Оце так фрукт: як створюються чіпси hi Snack

Оце так фрукт: як створюються чіпси hi Snack

Як з овочів і фруктів зробити поживні снеки і чому вони корисніші за сухофрукти

У рамках рубрики «Детально» Mind продовжує публікувати історії становлення цікавих бізнес-кейсів, започаткованих нашими співвітчизниками.

Свій перший бізнес в Україні Олександр Янов, котрий до цього сім років жив і працював у Великобританії, запустив у 2013 році: протягом шести місяців він займався імпортом фруктів і сухофруктів. Все, що возив, підприємець нерідко вживав і сам. Всій родині й особливо дітям тоді до смаку прийшлися сушені манго і ананаси з Ірану. Пошукавши вітчизняні аналоги і не знайшовши їх – в Україні фруктові чіпси виготовляють декілька виробників, однак зазвичай сушать лише яблука, – Янов вирішив, що настав час змінити напрямок діяльності. І заснував компанію hi Snack.

Запуск виробництва коштував Янову $50 000: у $15 000 обійшлася інфрачервона лінія для сушіння разом із витяжками, ще $12 000 коштувало пакувальне обладнання, решта пішла на ремонт приміщення, оборотні засоби, розробку назви, лого й упаковки, а також закупку упаковки.

Про тонкощі виробництва фруктових і овочевих чіпсів команда hi Snack дізнавалася вже у процесі виробництва – і час від часу вчилася на власних помилках. Наприклад, саме практика показала, що за невідповідного режиму вологості в приміщенні (потрібно 40–50%) чіпси пріють. Купівля витяжок і відмова від сушіння в надто морозні дні, коли вологість занизька, вирішили проблему, однак урок обійшовся у 300 кг зіпсованих яблук.

Розпочавши виробництво в жовтні минулого року, компанія вже через чотири місяці вийшла в операційний нуль. Щоб пришвидшити темпи продажів, hi Snack відпускала під реалізацію продукцію на суму близько 70 000 грн.

У hi Snack сушать сезонні фрукти та овочі: влітку – полуницю та диню, восени і взимку, крім традиційних яблук, – гарбуз, буряк, грушу, шарон та ківі. Про ці фрукти і овочі Янов знає тепер все. «Найсмачніші яблука ростуть на кордоні з Молдовою, груші купуємо із Закарпаття, а гарбуз і дині найкращі у Херсонській області, полуниця – ужгородська. Довго обирали фермерство, яке вирощує смачний буряк, що не гірчить», – розповідає він.

Виняток у hi Snack зробили для апельсина, котрий сушать не взимку, коли його сезон, а влітку. Таким чином компанія втілює в життя закладену в неї засновником концепцію: представляти якнайширшу лінійку смаків. З цієї ж причини в планах – розширення асортименту до 20 смаків, включаючи батат, помідори, солодкий болгарський перець, кавун і шовковицю.

Оце так фрукт: як створюються чіпси hi Snack
Фото hi Snack

Технологія виробництва фруктових і овочевих чіпсів hi Snack не має нічого спільного з процесом створення звичних картопляних, котрі смажаться в олії. Овочі та фрукти ріжуть скибками завтовшки 3–4 мм, потім сушать і пакують. Консервуються чіпси при участі азоту, завдяки чому готовий продукт в упаковці може зберігатися 12 місяців. Із 100 кг фруктів виходить 10 кг чіпсів і 90 л вологи. Залишається клітковина разом із корисними речовинами й вітамінами. На відміну від цукатів і деяких сухофруктів, до снеків не додається цукор.

У травні цього року оборот компанії сягнув 50 000 грн, у цей період продавалося близько 600 упаковок чіпсів на тиждень. У середньому на день hi Snack виготовляє 200 пачок. Роздрібна вартість однієї – 30–45 грн. «Ми не прив’язані до курсу долара, що я вважаю значним плюсом для виробництва, 90% фруктів і овочів, які ми використовуємо, − українські, як і упаковка. Прив’язуємося лише до рівня зарплат у середньому по Україні та вартості електроенергії», − пояснює помірну ціну Янов. Зараз фруктові та овочеві чіпси hi Snack є на поличках 70 магазинів столиці й на деяких заправках.

Свою аудиторію підприємець описує так: 70% − жінки, які купують чіпси через низьку калорійність собі і як перекус замість солодощів – дітям, і 20% − чоловіки, яким просто подобається продукт. Чіпси також активно купують спортсмени – їм до вподоби висока поживність і низький вміст жирів. Що цілком логічно: ще одна ідея, яку пропагують Янов і його компанія, – здорове харчування.

Проєкт використовує файли cookie сервісів Mind. Це необхідно для його нормальної роботи та аналізу трафіку.ДетальнішеДобре, зрозуміло