«Київські соловейки»: дорогою милосердя та успіху

«Київські соловейки»: дорогою милосердя та успіху

Як талановиті українські діти долучилися до вшанування постраждалих від аварій на ЧАЕС та «Фукусімі-1»

«Київські соловейки»: дорогою милосердя та успіху
Ансамбль "Київські соловейки"
Фото з особистого архіву автора

У київській музичній школі №29, що працює в Святошинському районі, 26 років тому було створено  вокальний ансамбль «Київські соловейки». Відтоді професійним творчим розвитком, концертною діяльністю його учасників опікуються двоє педагогів цієї школи.

Керує гуртом хормейстер Марія Мороз. Її вірним помічником, «правою рукою» в усьому є концертмейстер Вадим Колосок. Саме він здійснює чимало аранжувань та записів пісень, акомпанує виступам юних артистів. Склад учасників за ці роки неодноразово оновлювався, професійний рівень зміцнювався, зростав з року в рік.

«Київські соловейки»: дорогою милосердя та успіху
Фото з особистого архіву автора

Діти – лауреати багатьох всеукраїнських і міжнародних конкурсів та фестивалів, вони дали за ці роки не одну сотню концертів у найрізноманітніших концертних залах та на вуличних святах у столиці та інших містах України.

В житті вокального колективу особливе, зворушливе місце займають його стосунки з заокеанськими далекосхідними партнерами. Майже з початку творчого шляху склалася міцна дружба «Соловейків» з представниками Японії. Коли у 1986 році сталася аварія на Чорнобильській АЕС і постраждало багато наших співгромадян, одними з перших руку допомоги українцям простягнули саме японці – мешканці країни, що пережила атомні бомбардування у 1945 році. Зокрема, 1994 року у місті Убе було створено громадську організацію «Дружба», яка почала проводити активну діяльність, знайомлячи японських громадян з чорнобильською проблематикою, а також із  самобутньою культурою України. Для цього «Дружба» запрошувала до Японії українських лікарів, митців, громадських діячів.

У 1997 році до КДМШ № 29 вперше завітали представники цього товариства Акіра Мацуока, Ецуко Ішікава, Ейджи Харукі. Вони зробили багато корисних справ для Японії та України, адже Мацуока-сан – практикуючий лікар, керівник клініки. Ішікава-сан – мати шістьох дітей, але впродовж багатьох років вони та інші волонтери безкорисно допомагають українцям, постраждалим від Чорнобильської аварії.

Саме вони згуртували навколо себе чимало однодумців у різних регіонах Японії і з їхньою допомогою тричі запрошували «Київських соловейків» у концертні тури Японією: у 2000, 2006 та 2009 роках. Загалом Марія Мороз та Вадим Колосок з різними учасниками ансамблю були в Японії понад 100 днів, виступали у багатьох префектурах, дали на японських теренах понад 200 концертів у великих містах (Токіо, Осака, Кіото, Кобе, Фукуока, Хіросіма, Кумамото та інших) та й у невеличких містечках та селищах.

Особливо запам’яталися учасникам колективу концерти у Хіросімському меморіальному соборі миру в усьому світі та перебування у парку Миру і Музеї атомного бомбардування у Хіросімі.

Кожен виступ київського дитячого вокального колективу на сценах Японії супроводжувався розповідями про Чорнобильську катастрофу та її трагічні наслідки для громадян України. Завдяки благодійним внескам слухачів та продажу трьох записаних на ті часи компакт-дисків «Київських соловейків» нашими японськими друзями були зібрані чималі кошти, на які потім були закуплені медикаменти та медичне обладнання. Їх було передано кільком київським лікарням, де проходять лікування учасники ліквідації аварії на ЧАЕС та хворі українські громадяни, серед яких є й діти, що досі страждають від наслідків цієї катастрофи.

Плідні творчі стосунки склалися у «Київських соловейків» і з Національним музеєм «Чорнобиль». Колектив неодноразово виступав у ньому під час проведення різних експозицій. Відеозапис виконання ансамблем японської пісні «Дзвони Нагасакі», присвяченої атомній трагедії цього міста, було зроблено під час відкриття в музеї «Чорнобиль» виставки японських ляльок «Окіагарі-кобоші» та викладено в Youtube. На даний час запис зібрав майже 26 000 переглядів і отримав велику кількість схвальних відгуків.

