Заплутані історії від творців «Моста», шпигунський трилер і коміки-хамелеони: які серіали подивитися в листопаді

Заплутані історії від творців «Моста», шпигунський трилер і коміки-хамелеони: які серіали подивитися в листопаді

Поринути в скандинавський нуар чи шпигунські пристрасті – один із способів відчути хюґе

Цей матеріал також доступний російською
Заплутані історії від творців «Моста», шпигунський трилер і коміки-хамелеони: які серіали подивитися в листопаді
Кадр із серіалу «Перевал»
Фото: imdb

Швеція відома традиціями кримінальної літератури та серіалів. «Сипучі піски» став ще одним доповненням до каталогу Netflix від сценариста «Моста», а «Що заховано в снігу» – інтригуючою кримінальною драмою від продюсера «Дівчини з татуюванням дракона».

Справжній успіх до скандинавських детективів прийшов з екранізацією трилогії «Міленіум» шведського письменника Стіга Ларссона («Дівчина з татуюванням дракона», «Дівчина, яка грала з вогнем», «Дівчина, яка підривала повітряні замки») і виходом шведського серіалу «Міст».

Відтоді скандинавські детективні серіали, що мають своє обличчя й темперамент, набирають обертів і завойовують все більше прихильників у всьому світі. Про це і не тільки – листопадова серіальна добірка від Mind.

«Сипучі піски»

Запутанные истории от создателей «Моста», шпионский триллер и комики-хамелеоны: какие сериалы посмотреть в ноябре
Фото: imdb

Оригінальна назва: Quicksand

Рік: 2019 (1-й сезон)

Кримінальна драма-трилер, дія якої відбувається у Швеції, але сюжет універсальний і актуальний не лише для Європи. Серіал знятий за мотивами роману-бестселера «Störst av allt» Малин Перссон Джоліто, який отримав нагороду «Кримінальний роман року». Перш ніж стати автором бестселерів, Джоліто працювала в престижній юридичній фірмі. The New York Times зазначає, що це перша з її книг, розповідь у якій побудовано з погляду відповідача, а не адвокатів, що працюють над справою.

Головним сценаристом телесеріалу є Камілла Альгрен, яка передусім відома своєю роботою над трилогією «Дівчина з татуюванням дракона», «Дівчина, яка грала з вогнем», «Дівчина, яка підривала повітряні замки» і серіалом «Міст».

Після жорстокої стрілянини в школі в Дандеріді, багатому передмісті Стокгольма, 18-річну Майю звинувачують у вбивстві. Під час суду розкриваються подробиці її стосунків з іншими учнями, батьками і вчителем. Вона дійсно вбивця або ще одна жертва? Що насправді сталося в класній кімнаті – і яку роль відіграв її хлопець Себастьян Фагерман?

Історія прокручується між сьогоднішнім днем ​​та спогадами героїні про події, які призвели до стрілянини. Центральне місце в серіалі відведено історії кохання Майї (Ханна Арден) і Себастьяна (Фелікс Сендман), чий вплив на подругу в міру розвитку їхніх відносин досліджується за допомогою спогадів. Порушується також тема стосунків батьків і дітей.

Чому варто дивитися. Кримінальна драма з шокуючим початком і не менш інтригуючим фіналом. Масові розстріли почастішали в реальному житті, особливо в Америці, тому комунікація через культуру, зокрема серіали, може відіграти важливу роль, допомагаючи справлятися з такими жахливими подіями або ж попереджати їх виникнення. «Сипучі піски» відображають глибину деяких найбільш руйнівних проблем, що регулярно виникають у суспільстві: шкільні перестрілки, домашнє або сексуальне насильство, наркотики і зброя.

У чому полягає політика Швеції щодо зброї? У «Сипучих пісках» багато великих гвинтівок. Полювання – популярне проведення часу в Швеції. Але при цьому діють суворі вимоги щодо того, хто може отримати ліцензію. Ви повинні пройти річну програму навчання мисливців, скласти письмовий іспит та іспит зі стрільби.

Незважаючи на повсюдну присутність зброї в житті шведів, у цій країні спостерігається низький рівень насильства з її застосуванням, особливо якщо порівнювати зі Сполученими Штатами. «За даними дослідження 2017 року, близько 40% американців кажуть, що вони володіють зброєю або живуть у сім'ї, де є зброя; число вбивств із застосуванням вогнепальної зброї в США є найвищим серед розвинених країн світу. Дослідження 2016 року, опубліковане у виданні American Journal of Public Health, виявило прямий зв'язок між кількістю зброї, якою володіють громадяни в різних штатах, і кількістю самогубств із застосуванням цієї зброї», – пише BBC.

Серіал будується на історіях, де кожна сцена має важливе значення для доказу того, чи винна Майя, особливо – спогади героїні. Творцям вдалося досягти максимальної реалістичності, що робить серіал ще більш захопливим.

