Власник арахісової плантації, який став президентом США: сім цікавих фактів про Джиммі Картера
За життя він, зокрема, встановив сонячні панелі на Білому домі та провів 89 секунд у ядерному реакторі

У неділю, 29 грудня, у віці 100 років пішов у засвіти Джіммі Картер – 39-й президент США, відомий скромним способом життя попри отриману Нобелівську премію миру, який був довгі роки занепокоєний кліматичними змінами.
Його каденція тривала з 1977 до 1981 року, і її третина припала на 444-денну кризу в Ірані, де американські дипломати були захоплені в заручники. Картер не зміг виграти повторні вибори, проте спромігся прожити найдовше життя з усіх президентів США та зробити чимало доброго до того, як помер у своєму будинку в місті Плейнс у Каліфорнії.
Mind згадує небанальні факти з життєпису Картера.
Перший президент, народжений у пологовому
1 жовтня 1924 року Джеймс Ерл Картер – молодший народився у шпиталі на 60 ліжок у каліфорнійському місті Плейнс. За тих часів народжувати в пологовому ще не було розповсюдженим явищем – зазвичай, малюки з’являлися на світ удома. Лілліан – мати майбутнього президента Сполучених Штатів – була медичною сестрою цього шпиталю, а батько, Джеймс Ерл, фермером.
Перший президент, інавгурований за прізвиськом
Коли Картер у 1977 році приносив присягу як президент США, він назвав себе за прізвиськом Джиммі, а не за справжнім іменем Джеймс. Він був першим, хто допустив таку вільність, і вже після нього президентами стали Білл «Вільям Джефферсон» Клінтон і Джо «Джозеф Рабінетт» Байден.
77 років у щасливому шлюбі
Джиммі та Розалін Картер були одружені 77 років. У 1945 році він запросив її на побачення до кінотеатру, після чого повідомив матері, що хоче побратися із цією дівчиною. Роком пізніше, коли йому було 21, їй – 18, це сталося.
Картери прожили щасливе життя: «За ці роки ми стали не просто друзями та коханцями, а й партнерами», – розповідала Розалін.
Після закінчення президентського терміну пара повернулася жити в будинок, де почались їхні стосунки – маленьке ранчо в Каліфорнії, яке за вартістю дорівнювало автомобілю Секретної служби, що завжди був поруч.
Розалін Картер померла в листопаді 2023 року у віці 96 років.
Сонячні панелі на Білому домі
У 1979 році Картер опікувався проблемою залежності США від імпорту пального – і наказав встановити сонячні панелі на даху східного крила Білого дому. Вони були демонтовані під час реконструкції будівлі за часів Рональда Рейгана у 1986 році.
Диджиталізація виборчої кампанії
Джиммі Картер, який проводив президентську кампанію з борту літака «Горішок-Один», став першим президентом, який мав на борту комп’ютер, адаптований під роботу на висоті 10 000 метрів і під’єднаний до мереж виборчої комісії та соціологічних служб.
За це Картера назвали «комп’ютерним президентом» – задовго до того, як цифровий світ став мейнстримом.
89 секунд у ядерному реакторі
1952 року в канадському місті Онтаріо вибухнув ядерний реактор, через що в атмосферу потрапив радіоактивний пил. США направили на допомогу команду, до складу якої входив на той момент 28-річний лейтенант Картер, який уже мав досвід участі в розробці ядерних підводних човнів для флоту.
Лейтенант у захисному одязі провів 89 секунд у центрі вибуху, отримавши таке саме опромінення, як все населення планети за рік. Пізніше він згадував, що його сеча протягом шести місяців мала високий рівень радіації.
Поцілунок для британської королеви
Через два роки після візиту президента Картера до Букінгемського палацу британські таблоїди почали обговорювати чутки, що під час візиту той поцілував королеву в губи – «скандальне» порушення її особистого простору.
Картер усе життя заперечував ці чутки, наполягаючи на тому, що одного разу, під час прощання, ледь поцілував її в щоку.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].