У 2011 році, до 25-ї річниці аварії в Чорнобилі, ансамбль став одним із головних учасників спеціального випуску телепрограми «Надвечір’я» на каналі УТ-1. Згодом юних виконавців та керівників колективу неодноразово запрошували для участі у програмах, присвячених чорнобильській проблематиці, на каналах УТ-1, КДРТРК, Майдан-ТБ, тощо.

Через п'ять років колективу було запропоновано взяти участь у заходах до 30-річчя Чорнобильскої катастрофи у Центрі мистецтв СБУ. Роком раніше цими ж днями виступ учасників ансамблю став основою пам’ятного заходу «Чорнобильський урок» для школярів з Житомирщини і Київщини,  які мешкають у 2-й і 3-й зонах радіоактивного забруднення, а також дітей та онуків ліквідаторів і переселенців, евакуйованих у 1986 році з Прип’яті та інших населених пунктів зони відчуження.

26 квітня 2007 року на першому каналі Українського радіо вийшла в ефір програма «Школяда», де юні «соловейки» розповідали про власне ставлення до цієї трагедії та свої благодійні виступи у Японії. З часом в ефір радіоканалів УР-1 та «Промінь» вийшли й інші програми за участі дітей та керівників ансамблю: «Діти проти Чорнобиля», «Україна – Японія: атомний біль», тощо.

«Київські соловейки»: дорогою милосердя та успіху
Фото з особистого архіву автора

26 квітня 2019 року в режимі відеомосту з концертного залу ДМШ №29 відбувся виступ «Київських соловейків» для учасників церемонії відкриття виставки «Окіагарі-кобоші для Фукусіми: солідарність від України», яку було організовано за підтримки посольства України у Японії у місті Кіото.

Під час пам’ятних заходів, присвячених різним роковинам Чорнобильської трагедії, ансамбль неодноразово виступав у великих концертних залах Києва: Центрі мистецтв «Святошин», клубі «Бінго» Святошинського району, Центральному Будинку офіцерів Збройних Сил України, Деснянській районній в місті Києві державній адміністрації, тощо.

Згадка про Деснянський район не випадкова – після Чорнобильської аварії саме на новий мікрорайон «Троєщина» було переселено чимало людей, евакуйованих з міст Прип’ять, Чорнобиль та навколишніх сіл. Тут активно діє Громадська організація інвалідів-чорнобильців «Земляки», з якою «Київські соловейки» товаришують впродовж багатьох років. Ансамбль є частим гостем різних заходів  організації,  підтримує членів товариства своїми виступами. Також приємними є зустрічі зі спільними друзями «Земляків» і «Київських соловейків», які продовжують і нині допомагати людям, постраждалим від чорнобильської аварії – це японська благодійна організація «Горошки» на чолі з Ішікавою Ецуко, товариство «Йога-Нікетан» та українська співачка і бандуристка Наталія Гудзій, яка вже довгий час мешкає в Японії.

З 2010 року посольство Японії запрошує «Київських соловейків» відвідати щорічний прийом у амбасаді з нагоди святкування дня народження Імператора Японії – свого головного державного свята.

З 2012 року колектив в урочистій частині цього заходу традиційно виконує Гімни України та Японії. З того часу в Києві змінилося четверо японських послів, але дружба «Соловейків» з японським представництвом продовжується вже 20 років.  

Після Великого східнояпонського землетрусу  2011 року колектив став співорганізатором концерту, присвяченого культурі Японії у Київському Будинку вчителя, а влітку «Соловейки» виступили під час великої концертної програми на Співочому полі, присвяченої підтримці японського народу.

35-та річниця аварії на ЧАЕС, яку днями відзначатиме Україна – трагічна дата в історії нашої країни. Але вона дала поштовх великій дружбі між японським та українським народами, зблизивши нас. Дві країни з оптимізмом дивляться у майбутнє, і частинку цього світлого погляду, цього сподівання на краще вносить вокальний ансамбль пересічної київської музичної школи.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у нашому Telegram-каналі Mind.ua
Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло