед партнерів – найбільші на американському ринку компанії D.R. Horton, Lennar і PulteGroup.
Сервісом скористалися близько 100 000 покупців житла. За оцінкою компанії, загальний обсяг продажів становить $250 млн. Середня вартість одного будинку на платформі – $398 000. З кожної угоди стартап отримує приблизно 3% комісії.
У грудні залучив $9,8 млн у раунді серії A. Загальна сума фінансування зросла до $16,5 млн. Головний інвестор – Geek Ventures. Це орієнтований на емігрантів американський фонд Вадима Роговського та Ігоря Маханька. Також до раунду долучилися українські фонди U.Ventures,Vesna Capital, Roosh Ventures, Network VC, SID Venture Partners, Flyer One Ventures та ангельські Toloka VC і Forefront VP. На попередньому раунді фінансування компанія була оцінена в $30–40 млн. Поточну оцінку засновник не розкриває. За даними Mind, вона підвищилася до $50 млн.
4-те місце: Fintech Farm
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $10 млн
Рік створення: 2021
Засновники: Дмитро Дубілет, Олександр Вітязь, Микола Безкровний
Офіси: Київ, Дніпро, Лондон
Кількість співробітників: понад 140

Ця фінтех-компанія розробляє платформи для запуску необанків у різних країнах світу. Перший проєкт – Leobank – відкрила 2021 року в Азербайджані. Наприкінці 2022-го актив вийшов на прибутковість і залучив майже 1 млн клієнтів.
У березні 2023-го стартував другий проєкт зі схожою назвою – Liobank у В'єтнамі, він майже відразу «набрав» 100 000 користувачів. Для експансії Fintech Farm залучає місцеві банки-партнери, з якими ділить бізнес 50 на 50. Третій проєкт компанії – Fibo в Нігерії – довелося закрити. 2024 року компанія зосередилася на створенні фінтех-продукту в Індії.
У травні Fintech Farm завершила раунд на суму $10 млн. Капітал надійшов у рамках початкового раунду серії B, який очолила лондонська венчурна фірма Nordstar, і додаткового раунду серії B від Bank of Georgia. У 2023 році компанія залучила $22 млн і посіла друге місце в рейтингу Mind. Тоді оцінка стартапу зросла до $100 млн.
3-тє місце: Viseven
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: $10–30 млн
Рік створення: 2009
Засновники: Наталія Андрійчук, Вячеслав Василенко, Роман Василенко
Офіси: Київ, Львів, Вінниця, Житомир, Познань (Польща), Таллінн (Естонія), Бриджвотер (США), Джайпур (Індія)
Кількість співробітників: понад 700
Постачальник технологічних маркетингових рішень і послуг для галузі фармацевтики та медико-біологічних наук. IT-рішення допомагають фармкомпаніям створювати комунікаційні стратегії й писати тексти для соцмереж, лендінгів, застосунків тощо.
Компанія вийшла на ринки понад 30 країн. Послугами користується більш як 50 клієнтів, серед них – гіганти Pfizer, Sanofi, AstraZeneca, Bayer тощо. Вартість контрактів – від $200 000 до $4 млн.
У січні інвесткомпанія Horizon Capital інвестувала в Viseven. Сторони не розкривають фінансових деталей. Середній діапазон таких угод – від $10 млн до $30 млн.
2-ге місце: Carmoola
Обсяг залучених інвестицій у 2024 році: 15,5 млн євро (близько $19,6 млн)
Рік створення: 2022
Засновники: Роман Сумніков, Ігор Гордійчук, Айден Рашбі, Емі Маккечні
Офіси: Лондон, Львів
Кількість співробітників: 29

Цей застосунок дозволяє користувачам брати кредит на авто через платформу, сплачувати кошти за персональним планом і перевіряти історію автівки перед купівлею. Carmoola використовує власний алгоритм ціноутворення та дані відкритого банкінгу для оцінки кредитоспроможності. Компанія працює на ринку Великої Британії більш ніж із 7000 дилерських центрів.
У січні Carmoola оголосила про успішне завершення нового раунду від попередніх інвесторів: фінтехекспертів із QED Investors, VentureFriends, InMotion Ventures, а також AlleyCorp та u.ventures. Загальна сума залучених інвестицій у проєкт тепер становить 157,4 млн євро. Carmoola направила кошти для посилення присутності на британському ринку фінансування вживаних автомобілів, який оцінюється у 100 млрд євро та може зрости до 190 млрд євро до 2027 року.
1-ше місце: Creatio
Обсяг залучених інвестицій у 2023 році: $200 млн
Рік створення: 2014
Засновники: Катерина Костерева
Офіси: Бостон, Київ, Лондон, Мельбурн, Варшава
Кількість співробітників: понад 700

Засновниця компанії Катерина Костерева
No-Code – платформа з вбудованим ШІ для автоматизації процесів та CRM. Серед клієнтів Creatio – компанії з капіталізацією $200 млрд: один із найбільших у світі виробників мікрочипів AMD, FMCG-гігант Colgate Palmolive, страховик MetLife.
З 2019-го виторг Creatio щорічно зростає на 60%, розповідала Костерева в серпні 2023 року. Торік компанія випустила шість оновлень своєї платформи. У вересневу версію – Creatio 8.1 Quantum Release – додали віртуального помічника на основі ШІ: користувачі можуть писати йому бриф для створення програм.
У червні компанія залучила $200 млн з оцінкою в $1,2 млрд і стала шостим українським єдинорогом після GitLab, People.ai, Grammarly, Unstoppable Domains та airSlate. Раунд очолив фонд Sapphire Ventures за участю StepStone Group. До фінансування також приєдналися поточні інвестори: американський Volition Capital та українсько-американський Horizon Capital. Залучені інвестиції пішли на розширення команди, зокрема, R&D, підтримки, маркетингу, продажів тощо. Також Creatio планує розширення партнерської мережі: продукти компанії продаються через дилерів і системних інтеграторів. Нині компанія працює через 700 партнерів у 110 країнах світу.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].