Чи варто чекати другого сезону? Історія пов'язує всі нитки, і тому здається, що всі крапки розставлені. Але було б цікаво подивитися, які нові ризики виникнуть. Як Майя надалі житиме з цією трагедією?


«Що заховано в снігу»

Запутанные истории от создателей «Моста», шпионский триллер и комики-хамелеоны: какие сериалы посмотреть в ноябре
Фото: imdb

Оригінальна назва: Det som göms i snö

Рік: 2018 (1-й сезон)

Кримінальна драма зі стриманим скандинавським характером, реалістичністю й неспішною атмосферною оповіддю.

За словами продюсера Сорена Стемозе («Дівчина з татуюванням дракона», «Дівчина, яка грала з вогнем»), в основі серіалу – реальна історія шведа Томаса Квика, що був засуджений як серійний вбивця, але в підсумку виявився невинним. Ядром історії є пам'ять – чи то викривлена ​​пам'ять, чи то зменшена, чи то відновлена. Серіал також – про «тріщини» у шведській судовій системі.

Петеру Венделю (Роберт Густафссон) і його невеликій команді доручено займатися нерозкритими справами про вбивства. Новачку в поліції Барбро (Іа Лангхаммера) і двом детективам-аутсайдерам – Kайсе (Луїза Петерхофф) і Йормі (Крістоффер Вагелін), які збираються піти зі служби, – під управлінням впертого Венделя вдається розплутати давній злочин. Виявляється, що Петер пов'язаний із новим розслідуванням і злочинцем, а давні проблеми з дитинства і самогубство брата не дають спокою.

Чому варто дивитися. «Що заховано в снігу» – перш за все психологічна драма без зброї, без насильства і без поліцейської форми. Темп подання й розкриття персонажів досить повільний, іноді навіть занадто мовчазний, але врівноважений діалогами, що створює певну атмосферу занурення.

Карл Роберт Олоф Густафссон, який зіграв похмурого, небагатослівного, замкнутого, з глибокими психологічними травмами детектива Венделя, – відомий шведський комік і улюбленець публіки: його називають «найсмішнішою людиною у Швеції». Можливо, творці хотіли привернути увагу незвичайним перетворенням актора, як це сталося з головним англійським коміком Роуеном Аткінсоном у ролі легендарного комісара Мегре.

Образ помічниці Барбро, яка не має професійної освіти, але має відчуття та інтуїцію справжнього детектива, асоціюється з головною героїнею британського комедійного детективного серіалу від BBC «Шекспір ​​і Хетеуей: Приватні детективи», у якому колишній поліцейський Френк Хетеуей знаходить напарника в особі ініціативної та спостережної клієнтки на прізвище Шекспір.

Якщо вам сподобався шведський детектив-драма на основі кримінальних романів Аси Ларссон «Ребекка Мартінссон», про який ми писали раніше, тоді неодмінно подивіться «Що заховано в снігу».


«Перевал»

Запутанные истории от создателей «Моста», шпионский триллер и комики-хамелеоны: какие сериалы посмотреть в ноябре
Фото: imdb

Оригінальна назва: Der Pass

Рік: 2019 (1-й сезон, продовжений на 2-й сезон)

«Перевал» – німецько-австрійський детектив-драма-трилер. Після вдалих проектів «Вавилон Берлін» (Babylon Berlin) і «Підводний човен» (Das Boot) – це третє виробництво Sky Germany. Автори сценарію були натхненні датсько-шведським серіалом «Міст» – і сюжет був перенесений на німецько-австрійський кордон.

На самому кордоні між Німеччиною і Австрією поліція знаходить труп чоловіка в незвичайній позі з кінським хвостом в руках, частина тіла в Австрії, частина – в Німеччині. За розслідування загадкового злочину беруться два детективи із сусідніх країн: Еллі Стокер (Джулія Єнч), для якої це перша серйозна справа, і Гедеон Вінтер (Ніколас Офшарек) зі своїми таємницями і психологічними проблемами, про які нам не розповідають, а тільки натякають.

Злочинів із символічно розміщеними жертвами, що нагадує язичницькі ритуали, стає все більше. Вбивця непростий: освічений, сумлінний і терплячий працівник, який розбирається в комп'ютерних технологіях. З кожним новим злочином він стає сміливішим, його нарцисичні риси прогресують, і вбивства набувають все більш витонченого характеру. Детективи виходять на слід злочинця, але він весь час їх випереджає.

Чому варто дивитися. Глядача не водять за носа, як у більшості детективів, а показують серійного вбивцю в середині серіалу, розкриваючи його особистісний і психологічний портрет. На думку політиків і журналістів, він не просто псих у масці, який ототожнює себе з Крампусом, а політично вмотивований злочинець. На думку ж поліції – він самозакоханий нарцис, озлоблений на весь світ боягуз, який не гідний того, аби про нього писали в пресі.

