Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду
Mind Explains

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Юлія Свириденко де-факто вже пів року глава уряду, а «оновлення» на рівні окремих міністерств не передбачає залучення свіжих облич

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду
Використано фото зі сторінки FB Юлії Свириденко

17 липня 2025 року, за тиждень до того, як піти на літні канікули, парламент затвердив новий склад уряду – третій за президентської каденції Володимира Зеленського і другий – за час дії воєнного стану.

Mind проаналізував, з якими викликами доведеться зіткнутися новим главам міністерств.

«Феномен» Шмигаля

Кабінет Дениса Шмигаля, хоч і з деякими частковими трансформаціями щодо окремих міністрів, протримався п'ять із половиною років – рекордний для України строк. Цей рекорд був на 90% обумовлений початком повномасштабної війни та посунутими на невизначений термін виборчими циклами.

Проте не можна заперечувати й те, що свою роль відіграли особисті якості вже колишнього прем'єр-міністра – відсутність пов'язаних із ним скандалів, підкреслена політична неамбітність і старанність у виконанні різного роду побажань.

На останніх офф-рекордзах на Банковій про Дениса Шмигала президент говорив лише позитивно, що різко контрастувало з емоційною до агресивності реакцією при згадці інших, більш популярних політиків, таких, як Віталій Кличко чи Петро Порошенко. Те, що Денис Шмигаль залишився в уряді (хоч уже й не на першій ролі) за президентською квотою лише підтверджує відсутність особистого мотиву для звільнення та будь-якого конфлікту.

З урахуванням цих вступних, зміна уряду має вигляд контрольованого громовідводу для населення, можливості позбутися токсичних персон у команді та імітації змін на тлі замороженого виборчого процесу.

«П’ятнашки» у Кабміні

«Новим» Кабмін уже прем’єр-міністерки Юлії Свириденко можна назвати лише з натяжкою – половина міністрів попереднього уряду зберегли свої посади. На вакантні місця заступили або представники команд, що уже працюють у міністерствах, або люди, так чи інакше пов'язані з нинішньою владою. Це ще раз підсвітило вичерпаний кадровий резерв і неможливість заповнити нестачу депутатами з парламентської монобільшості.

У деяких міністерствах, таких, як Мінкульт, ротація була пов'язана з потребою вивільнити ресурс для дипломатичних призначень. Частину міністерств – спочатку факультативних, як-от Міністерство національної єдності, або які втратили свою суб'єктність, як-от Міністерство аграрної політики та продовольства – було ліквідовано.

Останній кейс із Мінагро є особливо анекдотичним, оскільки це вже друга ліквідація цього відомства за Володимира Зеленського. Восени 2019 року воно було ліквідовано з передачею функцій Мінекономіки, через рік відновлено – і ось тепер, остаточно втративши свою суб'єктність, знову влилося в Мінекономіки.

Нагадаємо, що аграрний сектор залишається основою галуззю економіки країни, згенерувавши 17% ВВП торік, і є основним джерелом валютної виручки, забезпечуючи більш ніж половину експорту.

З одного боку, хоча б із міркувань масштабу наявність профільного відомства для АПК є логічною. З іншого – восени нинішнього року стартують активні переговори щодо аграрних кластерів у рамках інтеграції України до ЄС та для оптимізації переговорного процесу концентрація всіх функцій під одним дахом може виявитися більш оптимальною, ніж їхня розпорошення між різними міністерствами.

Декоративність змін передбачає, що загальний курс і політика, що проводиться урядом, навряд чи зазнає серйозних змін. Це водночас і хороша, і погана новина.

Тож ще раз уважніше поглянемо на «новобранців» та першочергові завдання, які їм доведеться вирішувати (хто зберіг посади – див. у кінці тексту).

Трансформації у структурі уряду

- Міністерство соціальної політики та Міністерство національної єдності об’єднують у Міністерство соціальної політики, сім’ї та єдності;

- Міністерство економіки, Міністерство аграрної політики та продовольства й Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів об’єднують у Міністерство економічних ресурсів України;

- Міністерство оборони об’єднують із Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості.


Прем'єр-міністр

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначено: Юлія Свириденко, попередня посада – перша віцепрем'єр-міністерка – міністерка економіки.

Попередник: Денис Шмигаль, перепризначений на посаду міністра оборони.

