Захворіло у світі
5,731,837
Померло у світі
356,606
Вилікувалось у світі
2,376,542
Захворіло в Україні
22,382
Померло в Україні
669
Вилікувалось в Україні
8,439
Ще не «Фінал»: як у Marvel створили найуспішніший кіновсесвіт

Ще не «Фінал»: як у Marvel створили найуспішніший кіновсесвіт

І скільки на цьому заробили

Цей матеріал також доступний російською
Ще не «Фінал»: як у Marvel створили найуспішніший кіновсесвіт

24 квітня у світовий прокат вийшов фільм «Месники. Завершення» – четверта і наразі заключна частина серії стрічок про команду супергероїв, які, об'єднавши сили, захищають Землю. Ще до старту продажів фільм встановив декілька рекордів з попереднього продажу квитків, маркетингових бюджетів, рівня очікувань, кількості супергероїв в одній стрічці тощо. Вважається, що «Месники. Завершення» зможе заробити близько $800 млн лише в перші декілька днів – це буде абсолютний рекорд за всю історію кіно. Mind розповідає, як з'явився кіновсесвіт Marvel, що за 10 років не зняла жодного провального фільму, скільки студія заробляє і на що від неї чекати далі.

Рішучість Кевіна Файге

Еще не «Финал»: как в Marvel создали самую успешную киновселенную
Кевін Файге
mejorimagen.eu

Своєму успіху Marvel Studios (володіє правами на тисячі супергероїв, які стали популярними завдяки коміксам. – Mind) зобов'язана одній людині – її керівнику Кевіну Файге. Саме він у 2007 році став очільником компанії та вирішив побудувати свій кіновсесвіт. До цього Marvel віддавала права на своїх героїв іншим студіям (тому, наприклад, «Людину-павука» випускала студія Sony), а сама заробляла на іграшках та інших супутніх товарах. Файге взявся змінити підхід, запустивши власне виробництво фільмів.

У 2008 році на екрани вийшов перший фільм студії – «Залізна людина». У головній ролі знявся Роберт Дауні – молодший. Цей актор на той час хоч і був уже відомий публіці, але, як каже сам Файге, «його ім'я на постері не продавало квитки». Ця роль повністю змінила кар'єру Дауні-молодшого, зробивши його одним з найпопулярніших виконавців. Фільм же домігся неймовірного успіху: при бюджеті в $140 млн він зібрав $585 млн по всьому світу. А Файге, можливо, сам того не усвідомлюючи, дав старт найуспішнішому кіновсесвіту.

Того ж року студія перезапустила «Халка». Але вирішальними стали події 2009-го: компанія Disney оголосила про покупку Marvel Studios за $4 млрд. Для Disney ця угода стала можливістю отримати в своє розпорядження 5000 героїв коміксів Marvel, заробляти на продажу супутніх товарів і використовувати образи у своїх тематичних парках. А Marvel, своєю чергою, отримала в партнери величезну студію, яка допомагала як фінансово, так і у виробництві, а також взяла на себе прокат фільмів.

Великий всесвіт

Еще не «Финал»: как в Marvel создали самую успешную киновселенную
Постер до фільму «Залізна людина»
Фото: IMDb

Фільми з супергероями знімали і до Файге. Але він став чи не першим, хто вибудовував не окремий всесвіт кожного героя (як це було, наприклад, з фільмами про «Бетмена» від DC), а вирішив об'єднати їх усіх в одному світі: різні герої з'являлися у фільмах один одного. Наприклад, у «Першому меснику» головний герой розмовляв з батьком Тоні Старка – головним героєм «Залізної людини», а потім вони знялися вже в одному кіно, маючи загальну передісторію. А головний герой «Першого месника» взагалі з'являвся в різних стрічках кіновсесвіту сім років поспіль.

Всю свою подальшу роботу з виробництва фільмів Файге розділив на так звані фази. Зараз їх три, остання закінчується разом з виходом 22-го фільму «Людина-павук. Далеко від дому» в травні, після чого команда Marvel почне готувати четверту фазу. Як казав сам Файге, поки для одних «Месники. Фінал» – це кінець, для нього процес лише стартує: на підході новий набір фільмів і нові герої, які мають бути причетні до всього, що раніше вже виходило на екрани.

Перша фаза: «Неймовірний Халк», «Залізна людина 2», «Тор», «Перший месник». Останнім став фільм «Месники», в якому одразу всіх головних героїв об'єднали в одній команді.

Друга фаза: «Залізна людина 3», «Тор 2: Царство темряви», «Перший месник: Інша війна», «Вартові Галактики», «Месники: Ера Альтрона» (усіх головних героїв зібрали разом вдруге) і «Людина-мураха».

Третя фаза: «Перший месник: Протистояння», «Доктор Стрендж», «Вартові Галактики. Частина 2», «Людина-павук: Повернення додому», «Тор: Рагнарек», «Чорна пантера», « Месники: Війна нескінченності», «Людина-мураха і Оса», «Капітан Марвел», «Месники: Фінал» і «Людина-павук: Далеко від дому».

Як це все дивитися?

Так чи інакше, краще дивитися всі фільми один за одним – це дозволить повністю зрозуміти всі відсилання в наступних стрічках. Але якщо часу обмаль, то Vox називає вісім кінострічок, які точно потрібно побачити перед походом у кіно на «Месники: Завершення». Це «Перший месник», «Капітан Марвел», «Залізна людина», «Месники», «Вартові Галактики», «Перший месник: Протистояння», «Чорна пантера» і «Месники: Війна нескінченності». Тим, у кого зовсім немає часу, досить переглянути «Месники: Війна нескінченності», щоб розуміти, про що взагалі йтиметься, – фільми між собою пов'язані.

На що чекати далі?

Еще не «Финал»: как в Marvel создали самую успешную киновселенную
Постер до фільму «Люди Ікс»
Фото: IMDb

Зараз ЗМІ гадають, якою ж буде наступна фаза. Кевін Файге зазвичай не розкриває секретів і про свої плани говорить мало. Справа в тому, що велика частина нинішніх популярних героїв – досить давні історії.

Наприклад, «Залізна людина» з'явилася у 2008 році, з цим героєм Дауні-молодшого виходить вже дев'ятий фільм (стрічки за його участю принесли компанії $8 млрд). А значить, на його місце пора вводити нових героїв, які зможуть показати не менш успішні фінансові результати і завоювати таку саму любов аудиторії. До того ж у Дауні-молодшого закінчується контракт, а сам він визнає, що з роллю «Залізної людини» пора зав'язувати.

З новими героями у Marvel проблем немає: після угоди Disney з 21st Century Fox компанія, крім своїх 5000 героїв, отримала доступ до всесвіту «Люди Ікс» та інших відомих персонажів. А сам Файге не виключає, що в майбутньому може з'явитися фільм, де зустрічаються «Месники» і «Люди Ікс». Поки ж Marvel не планує зменшувати обертів і збирається випускати по три фільми на рік.

Машина для заробляння грошей

Файге, крім впізнаваного всесвіту, зумів створити по-справжньому фінансово успішний продукт. Сукупно 20 фільмів, що вже вийшли, зібрали в прокаті майже $19 млрд, тоді як на їхнє виробництво витратили лише $4 млрд. І це без урахування продажу іграшок та інших супутніх товарів, рахунок яких йде на мільярди: лише за останній квартал компанія Hasbro, яка серед іншого продає іграшки «Месників», реалізувала продукції на $1,4 млрд.

Файге вдалося створити кіновсесвіт, в якому не було жодного дійсно провального фільму: кожен збирав більше, ніж витрачалося на його виробництво. До того ж це перший всесвіт, в якому цілій «когорті» фільмів вдалося зібрати в прокаті понад $1 млрд: «Залізна людина 3» ($1,2 млрд), «Месники» ($1,5 млрд), «Перший месник: Протистояння» ($1,1 млрд), «Месники: Ера Альтрона» ($1,4 млрд), «Чорна пантера» ($1,3 млрд) і «Капітан Марвел» ($1,1 млрд). А фільм «Месники: Війна нескінченності» взагалі встановив абсолютний рекорд – збори стрічки перевищили $2 млрд. Тільки в 2018 році компанія заробила понад $4 млрд.

Для порівняння: за всі свої фільми впродовж останніх шести років кіновсесвіт DC (конкуренти Marvel) отримав трохи більше $5 млрд, у їхньому активі лише один фільм зі зборами понад $1 млрд.

Єдиним серйозним конкурентом Marvel у світі кіновсесвіту залишаються «Зоряні війни», права на які також належать Disney. Перезапуск стався у 2015 році, стрічка «Пробудження сили» зібрала в прокаті понад $2 млрд, а наступні два фільми – сукупно $2,4 млрд. Щоправда, на відміну від Marvel, «Зоряні війни» вже обпеклися: останній фільм про Хана Соло вважається провальним: збори менше ніж $400 млн є найнижчим показником за всю історію кіновсесвіту.

«Месники. Завершення»

Еще не «Финал»: как в Marvel создали самую успешную киновселенную
Афіша фільму «Месники. Фінал»
Фото: IMDb

Сьогодні Disney і Marvel роблять велику ставку саме на заключну частину «Месників». Стрічка «Месники. Завершення» – остання з серії про команду супергероїв у нинішньому її складі. Що буде далі – ні Файге, ні його колеги не розповідають.

А поки студія заробляє на любові фанатів до героїв Marvel. Лише в США через попередні продажі реалізовано квитків на $107 млн ​​(жоден інший фільм не показував таких результатів). На перші сеанси квитки перепродували на eBay за $1000. Попит був такий великий, що сайти кінотеатрів по всьому світу не витримали напливу охочих. Така ж ситуація була і в Україні, коли ще на початку квітня з'явилися перші квитки.

Вважається, що вже за перший уїк-енд фільм може заробити до $800 млн по всьому світу. У тому числі за рахунок старту в Китаї, де прокат почнеться одночасно з іншими країнами. Там попередньо було продано квитків на 400 млн юанів (близько $60 млн). У кінотеатрах світу «Месники. Завершення» забирають близько 80% усіх залів на старті, а це феноменальний показник.

У Disney очікують, що «Месники. Завершення» збере понад $2 млрд у прокаті та стане найкасовішим фільмом Marvel в історії. Лідер списку – фільм «Аватар» – уже має в своєму активі понад $2,78 млрд. Щоб увійти до трійки найкасовіших стрічок, останнім «Месникам» потрібно зібрати в прокаті понад $2,1 млрд. Для Marvel, яка з прохідним фільмом «Капітан Марвел» зібрала понад $1 млрд, це, здається, не є проблемою.

До речі, сьогодні саме героїня фільму «Капітан Марвел» вважається заміною «Залізної людини» і майбутнім центром всього кіновсесвіту.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті