ЄС створює спільний з Україною оборонний фонд на 150 млрд євро: яким він буде
Країни Євросоюзу вже попередньо узгодили гігантський механізм для інвестицій у військову промисловість

Наступного вівторка, 27 травня 2025 року, країни – члени Євросоюзу офіційно затверджуватимуть нову оборонну ініціативу – створення фонду Security Action for Europe (SAFE) обсягом 150 млрд євро ($169 млрд).
Цими грошима влада ЄС обіцяє простимулювати оборонну промисловість і розпочати нову еру переозброєння Європи. Втім критики сумніваються у здатності Єврокомісії прозоро та справедливо розподілити кошти й забезпечити належний нагляд над інвестиціями.
Mind зібрав усе, що відомо про новий кредитний механізм SAFE на 150 млрд євро.
Що сприяло створенню SAFE?
Голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн представила механізм SAFE на початку березня 2025 року після припинення Сполученими Штатами військової допомоги Україні. Вона пояснила це необхідністю «Європи взяти на себе велику відповідальність за свою безпеку» через «найнебезпечніший час».
Російська війна в Україні оголила проблему дефіциту озброєнь, особливо артилерійських снарядів, а також залежності європейської оборонної промисловості від іноземних компонентів. Крім того, після повернення Дональда Трампа до Білого Дому лідери Євросоюзу стали сумніватися в тому, що можуть розраховувати на захист Вашингтону.
За підсумками 2024 року витрати ЄС на оборону становили 326 млрд євро, або 1,9% ВВП, не досягнувши цільового показника для витрат на військові потреби у 2% ВВП. У зв'язку із цим Дональд Трамп неодноразово критикував країни ЄС за недостатній внесок у власну безпеку та погрожував виходом США з військового альянсу НАТО.
У чому перевага механізму SAFE?
Влада ЄС під заставу бюджету Євросоюзу може зайняти на ринку мільярди євро під набагато менший відсоток, ніж більшість країн. Ідея SAFE у тому, що Єврокомісія позичить гроші, а потім самостійно розподілить їх як дешеві довгострокові кредити зі строком погашення до 45 років і 10-річним відстроченням виплат основної суми.
Ще одна перевага механізму SAFE у тому, що він дозволить європейським країнам здійснювати закупівлю без сплати податку на додану вартість (ПДВ).
Єврокомісія має найвищий рейтинг AAA, присвоєний провідними міжнародними рейтинговими агентствами – Fitch, Moody's та Scope. Лише п'ять країн Євросоюзу можуть похвалитися рейтингом ААА. Це Данія, Німеччина, Люксембург, Нідерланди та Швеція. Деякі члени ЄС, зокрема Болгарія, Греція, Італія та Угорщина, не дотягують навіть до рейтингу А. Інші перебувають посередині.
Хто і для чого хоче скористатися фондом SAFE
Польща, яка має кредитний рейтинг А, планує взяти 30,6 млрд євро з €150-мільярдного фонду SAFE, щоб вкласти їх у свої виробництва переносних зенітно-ракетних комплексів Piorun, самохідних гаубиць Krab і бойових машин піхоти Borsuk. Про це у вівторок, 20 травня, повідомив міністр оборони Польщі Владислав Косиняк-Камиш.
«Borsuk стане одним із наших флагманських продуктів, але ми також просуваємо машини дистанційного мінування Baobab, довгоочікувані субмарини класу Orka, військові вантажівки Jelcz і, звичайно, Piorun – вже відомий польський бренд», – розповів Владислав Косиняк-Камиш.
Ніл Річмонд, міністр оборони Ірландії – країни з військовим нейтралітетом і рейтингом AA – у коментарі Euronews також висловив зацікавленість механізмом SAFE. За його словами, Ірландії «ймовірно, не будуть потрібні кредити від фонду», але країну дуже приваблює можливість швидко закуповувати військове обладнання без сплати ПДВ.
Експерти розповіли Euronews, що європейські країни можуть захотіти використати механізм SAFE не для наповнення власних складів, а для збільшення постачання військової допомоги в Україну. Ослаблення росії на полі бою багато європейців вважають питанням своєї національної безпеки.
Як здійснюватимуться платежі SAFE?
Якщо міністри Євросоюзу затвердять механізм SAFE на зустрічі 27 травня, то за два місяці країни – члени ЄС зможуть подати заявки для отримання позик із фонду на такі проєкти, як виробництво ракет, будівництво оборонних споруд і розробка систем ППО.
Щоб пройти відбір, кожен проєкт має включати щонайменше дві країни – це має зменшити фрагментацію європейської оборонної промисловості. Комісії може знадобитися до чотирьох місяців на аналіз заявки.
Якщо Єврокомісія дасть добро, країни – члени ЄС зможуть отримати з фонду SAFE перший транш у розмірі до 15% від загальної вартості проєкту. Кожні шість місяців ЄК оцінюватиме проєкт і зможе надавати йому додаткове фінансування. Останні транші з фонду SAFE можуть бути затверджені до 31 грудня 2030 року.
Ключовою умовою надання кредитів стане принцип 65% на 35%. Засобами SAFE дозволено фінансувати лише такі проєкти, які генерують 65% продукції, виготовленої у 27 країнах ЄС, а також – в Україні, Норвегії, Молдові, Південній Кореї, Японії, Албанії, Північній Македонії та Великій Британії. Не більше 35% вартості проєкту може припадати на решту країн.
За що критикують SAFE?
Ідею «взяти дешеві кредити та роздати їх від себе членам ЄС» Єврокомісія вже випробувала після пандемії COVID-19. У 2021 році влада ЄС зайняла на фінансових ринках понад 700 млрд євро й профінансувала економічні проєкти через Фонд відновлення та підвищення стійкості (RRF).
Експерти побоюються, що фонд SAFE успадкує недоліки RRF – непрозорість, неефективне інвестування та поганий нагляд за витратами. Через помилки або витрати в Італії кошти фонду RRF неодноразово діставалися компаніям з підробленою бухгалтерією, яких не існувало або які не працювали. А в Австрії кілька злочинних організацій отримали від RRF понад 3,5 млн євро за шахрайські ремонти.
Лоредан Махарремі, аналітик дослідницької компанії Morningstar, розкритикував механізм SAFE за те, що він «надто маленький» і не вносить стабільності, потрібної для безпеки регіону.
«Хоча SAFE політично важливий, фонд на 150 млрд євро надто малий і структурно обмежений, щоб задовольнити оборонні амбіції Європи. Таким країнам, як Франція, Італія та Іспанія, які володіють ключовими оборонно-промисловими кластерами, але страждають від високого боргового тягаря, буде складно застосовувати кредитні інструменти до довгострокових і масштабних проєктів», – цитує Лоредана Махарремі Newsweek.
На думку експерта, Єврокомісія має запропонувати надійніше рішення – виділити на потреби оборони кошти з бюджету ЄС і створити спеціалізований наднаціональний інститут – Європейський оборонний інвестиційний банк. Цю структуру також обговорюють лідери ЄС. Такий банк забезпечить стабільне фінансування капіталомістких проєктів та усуне боргові ризики.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].