Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

Та ще три новинки листопада

Этот материал также доступен на русском языке
Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера
Генріх Гіммлер та Адольф Гітлер
Фото Getty Images / Global Images Ukraine

Сюжет. Незрозуміла назва роману ’’HHhH’’ є абревіатурою вислову, що був популярним серед верхівки Третього Рейху: «голову Гіммлера звуть Гайдріх». У книжці йдеться про реальну спецоперацію «Антропоїд», метою якої була ліквідація Райнгарда Гайдріха ‒ протектора Богемії та Моравії, генерала поліції, начальника Головного управління безпеки, особистості, яку багато хто вважав головним конкурентом Гітлера, але й його улюбленцем. Білява Бестія, найстрашніша людина Рейху ‒ Гайдріха називали по-різному, але для автора тексту він залишається жорстокою посередністю, яка страждає на роздуте его і прагне влади, щоб самоствердитись. Райнгард не відзначається видатними здібностями, проте вправно виконує накази, а головне ‒ підпадає під зовнішні стандарти арійської краси, що для оточення Гітлера було великою рідкістю. Випадкова любовна інтрижка змінює його подальший кар’єрний шлях. Гайдріх братиметься за етнічні чистки, політичні репресії, і врешті досягне мети, отримавши у власне управління багатостраждальну Чехію. Але це лише перша сюжетна лінія.

Друга – це розповідь про маленьких людей, на яких буде покладено велику місію ‒ знищити Біляву Бестію. Йозеф Ґабчик і Ян Кубіш, словак і чех, диверсанти, які прибули до Праги аж з Лондона, є «невіддільною частиною історичної панорами», не лише через важливість спецзавдання, але й тому, що їхній подвиг є оповіддю про самопожертву, відчайдушність і героїзм, про дружбу і любов, сміливість та ризик, надію й боротьбу, що не має закінчитися. І на перетині цих ліній ‒ бентежний автор, який пов’язує своє життя з подіями минулого, віддаючи данину відвазі Ґабчика і Кубіша.

Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

Наклад: 4100 примірників

Бекграунд. В оригіналі книжка ’’HHhH’’ Лорана Біне, французького письменника і викладача, вийшла 2010 року ‒ і відразу стала сенсацією. Престижна Гонкурівська премія за дебютний роман, рекордні продажі у Франції, Італії та Нідерландах, численні переклади, схвальні відгуки критиків, читачів і колег-письменників довели, що художню цінність прози також визначає активність її автора у вирішенні концептуальних проблем літературної творчості, як то перемога вигаданого над історією.

Вам сподобається, якщо: ви прагнете експериментів з формою літературного твору, а також хочете під іншим кутом зору подивитися на події Другої світової війни ‒ без мелодраматизму чи надмірного реалізму.

Вам не сподобається, якщо: ви вважаєте, що присутність автора у тексті повинна бути мінімальною, ви звикли до лінійної оповіді без будь-яких відхилень і стрибків у часі, ви переконані, що книжка про Другу світову війну неможлива без патетики.

Головна причина прочитати: поміркувати над тим, як і чому романи про Другу світову стали мейнстрімом. Роман Лоране Біне ‒ це книжка-роздум про природу героїзму, а вже потім ‒ літературний експеримент з формою, внутрішній діалог автора про факт і вигадку в історичному творі, яка «не шанує нічого». Коли на полицях книгарень по обидва береги океану не лишилося вільного місця від романів про Другу світову війну, Біне вирішив проговорити проблеми жанру. У своєму тексті він сперечається з багатьма авторами, зокрема з Джонатаном Літтельом, чиї «Благоволительки» наробили багато галасу на початку 2000-х. І вкладає у художній текст поживу для роздумів на тему: кому більше потрібна пам’ять ‒ тим, хто пішов, чи тим, хто залишився.


Ще три новинки листопада

Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

«Пожежі», Важді Муавад

«Видавництво Анетти Антоненко»

Важді Муавад ‒ лівано-канадський драматург, режисер, актор. Його творчість і діяльність високо цінуються у франкомовному світі. На цьогорічному Міжнародному книжковому ярмарку у Франкфурті Муавад був спікером відкриття, його емоційний виступ вразив аудиторію, адже митець, говорячи про мир і війну, любов і ненависть, вміє бути не просто переконливим, а таким, що зачіпає найглибші почуття. «Пожежі» ‒ драма, що від початку до фіналу тримає у напрузі. Муавад вдається до оригінального прийому ‒ головна героїня твору Наваль Марван фактично не є дійовою особою, адже ми знаємо, що жінка померла. Її заповіт стає поштовхом для розвитку сюжету, в центрі якого ‒ пошук її дітьми, Жанною і Сімоном, батька й ще одного брата. Таємниця, яку Наваль зберігала усе життя, ‒ лавина, що здатна збити з ніг, заперечити існування добра, але вона дає змогу Жанні та Сімону зрозуміти, ким була їхня мати, ким є вони самі. Шлях, що судилося пройти брату і сестрі, допоможе їм подорослішати, адже «дитинство ‒ ніж, устромлений в горло». Але головне ‒ позбутися гніву, розірвати ланцюг ненависті, щоб здобути спокій, який потрібен як живим, так і мертвим.


Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

«Листи Різдвяного Діда», Джон Р. Р. Толкін

Видавництво «Астролябія»

Унікальна книжка, яку можна читати як казку, передивлятися як твір мистецтва й досліджувати як один з перших творів Толкіна. «Листи Різдвяного Діда» ‒ збірка, що вийшла вже після смерті письменника. Вона складається з листів, які Толкін під іменем Різдвяного Діда писав своїм дітям протягом 22 років (1920-1942). Ілюстрована авторськими малюнками, фотокопіями оригіналів, книжка ризикує стати фетишем для прихильників творчості класика фентезі.

Білий Ведмідь, Великий Тюлень, Місячанин, снігові хлоп’ята, синочки снігових людей, гобліни, гноми ‒ всі ці персонажі, демонструючи надзвичайну фантазію Толкіна, змушують вчитуватися більш ретельно: раптом десь тут заховано початок Середзем’я. Між іншим, Різдвяного Діда деякі дослідники вважають прообразом чарівника Ґендальфа. Вони обидва полюбляють жартувати, товаришують з різними істотами, потрапляють у неймовірні пригоди, але з любов’ю й теплом ставляться до навколишнього світу. Без дидактизму, весело й захоплююче, письменник не стільки вчить, скільки привчає дітлахів до турботи, співчуття, а головне ‒ дива, яке особливо легко оживити на сторінках книжки.


Книга місяця: навіщо читати роман Лорана Біне HHhH про замах на головного конкурента Гітлера

«Ладнати живих», Маеліс де Керанґаль

Видавництво «Нора-Друк»

Коли мертвих поховано, залишається ладнати живих, адже саме у повторенні і відтворенні криється відчуття безкінечності. Втім, французька письменниця Маеліс де Керанґаль, порушуючи актуальну для прогресивного світу тему етичності пересадки органів від людини, у якої зафіксовано смерть мозку, не намагається зазирнути у майбутнє з його фабриками органів, а фокусується на сьогоденні. ЇЇ твір охоплює усього лише кілька годин ‒ від автокатастрофи, під час якої гине 19-річний Сімон, до вилучення з тіла хлопця органів, придатних для трансплантації. Його батьки, а за ними й інші дійові особи, переживатимуть особисті драми та прийматимуть вольові рішення. Коли ж центр їхнього Всесвіту зміститься в операційну, де панує точність і вправність рухів, сум остаточно перемішається з надією.

Людина хоче жити, навіть усвідомлюючи, що здійснення цього бажання можливе ціною існування когось іншого. Й у Керанґаль цей простий факт не є доказом чийогось егоїзму, скоріше твердженням, яке спонукає до великодушності чи переоцінки власного шляху, що теж колись закінчиться, але буде сповнений вдячності і, можливо, прагнення стати частиною, і не лише образно, чогось безкінечного.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло