Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля

Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля

Чим ця стрічка чіпляє досвідченого глядача та чому варто не пропустити її в широкому прокаті

Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля
Фото: oiff.com.ua

«Тиждень німецького кіно-2021»  відкрився режисерським дебютом Даніеля Брюля – повнометражною стрічкою «Поганий сусід». Це був дійсно вдалий вибір для старту 27-го за рахунком фестивалю, що став 27-ю за ліком збіркою актуального кіно з Німеччини. Mind побував на прем'єрі – і ділиться враженнями.

Сюжет: Даніель – зірка німецького кіно та телебачення, чия кар'єра стрімко розвивається. Чоловік живе разом із дружиною та дітьми в розкішному пентхаусі в самому центрі міста. Новий виклик – потенційна роль у супергеройському блокбастері, задля отримання якої потрібно прямувати на проби в Лондон. Перед дорогою до аеропорту Даніель заходить у бар, де зустрічає свого сусіда, який знає підозріло багато не лише про нього, а й про його родину...

В українському прокаті: з 4 листопада 2021 року.

У ролях: Даніель Брюль, Петер Курт та інші.

Бекграунд. Пам'ятаєте гру «Як дістати сусіда»? Ні-ні, перед нами не її екранізація, хоча дещо спільне в зростаючому напруженні між двома людьми, що живуть поруч, усе-таки є.

Даніель Брюль вирішив ступити на територію камерної комедії, яка не вимагала надмірних витрат на виробництво, але при цьому дуже залежала від якості сценарію та постановки. Причина: перед нами діалогове кіно, де історія вибудовується в невеликій забігайлівці з обмеженою кількістю дійових осіб.

Власне, «Поганий сусід» взагалі концентрується лише на двох сусідах, яких зіграли сам режисер і Петер Курт. Зіграли настільки блискуче, що під час перегляду мимоволі почуваєшся відвідувачем цього бару, де розгортається драма – нехай вона і подається так, щоб викликати у сторонніх спостерігачів посмішку. Подібні емоції – на вагу золота, оскільки не надто просто порушувати серйозні теми, використовуючи для цього комедійні інструменти.

Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля

Вельми іронічно, що головний герой пробується в нетиповий для себе супергеройський блокбастер, враховуючи послужний список самого Даніеля Брюля (нагадаємо, він зіграв Гельмута Земо у фільмі «Перший месник: Протистояння» і серіалі «Сокіл та Зимовий солдат»). Такі деталі допомагають не лише розкривати характер персонажа, але й активно використовуються протягом усього хронометражу для гармонійного вплетіння в конфлікт, який нагадує сніжну кулю. Примітно, що самим лише кінематографом творці не обмежилися, зачіпаючи навіть німецьку історію та життя по обидві сторони Берлінської стіни до того, як вона впала (і, зрозуміло, її ідеологічну спадщину).

Дотепні випади та мінливі розклади в розмові двох яскравих героїв дозволили органічно вплітати не лише вже згадані теми, що стосуються кіно або Берлінської стіни, оскільки перед глядачем поступово складається пазл з істинним призначенням цієї (не)випадкової зустрічі в барі.

До чого може призвести недооцінка можливостей людини, з якою ти ведеш бесіду/справи? Де має закінчуватися довіра до найближчого оточення? Чому ми не помічаємо очевидних речей, прикриваючись зручними відмовками? І цей список можна продовжувати нескінченно, включно з питанням про зіркову хворобу та нівелювання значущості будь-кого з оточуючих і його праці. Смислова начинка – на найвищому рівні, при цьому немає жодного натяку на ваговитість оповідання.

Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля

Вам сподобається, якщо: ви – давній поціновувач європейського фестивального кіно; фільм також можна обрати і в тому випадку, якщо ви втомилися від масштабних стрічок, в яких виникають перманентні проблеми з сюжетом. «Поганий сусід» – це проста, але щиро-дотепна історія, в якій немає нічого зайвого, і цим вона підкоряє з перших хвилин.

Вам не сподобається, якщо: від картини німецького режисера ви апріорі очікуєте великого масштабу, різноманітних локацій і непристойних жартів у дусі сучасних підліткових комедій.

Тиждень німецького кіно-2021: «Поганий сусід» Даніеля Брюля

Головна причина подивитися. У навмисній простоті всього, що відбувається, є якийсь невловимий магнетизм, який не дозволяє відволікатися на сторонні думки. З кожною новою сваркою, уїдливим жартом або несподіваним поворотом залученість лише посилюється, і за це хочеться дякувати всім причетним до створення картини. Цей фільм – як ковток свіжого повітря, оскільки сучасний кінотеатральний репертуар зазвичай пропонує інше, геть відмінне від «Поганого сусіда» кіно.

Стежте за актуальними новинами бізнесу та економіки у наших Telegram-каналах Mind.Live та Mind.UA, а також Viber-чаті