Компетенції. Попри те що слово «технократ» в Україні значною мірою скомпрометовано, Юлія Свириденко є його втіленням у кращому сенсі. Президентській команді часто справедливо закидують випадковість залучених до неї людей. Але Свириденко заходила на посаду заступника міністра економіки у 2019 році, вже маючи відповідний бекграунд, пропрацювавши у Чернігівській ОДА на посадах голови Департаменту економічного розвитку, а з 2017 року – першого заступника голови. Шість останніх років вона інтегрована до центральних структур влади, зосереджуючись на економічних питаннях.

Основні виклики в зоні відповідальності. Фактично всі, пов’язані з економічною стабільністю у країні, яка залежить від міжнародної допомоги. Їхнє подолання необхідно балансувати з популістичними завданнями та ініціативами – подібні завдання Банкова часто спускає, не замислюючись про походження коштів на їх реалізацію.

З огляду на презентаційну промову, Свириденко й надалі не має наміру відходити від образу технократа – вона обіцяла мораторій на перевірки бізнесу, особливі податкові режими й активне залучення інвестицій. Поєднати це з організаційно-презентаційними обов'язками прем’єра може виявитися дуже складно.


Віце-прем’єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначений: Тарас Качка, попередня посада – заступник міністра економіки – торговий представник України.

Попередник: Ольга Стефанишина, призначена спеціальним уповноваженим президента України з питань розвитку співробітництва зі Сполученими Штатами Америки з потенційним призначенням послом України у США.

Компетенції. Один із найдосвідченіших членів нинішнього та кількох попередніх урядів, активний учасник усіх євроінтеграційних процесів України, який успішно зводить інтереси держави та бізнесу ще з часів роботи в Американській торговій палаті.

Основні виклики в зоні відповідальності. Переговори про євроінтеграцію, що стартують уже у вересні, у межах конкретних кластерів, зокрема таких чутливих, як аграрний і транспортний. При цьому йому потрібно буде розв'язувати проблеми ситуативних блокад української продукції з боку низки європейських країн, а також пошуку для неї нових ринків.


Міністерство соціальної політики

(трансформують у Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України після приєднання ліквідованого Міністерства національної єдності скандального Олексія Чернишова)

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначений: Денис Улютін, попередня посада – перший заступник міністра фінансів

Попередник: Оксана Жолнович, залишає урядову команду

Компетенції. Улютін – типовий представник тренду, що розпочався 2019 року, у межах якого треті та другі особи прийшли на зміну першим, зміщеним із політичних мотивів. Однак цей приклад виявився позитивним, оскільки, маючи значний досвід в апараті Кабміну та Секретаріаті уряду, він зміг вийти за межі бюрократичних рамок.

Із завданнями голови Мінсоцполітики ці якості ніяк не пов'язані, але якщо розглядати посаду міністра як організаційну, то Улютін може вважатися досвідченішим за багатьох своїх колег, оскільки розуміє, як працює система зсередини. У будь-якому разі його нинішнє призначення викликало менший подив, ніж попереднє – у 2020 році він обійняв посаду першого заступника міністра фінансів.

Основні виклики у зоні відповідальності. На Міністерство соціальної політики, сім'ї та єдності України лягає глобальний і складний обов'язок «загравати» з населенням та генерувати соціальні виплати. Є підозра, що значущість цього напряму значно посилиться з наближенням виборів в Україні. І тут Улютіну стане у пригоді досвід у Мінфіні, оскільки сумнівно, що міжнародні партнери горітимуть бажанням фінансувати популізм. Але й, крім політичних цілей, Мінсоц є адміністратором величезної кількості соціальних програм, адресати яких дуже чуйно ставляться до їх виконання і є дисциплінованими виборцями. Також Мінсоцполітики відіграє ключову роль у підтвердженні статусів, які є підставою для відстрочки від призову – до цих процедур є багато нарікань.


Міністерство економіки

(трансформують у Міністерство економіки, довкілля та сільського господарства після приєднання Мінекології та Мінагрополітики)

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначено: Олексій Соболєв, попередня посада – перший заступник міністра економіки

Попередник: Юлія Свириденко, призначена прем'єр-міністеркою України

Компетенції. Абсолютно неважливі, оскільки фактичний контроль за відомством зберігає його колишня глава (Свириденко), а Соболєву надано роль старанного виконавця.

Основні виклики у зоні відповідальності. І так роздуте Мінекономіки ще більше зросло після приєднання Мінагрополітики та Мінекології. Частково цей функціонал і раніше лежав на відомстві, проте офіційна консолідація кратно збільшила процедурну складову. Також Мінекономіки формально та неформально вважається відповідальним за економічну ситуацію у країні та настрої бізнесу – наразі дуже мінорні.


Міністерство оборони

(об’єднують з Міністерством з питань стратегічних галузей промисловості)

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначено: Денис Шмигаль, попередня посада – прем'єр-міністр України.

Попередник: Рустем Умєров 18 липня 2025 року призначений секретарем РНБО.

Компетенції. Висування главою Міноборони абсолютно цивільної людини може бентежити, але лише до моменту, поки не доводиться розмежувати господарську функцію, яку, власне, і виконує відомство, та оперування військовими діями, до яких воно не має відношення. Попередники Шмигаля на цій посаді; Олексій Рєзніков – адвокат, а Рустем Умєров – фінансист.

Основні виклики в зоні відповідальності. Міноборони є розпорядником майже половини всіх бюджетних коштів, і це вже само собою формує грандіозні ризики й закладає підґрунтя для скандалів. Міноборони відповідальне за забезпечення армії, якість товарів і паралельно за величезний пласт міжнародної діяльності, у тому числі в перемовинах щодо надання озброєння.


Міністерство юстиції

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначено: Герман Галущенко, попередня посада – міністр енергетики

Попередник: Ольга Стефанишина, призначена спеціальним уповноваженим Президента України з питань розвитку співробітництва зі Сполученими Штатами Америки з потенційним призначенням послом України у США.

Компетенції. Один із найбільш непопулярних членів Кабміну і при цьому один із найнеобхідніших. Будучи співробітником не найвищої ланки в різних державних структурах із 2019 року, кар'єра Галущенка пішла вгору, й у 2020 році його було призначено на посаду віцепрезидента «Енергоатому». Компанія стабільно демонструє збитки, при цьому ніхто не заперечує видатних комунікативних навичок нового голови Мін'юсту. Формально за вимогами до посади він проходить – як випускник Львівського університету (нині – Львівський національний університет імені Івана Франка), має диплом із відзнакою за спеціальністю «Правознавство».

Основні виклики в зоні відповідальності. Мін'юст, крім поточних фонових завдань на кшталт забезпечення функціонування реєстрів, виконує набагато більш тонку та ризиковану функцію останнього слова у спірних юридичних питаннях щодо функціонування держвідомств. Одним із ключових завдань найближчим часом стане візування та підготовка євроінтеграційних документів.


Міністерство енергетики

Напівновий Кабмін: чого чекати від трансформації уряду

Призначено: Світлана Грінчук. Попередня посада – міністр захисту довкілля та природних ресурсів України.

Попередник: Герман Глущенко, призначений міністром юстиції.

Компетенції. За енергетичним профілем Світлана Грінчук працювала лише рік – заступником міністра енергетики. Побічно з цією галуззю її пов'язує лише «зелене» її відгалуження, куди більше їй знайоме по роботі в Мінекології.

Основні виклики у зоні відповідальності. Відновлення зруйнованої енергетичної інфраструктури, фінансування цих робіт, підготовка до опалювального сезону. Також вона має завдання збалансувати екологічні інтереси з минулої посади та інтереси енергетиків із нинішньої, які найчастіше прямо суперечать одні одному.


Міністерство культури

Призначено: кандидатура ще погоджується, тимчасово виконує обов’язки перша заступниця міністра Галина Григоренко.

Попередник: Микола Точицький, переходить на посаду постійного представника України при Раді Європи, яку вже обіймав раніше.

Основні виклики в зоні відповідальності. Управління нерухомою матеріальною спадщиною, стан якої з кожним місяцем погіршується, а постійні обстріли ще більше посилюють цей процес. Частково до компетенції Мінкульту належить і гостре питання мовної політики. У зоні відповідальності – презентація та формування іміджу України у світі. Також стоїть нетривіальне завдання поліпшити імідж відомства, яке випустило за кордон під час воєнного стану близьку до рекордної кількість митців або людей, що ними представлялись, та які не повернулись.

Хто зберіг посади

  • Михайло Федоров – перший віцепрем'єр-міністр України – міністр цифрової трансформації;
  • Олексій Кулеба – віцепрем'єр-міністр – міністр розвитку інфраструктури та територій;
  • Матвій Бідний – міністр молоді та спорту;
  • Наталія Калмикова – міністр ветеранів України;
  • Ігор Клименко – міністр внутрішніх справ;
  • Оксен Лісовий – міністр освіти і науки;
  • Віктор Ляшко – міністр охорони здоров'я;
  • Сергій Марченко – міністр фінансів;
  • Андрій Сибіга – міністр закордонних справ.

У випадку, якщо ви знайшли помилку, виділіть її мишкою і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію. Або надішліть, будь-ласка, на пошту [email protected]
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло