Нафта між OPEC та Білим домом: хто диктує ціни у 2025 році
І чому нафтовий альянс підвищує видобуток усупереч очікуванням ринку

Країни OPEC+ 5 липня 2025 року несподівано домовилися про нарощування видобутку із серпня на 548 тис. барелів нафти на добу, ризикуючи болісними наслідками в ціні як для себе, так і для конкурентів, якщо виникне надлишок пропозиції на ринку.
Новий погоджений обсяг виявився на 33% вище за квоти, визначені раніше на травень, червень і липень – 411 тис. барелів на добу. А ще до початку квітня планувалося, що на ринок щодня додаватиметься лише 138 тис. Отже, учасники OPEC+ скасували попередні скорочення виробництва попри те, що нафтові ціни останнім часом залишалися біля багаторічних мінімумів – менше $70 за барель.
Спочатку таке рішення спричинило подальше здешевлення фʼючерсів на нафту Brent – до $65 за барель, проте вже до вечора 8 липня вони відновилися майже до $70, відігравши реакцію на оголошені OPEC+ додаткові обсяги.
Mind розбирався у причинах ринкових коливань і в тому, які ціни на нафту прогнозують провідні західні аналітики.
Як Трамп впливає на ринок
Головна причина, яка тримає нафтовий ринок в напруженості – це тарифна політика президента США Дональда Трампа. У понеділок він здивував ринок оголошенням про продовження перемовин із різними країнами щодо впровадження тарифів на імпорт їхніх товарів до США. Замість 9 липня новою «датою Х» очільник Білого дому назвав 1 серпня. Це, на думку аналітиків, й утримує нафтові ціни від падіння, що могло відбутися внаслідок політики, якої наразі дотримуються в OPEC+.
Водночас в альянсі продовжують висловлювати оптимізм щодо глобальних економічних перспектив, тому орієнтуються на сильний попит на нафту протягом літнього туристичного сезону, особливо в серпні, коли традиційно зростає кількість подорожей і використання автомобілів.
«Станом на зараз показники нафтового ринку продовжують свідчити, що фізичний ринок залишається напруженим, а це означає, що він, імовірно, зможе поглинути додаткові обсяги, зважаючи на сезонне зростання попиту. Але водночас зростають ризики. Зокрема, напруженість, що зберегається в міжнародній торгівлі (через тарифну політику США. – Mind), яка може призвести до того, що протягом наступних 6–12 місяців попит на нафтовому ринку послабиться, що своєю чергою створює ризик зниження цін», – зазначають аналітики швейцарського інвестиційного банку UBS у своєму огляді.
Динаміка ф’ючерсних цін (на вересень 2025 року) на нафту марки Brent за минулі сім днів, $ за барель


Чого чекати надалі
«У перспективі до жовтня, коли попит на нафту почне знижуватися, а видобуток країн поза межами OPEC+ зростатиме, баланс ринку може змінитися, тому ціна Brent має перспективу поступово знизитися до $60 за барель, або навіть нижче», – прогнозують експерти консалтингової компанії Rystad Energy.
Але вони називають кілька факторів, які можуть завадити падінню цін до згаданого рівня.
По-перше, альянс може не реалізувати повністю анонсоване збільшення обсягів видобутку.
По-друге, країни, які не належать до ядра OPEC+, скоротять видобуток до кінця року.
По-третє, нафтопереробники Близького Сходу, прагнучи збільшити прибутки, вирішать скерувати частину додаткової нафти на внутрішню переробку, щоб експортувати більше нафтопродуктів замість сирої нафти. Зрештою, посилення санкцій США і ЄС проти росії, Ірану або Венесуели можуть створити на ринку додаткову геополітичну премію.
«Багато чого залежатиме від того, як розгортатимуться дискусії щодо тарифів у Сполучених Штатах найближчими днями, адже 1 серпня вже не за горами. Відтермінування їх повного запровадження з 9 липня на початок наступного місяця свідчить про обережність США у своїй економічній політиці. Незалежно від намірів ця затримка дає нафтовим ринкам час на адаптацію та переоцінку нових заяв, пов’язаних із тарифами», – зазначає головний нафтовий аналітик Rystad Energy Мукеш Сахдев.
Якими версіями живиться ринок
Офіційна політика альянсу залишається незмінною: головна мета – це стабільність нафтового ринку. Але на практиці близько 1,37 млн барелів на добу фактично повернулися на ринок ще до того, як було оголошено про збільшення квот. Йдеться про Об’єднані Арабські Емірати, Ірак і Казахстан, яких спостерігачі викривали в порушенні обмежень виробництва в рамках альянсу.
Тому до кінця року OPEC+ доведеться оцінити ситуацію, вирішити, як перерозподілити квоти й домовлятися з країнами, які хочуть закріпити зростання видобутку.
Однак, як зазначають аналітики, несподіване рішення OPEC+ про нарощування виробництва не менше може бути пов’язане з додатковими причинами. Учасники угоди, у якій роль лідера належить Саудівській Аравії, прагнуть обмежити можливості для зростання нафтової сланцевої індустрії США, щоб зберегти свій вплив на світовому ринку та водночас забезпечити дотримання квот усередині картелю.
Для більшості експортерів Перської затоки ціни на нафту близько $65 за барель відповідають рівню бездефіцитного державного бюджету. Виняток – це Саудівська Аравія, яка підтримує підвищення видобутку нафти й водночас найбільше втрачає при падінні цін. Щоб скоротити бюджетний дефіцит, країна збільшила запозичення на зовнішніх ринках, а державна компанія Saudi Aramco розглядає продаж своїх газових електростанцій, щоб отримати до $4 млрд додаткових надходжень, повідомляє Reuters.
Американські нафтовики при цінах $60–65 за барель балансують на межі беззбитковості. Але для Дональда Трампа зростання видобутку OPEC+ і зниження цін, яке воно має принести ринку, – це шлях до дешевшого бензину, що допоможе компенсувати очікуване збільшення інфляції через нові торгові тарифи.
Низькі нафтові ціни також б’ють по росії, яка продовжує війну в Україні не в останню чергу завдяки фінансовим надходженням до державного бюджету від експорту свого чорного золота.
«Існує безліч версій, які пояснюють несподівані рішення OPEC+. Тому ситуація має вигляд, як у байці про сліпців і слона – кожен зі спостерігачів бачить лише частину загальної ситуації. У будь-якому разі ціни нижче $70 за барель не вигідні провідним видобувним учасникам картелю. Але у 2025 році $60 можуть стати ринковою реальністю – принаймні на певний час», – підсумовує аналітикиня нафтового ринку Данія Сааді у статті для видання Petroleum Economist.
Якщо ви дочитали цей матеріал до кінця, ми сподіваємось, що це значить, що він був корисним для вас.
Ми працюємо над тим, аби наша журналістська та аналітична робота була якісною, і прагнемо виконувати її максимально компетентно. Це вимагає і фінансової незалежності.
Станьте підписником Mind всього за 196 грн на місяць та підтримайте розвиток незалежної ділової журналістики!
Ви можете скасувати підписку у будь-який момент у власному кабінеті LIQPAY, або написавши нам на адресу: [email protected].