«Перевал» підтверджує, що у світі немає абсолютно безпечних місць, як немає правил і справедливості для всіх. А образ Крампуса, який карає примхливих і неслухняних дітей (протилежність святого Миколая), уособлює покарання за гріхи людства загалом. Перші вбивства – тому підтвердження: контрабандист, продажний чиновник, дівчина-блогер. Але далі вся «праця – сигнал до пробудження», який «пише» серійний вбивця, – лише спосіб привернути увагу.

Засніжені, пустельні та мальовничі Альпи й музика Ханса Циммера (композитор, відомий за музикою до фільмів «Людина дощу», «Король Лев», «Краще не буває», «Гладіатор», «Перл-Харбор», «Початок», «Інтерстеллар») як додатковий бонус додають загадковості та драматизму.


«Шпигун»

Запутанные истории от создателей «Моста», шпионский триллер и комики-хамелеоны: какие сериалы посмотреть в ноябре
Фото: indiewire

Оригінальна назва: The Spy

Рік: 2019 (1-й сезон, міні-серіал)

Французький шпигунський трилер заснований на реальній історії і зосереджений навколо ізраїльського розвідника Елі Коена, якому вдалося потрапити спочатку в близькі до уряду Сирії кола, а потім і в сам уряд. Він протягом багатьох років видавав себе за багатого арабського бізнесмена й паралельно вів активну розвідку на користь Ізраїлю, поки його не викрили 1965 року.

Режисер серіал – Гідеон Рафф, відомий за серіалом «Батьківщина». У ролі шпигуна Елі Коена – Саша Барон Коен, відомий за комедійними ролями в «Бораті». Коен, проникаючи  все глибше і глибше у політичну й військову ієрархію Сирії, безперервно відправляв поновлені розвіддані в спецслужбу Ізраїлю, передавав інформацію азбукою Морзе або вивозив документи контрабандою через Європу.

Чому варто дивитися. Комік Саша Барон Коен відмінно справляється з роллю «агента 88». Елі Коен, єгипетський єврей, народився в Олександрії 1924 року. Коли він був молодою людиною, працював у Єгипті, щоб таємно допомагати місцевим євреям при еміграції до Ізраїлю. Йому вдалося заручитися дружбою багатьох впливових членів сирійської громади за кордоном, перш ніж він відправився в Дамаск 1962 року з рекомендаційними листами. Там він вів активне громадське життя, влаштовуючи вечірки у своєму будинку, на яких були присутні високопоставлені сирійські чиновники.

У «Шпигуні» показано, що Коен наближається до Хафеза та групи сирійських змовників, відомих як партія «Баас», що готуються захопити владу в країні. У реальному житті група радикалів прийшла до влади в Сирії в березні 1963 року. Баасисти були групою переважно світських арабських націоналістів, які виступали проти колоніалізму та сприяли соціалізму, мілітаризму й арабському об'єднанню.

Генерал Хафез Асад, який правив Сирією з 1970 по 2000 рік, був баасистом – як і його син Башар Асад, що став президентом після смерті батька. І за місяць до того, як баасисти прийшли до влади в Сирії, інша група баасистів захопила Ірак. Іракські баасисти були відсторонені від влади протягом декількох місяців, але вони повернулися в 1968 році під керівництвом свого лідера Саддама Хусейна, який десятиліттями керував країною. Партія «Баас» зараз є правлячою в Сирії. Для її режиму характерні авторитаризм, переслідування політичної опозиції та заборона на критику її ідеології.


«Елементарно»

Запутанные истории от создателей «Моста», шпионский триллер и комики-хамелеоны: какие сериалы посмотреть в ноябре
Фото: imdb

Оригінальна назва: Elementary

Рік: 2019 (7-й сезон)

Продовження американського серіалу про детектива Шерлока Холмса (Джонні Лі Міллер) і його напарницю доктора Джоан Ватсон (Люсі Лью). В основі – детективи Артура Конан Дойла, дію яких перенесено в наші дні. Перший сезон вийшов 2012 року, а сьомий стане заключним. Усі сезони в принципі можна дивитися незалежно.

У сьомому сезоні Холмс і Ватсон намагаються вести розслідування в США з Лондона, коли капітан Грегсон виявляється серйозно пораненим. Основний лиходій – техномагнат і мільярдер Один Райхенбах (Джеймс Фрейн) намагається укласти угоду з Шерлоком і просить протестувати його нову систему попередження злочинів.

Чому варто дивитися. Серіалу, як і раніше, вдається слідувати концепції «дотепно й ненудно». Він все ще не втратив оригінальності й не слабшає в сюжетній лінії. Відмінний детективний серіал, особливо для тих, хто ще не знайомий із сучасним Шерлоком і Ватсон. Творець стрічки Роб Доерті свідомо зробив помічником Шерлока жінку, щоб показати «як чоловік і жінка можуть жити і працювати разом, не домішуючи до цього романтичні стосунки».

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті